Mesi skinuo prokletstvo, Argentina šampion Južne Amerike!

Fudbal 11. jul 202108:48 2 komentara
fudbalska reprezentacija Argentine
Alexandre Schneider/Getty Images

Argentina je šampion Južne Amerike. U najvećem derbiju reprezentativnog fudbala savladali su u finalu Kopa Amerike Brazil na čuvenoj Marakani 1:0, golom Anhela Di Marije u 21. minutu.

Tako je i Lionel Mesi, po mnogima najbolji fudbaler u istoriji, konačno osvojio veliki trofej sa nacionalnim timom. U karijeri je pokupio sva moguća klupska i individualna priznanja u dresu Barselone, sada može da se pohvali i naslovom šampiona kontinenta sa reprezentacijom.

Meč je rešen u 21. minutu. Do tog trenutka se ništa posebno nije dešavalo na terenu. De Paul je uputio pas prema Anhelu Di Mariji. Očajno je reagovao defanzivac Brazila Lodi. Lopta mu je prešla preko noge, na nju je natrčao Di Marija i majstorski lobovao Edersona.

Do kraja prvog dela nije bilo većih uzbuđenja osim jednog slabog pokušaja Nejmara iz slobodnog udarca. Brazilci su bili neprepoznatljivi, bez ijedne prave prilike za gol.

U nastavku su se Argentinci povukli i čekali šansu iz kontranapada, dok je Brazil predvođen Nejmarom sve sile usmerio ka golu najvećeg rivala. U 52. minutu prvo je poništen pogodak Rišarlišona zbog ofsajda, a samo dva minuta kasnije isti igrač je imao sjajno priliku, ali golman Martinez je neverovatnom intervencijom odbranio svoju mrežu.

Uspela je Argentina da smiri igru, a Brazil nije imao nikakva rešenja. Gotovo pola sata je bilo potpuno mirno. Tek u 83. minutu odličnu priliku ima rezervista Brazila Barbosa, međutim ponovo je Martinez bio na visini zadatka.

U finišu su domaći igrači krenuli na sve ili ništa. Argentina je strpljivo čekala priliku. I mogla je ubedljivije da trijumfuje. Mesi je imao veliku šansu na dodavanje De Paula, ali se spetaljao u završnici. Dva minuta kasnije i sam De Paul je propustio dobru priliku. Posle pet minuta nadoknade sudija je svirao kraj, na opšte oduševljenje Argentinaca, koji su svi poleteli Mesiju u zagrljaj.

Mesi je očekivano proglašen i za najboljeg igrača turnira. Na sedam utakmica imao je učinak od četiri gola i pet asistencija.

Argentina je na kontinentalnu titulu čekala 28 godina. Poslednji put su slavili davne 1993. godine. Takođe „gaučosi“ su se ovim trofejom izjednačili na prvom mestu večne liste sa Urugvajem. Obe reprezentacije su po 15 puta osvajale Kopa Ameriku.