Magični Jovetić: Crna Gora slomila Letoniju

Fudbal 24. mar 202123:02 1 komentar
fudbalska reprezentacija Crne Gore, Stevan Jovetić
FSCG

Izabranici Miodraga Radulovića, fudbaleri Crne Gore počeli su kvalifikacije za Mundijal pobedom nad Letonijom u Rigi – 2:1. Meč viner je bio dvostruki strelac Stevan Jovetić.

Selektor Crne Gore, Miodrag Radulović izveo je na teren ofanzivnu formaciju sa čak tri napadača: Mijatović, Radunović, Vujačić, Savić, Marušić, Kosović, Šćekić, Hakšabanović, Jovetić, Ivanović, Đurđević.

Već na osnovu sastava bilo je jasno da će fudbaleri Crne Gore napasti Letoniju, sa ciljem da što pre stignu do gola, sa ciljem da stignu do dragocene pobede na startu kvalifikacija za Mundijal.

Međutim, usledila je velika borba na sredini terena, bez velikih prilika za gol. Letoniji je dva puta pripretio Sead Hakšabanović, a Letonci pokazali da su opasni posle prekida.

Najbolju priliku Crna Gora je imala desetak minuta pre kraja prvog poluvremena, kada je posle sjajnog prodora Hakšabanovića po levoj strani, lopta stigla do Igora Ivanovića, ali su defanzivci Letonije uspeli da otklone ovu opasnost.

Kazna je stigla u 40. minutu. Letonci su organizovali munjevit kontranapad, lopta je stigla do usamljenog Janisa Ukanaineksa, koji je poslao pravi projektil iza leđa nemoćnog Milana Mijatovića.

Samo 60 sekundi kasnije na semaforu je pisalo 1:1. Stefan Savić je poslao loptu ka Jovetiću, koji je uspeo da je primiri, nadmuri direktne rivale i zatrese mrežu Letonaca. Golman Pavel Steinbors je bio nemoćan u ovoj situaciji.

Rezultatom 1:1 je završeno prvo poluvreme, a više razloga za zadovoljstvo je imala selekcija Crne Gore, koja je posle brzog izjednačenja, sigurno imala više samopouzdanja uoči nastavka meča. Izvesno je da su Letonci žalili tokom odmora, zbog brzo primljenog gola.
Istovremeno, bilo je jasno da sledi velika borba do kraja meča, te da izabranike MIodraga Radulovića očekuje jako težak posao na putu ka ostvarenju cilja, a to je pobeda u Letoniji.

Fudbaleri Crne Gore su krenuli daleko agresivnije kao golu Letonije, koja nije nalazila način da pređe polovinu terena, ali su defanzivne zadatke odrađivali sjajno. U 60. minutu, posle jednog u nizu kornera, dobru priliku je imao Igor Vujačić, ali je lopta posle njegovog pokušaja, prošla tik pored leve stative.

Par minuta kasnije, sjajnu priliku je imao i Stevan Jovetić ali je i njegov pokušaj se distance završio tik pored stative. Ponovo su u dobrim pozicijama bili Vujačić i Jovetić, ali su defanzivci Letonije i ovu opasnost uspeli da neutrališu.

U 70. minutu umalo nije stigla kazna za promašaje. Slobodan udarac je izveo Andrejs Ciganiks, lopta se odbila od “živog zida, zbunila Mijatovića, odbila se od stative i vratila u ruke golmana Crne Gore.

Na desetak minuta pre kraja, ponovo je iz dobre pozicije, posle karambola u šesnaestercu, Stevan Jovetić šutirao pored gola, ovoga puta, tik pored desne stative.

Kada je delovalo da će Letonija uspeti da odoli naletima Crne Gore, usledila je magija u režiji Stevana Jovetića koji je golom za TV špice, rešio pitanje pobednika 2:1.

U ostalim mečevima grupe, Turska je na svom terenu savladala Holandiju sa 4:2, dok je Norveška opravdala ulogu favorita protiv Gibraltara kao gost – 3:0.
Vremena za odmor nema jer Crna Gora već 27. marta igra protiv Gibraltara u Podgorici, a u glavni grad Crne Gore, tri dana kasnije stiže selekcija Norveške.