Mane presudio Egiptu i ostavio Salaha bez Mondijala

Fudbal 29. mar 202222:04 0 komentara
Imago Sports

Fudbalske reprezentacije Senegala i Gane obezbedile su plasman na Svetsko prvenstvo u Kataru

Aktuelni prvak Afrike, Senegal je drugi put u kratkom vremenskom intervalu boljim izvođenjem penala savladao Egipat, a odlučujući jedanaesterac postigao je Sadio Mane u petoj seriji.

Senegal je u Dakaru pogotkom Boulaje Die u 3. minutu nadoknadio minus iz prvog duela, a nakon što više nije bilo golova, posle 120 minuta igre odluka je pala sa bele tačke.

Prva četiri penala redom nisu realizovali Kulibali, Salah, Sis i Zizo, s tim što su gostima veliki problem predstavljali laseri sa tribina, a seriju promašaja prekinuo je Sar za vođstvo Segenala. Potom je precizan bio El Solia, pa Dieng, a potom je Mendi odbranio šut Mohamedu Mostafi.

Meč loptu za odlazak u Katar imao je Mane, koji je svom timu obezbedio tek treći plasman na Mondijal, drugi put uzastopno.

Senegalci su bili bolji rival, uputili su čak deset udaraca u okvir gola protivnika (ukupno 26), dok su Mohamed Salah i saigrači samo jednom šutirali u okvir gola rivala.

Egipat je samo dva puta učestvovao na SP – 1990. i 2018.

Selekcija Gane je obezbedila mesto među 32 najbolje selekcije sveta zahvaljujući remiju u gostima sa Nigerijom 1:1. U prvom duelu nije bilo pogodaka.

Gana je povela u 10. minutu golom fudbalera Arsenala Tomasa Partija, a ubrzo je iz penala izjednačio napadač Votforda Vilijam Trost-Ekong.

Domaći su imali inicijativu, stvarali su šanse, ali na kraju je presudio jedini šut „Crnih zvezda“ u okvir gola za povratak na Mondijal posle propuštenog prvenstva 2018.

Posle duela došlo je do incidenta kada su navijači domaće selekcije ušli na teren, a prema izveštajima neki igrači su i napadnuti.

Sa druge strane, Nigerijci prvi put od 2006. neće učestvovati na planetarnom šampionatu.

Od 21:30 časova sastaju se: Alžir – Kamerun (1:0), Maroko – DR Kongo (1:1) i Tunis – Mali (1:0), a prenosi su na kanalima Sport Kluba.