Liverpul za prvi poraz Napolija, Tadić asistent, moćni Bajern, Totenhemu triler

Fudbal 02. nov 202201:01 0 komentara
(Salah je doveo Liverpul u vođstvo) Liverpool's Mohamed Salah scores their first goal Champions League - Group A - Liverpool v Napoli
REUTERS/Carl Recine (Salah je doveo Liverpul u vođstvo)

Očekivano, u grupi A Lige šampiona Napoli je završio kao prvi, Liverpul drugi, Ajaks treći, dok je Rendžers poslednji. U grupi C još ranije je sve bilo poznato, a redosled Bajern, Inter, Barselona i Viktorija Plzen.

U grupi A sve je manje više bilo poznato i pre poslednjeg gola. Znalo se da Napoli i Liverpul idu dalje, a engleski tim je nakon ubedljivog poraza u Napulju (1:4) mogao eventualno pobedom na svom Enfildu od četiri ili više golova razlike da završi kao prvi u grupi.

To se nije dogodilo i Napoliatnci su na kraju zasluženo lideri grupe A.

(Konate iz Liverpula i Osimen iz Napolija) Liverpool's Ibrahima Konate in action with Napoli's Victor Osimhen Champions League - Group A - Liverpool v Napoli
Action Images via Reuters/Jason Cairnduff (Konate iz Liverpula i Osimen iz Napolija)

Duel na Enfildu završen je minimalnom pobedom domaćeg tima.

Liverpul je imao više od igre u prvom poluvremenu, ali nije uspeo da to i materijalizuje. U nastavku meča najpre je poništen gol Norvežanina Estigarda za Napoli zbog minimalnog ofsajda, da bi Redsi došli do utešne pobede kasnim golom Mohameda Salaha u 85. minutu, nakon prekida i udarca glavom Darvina Nunjeza. Urugvajac je u sudijskoj nadoknadi vremena postavio konačnih 2:0.

(Salah i Darvin) Liverpool's Darwin Nunez celebrates scoring their second goal with Mohamed Salah Champions League - Group A - Liverpool v Napoli
REUTERS/Carl Recine (Salah i Darvin)

To je prvi poraz Napolija u sezoni u svim takmičnjima.

Bio je ovo jubilarni 400. meč Jirgena Klopa za Liverpul u svim takmičenjima, kao i 100. utakmica u Ligi šampiona kao trenera najpre Borusije Dortmund i sada Liverpula. On je prvi nemački trener koji je stigao do ove brojke u elitnom evropskom kupu.

Ajaks Ajax Amsterdam's Steven Berghuis celebrates scoring their first goal Champions League - Group A - Rangers v Ajax Amsterdam
Action Images via Reuters/Lee Smith (Berghuis je postigao vodeći gol za Ajaks na Ajbroksu)

U drugom meču u Glazgovu isto tako Renedžers je teoretski imao mogućnost da pobedom od pet ili više golova razlike prestigne Ajaks na trećem mestu i plasira se u Ligu Evrope. I to se očekivano nije dogodilo, pa se klub iz Amsterdama na proleće seli u drugo po rangu evropsko takmičenje, dok su Škoti završili sa evropskom scenu za ovu sezonu.

Meč na Ajbroksu potpuno je pripao gostima. Rano su poveli i već nakon pola sata stekli dva gola prednosti golovima Berhuisa i Kudusa, da bi u finišu meča razočarana domaća publika videla još dvba gola, po jedan na obe strane.

Ceo meč za Ajaks sa kapitenskog trakom odigrao je Dušan Tadić i u 89. minutu izvanrednim dodavanjem asistirao Fransisku Konseisau za konačnih 1:3.

(Dušan Tadić teši golmana Alana Mekgregora posle meča) Ajax Amsterdam's Dusan Tadic and Rangers' Allan McGregor after the match Champions League - Group A - Rangers v Ajax Amsterdam
REUTERS/Russell Cheyne (Dušan Tadić teši golmana Alana Mekgregora posle meča)

Dakle, u ovoj grupi Napoli i Liverpul nastavljaju takmičenje u nokaut fazi Lige šampiona, Ajaks se seli u Ligu Evrope, dok je Glazgov Rendžers završio evropsko putešestvije za ovu sezonu.

Rezultati i strelci: Liverpul – Napoli 2:0 (Salah 85, Darvin Nunjez 90+8), Rendžers – Ajaks 1:3 (Tavernijer 87 – Berghuis 4, Kudus 29, Konseisao 89).

***

Kada je reč o grupi C to je definitivno bila najatraktivnija grupa na početku takmičenja, takozvana „grupa smrti“, ali i najmanje neizvesna uoči poslednjeg kola.

Svaki od timova imao je uoči šesto kola četiri ili više bodova razlike u odnosu na najbližeg rivala, samim tim i zagarantovanu poziciju.

(Nikolo Barela iz Intera i Marcel Sabicer iz Bajerna) Inter Milan's Nicolo Barella in action with Bayern Munich's Marcel Sabitzer Champions League - Group C - Bayern Munich v Inter Milan
REUTERS/Andreas Gebert (Nikolo Barela iz Intera i Marcel Sabicer iz Bajerna)

U Minhenu je počelo spornom situacijom, u 8. minutu nakog jednog šuta ka golu domaćeg tima Sadio Mane se odbranio rukama, usledio je poziv iz VAR sobe, ali je slovački sudija Ivan Kružliak procenio da to nije za penal, jer je Senegalac štitio lice.

Dobru šansu za Inter imao je i Lautaro Martinez, ali je prvi gol u Minhenu postigao Bajern. Strelac je u 32. minutu bio francuski internacionalac Benžamin Pavar.

U drugom poluvremenu sjajan pogodak za Bavarce postigao je Maksim Čupo-Moting. Dovoljno za novi trijumf – šesti u šest mečeva i maksimalnih 18 bodova za moćni Bajern.

(Pogodak Markosa Alonsa u šestom minutu) Barcelona's Marcos Alonso scores their first goal Champions League - Group C - Victoria Plzen v FC Barcelona
REUTERS/David W Cerny (Pogodak Markosa Alonsa u šestom minutu)

U duelu dva najlošija tima u grupi slavila je Barselona, koja je u Češku došla u „šarenom“ sastavu. Povela je ranim golom Markosa Alonsa u šesto minutu. Nakon toga češki tim propustio je nekoliko velikih prilika, da bi u poslednjim trenucima prvog poluvremena Feran Tores kaznio promašaje domaće ekipe i doveo Katalonce u vođstvo od 2:0.

Viktorija je smanjila iz jedanaesterca na startu drugih 45 minuta, ali je Tores svojim drugim golom vratio Kataloncima dva gola prednosti. I iskusni Tomaš Hore postigao je drugi gol za domaći tim, ali je mladi Pablo Tore prvencem u dresu Barselone održao sigurno vođstvo gostiju.

Rezultati i strelci: Viktorija Plzen – Barselona 2:4 (Hori 52 penal, 63 – Markos Alonso 6, Feran Tores 44, 54, Pablo Tore 75), Bajern – Inter 2:0 (Pavar 32, Čupo-Moting 72).

***

U nokaut fazu Lige šampiona iz grupe D plasirali su se Totenhem i Ajntraht, Sporting će u Ligu Evrope, a najveći tragičar je Olimpik iz Marseja koji je u poslednjim sekundama ispao iz svih kombinacija i završio takmičenje na evropskoj sceni za ovu sezonu.

Svaki od četiri kluba imao je šansu da prođe u nokaut fazu uoči poslednjeg šestog kola.

Poslednjeplasirani Olimpik dočekao je u Marseju vodeći Totenhem koji je imao samo dva boda više od francuskog tima, dok su lisabonski Sporting i Ajntraht iz Frankfurta imali po bod više od Olimpika.

Navijači na Velodromu napravili su paklenu atmosferu. Domaći tim je u prvom poluvremenu imao više od igre. Golman Totenhema Ugo Loris sjajno je u 33. minutu odbranio šut Žordana Veretoa. A onda je u sudijskoj nadoknadi prvog poluvremena Vereto odlično centrirao, a snažni defanzivac domaćeg tima Šansel Embemba iz Konga visoko skočio i udarcem glavom sa sedam-osam metara efektno matirao Lorisa.

U tom trenutku Olimpik je imao plasman u nokaut fazu Lige šampiona, ali na početku drugog poluvremena na identičan način izjednačio je Totenhem: loptu je u šesanesterac francuskog tima poslao Ivan Perišić, a gol udarcem glavom postigao je Klemon Lengle.

I taj rezultat je, gledajući ishod druge utakmice u grupi, vodio Olimpik u utešnu Ligu Everope, međutim, tim Igora Tudora bacio je sve na kocku u pokušaju da se domogne Lige šampiona i na kraju izgubio sve: najpre je Sead Kolašinac promašio veliku šansu za pobedu i Ligu šampiona, a onda u poslednjim sekundama Pjer-Emil Hejberg doneo je Totenhemu pobedu i vratio Marsej na poslednje mesto u grupi.

Veliki peh za Totenhem bila je povreda Južnokorejca Sona, koji je napustio teren nakon pola sata igre, ali srećom po tim Antonija Kontea nije uticala na konačan ishod u korist Engleza.

Totenhem Tottenham Hotspur's Son Heung-min receives medical attention after sustaining an injury Champions League - Group D - Olympique de Marseille v Tottenham Hotspur
REUTERS/Eric Gaillard (Medicinska pomoć za Sona)

Drama je viđena i na stadionu „Žoze Alvalade“ u Lisabonu. Domaći Sporting rešio je prvo poluvreme u svoju korist golom Brazilca Artuga Gomeša, nekadašnjeg veznog igrača Santosa.

Gosti su izjednačili sa bele tačke nakon što je rukom igrao u kaznenom prostoru Sportinga igrao kapiten Urugvajac Sebastijan Koates. Siguran izvođač sa 11 metara bio je Japanac Daiči Kamada. I ovde je došlo do potpunog prekreta, a gol za Ligu šampiona za tim Ajntrahta postigao je u 72. minutu Randal Kolo Muani.

Za utehu Sporting će u Ligu Evrope jer je u Marseju domaći tim primio gol u sudijskoj nadoknadi vremena…

(Mario Gece iz Ajntrahta u akciji) Eintracht Frankfurt's Mario Gotze Champions League - Group D - Sporting Lisbon v Eintracht Frankfurt
REUTERS/Rodrigo Antunes (Mario Gece iz Ajntrahta u akciji)

Rezultati i strelci:

Olimpik Marsej – Totenhem 1:2 (Embemba 45+2 – Lengle 54, Hejberg 90+5), Sporting Lisabon – Ajntraht – Frankfurt 1:2 (Artur Gomeš 39 – Kamada 62 penal, Kolo Muani 72).