Furija kroz penal seriju do polufinala EURO!

Fudbal 02. jul 202121:05 3 komentara
Kirill Kudryavstev - Pool/Getty Images

Fudbaleri Španije plasirali su se u polufinale Evropskog prvenstva, pošto su savladali Švajcarsku posle boljeg izvođenja jedanaesteraca - 3:1 (1:1). Status heroja meča pripada golmanu Unaiju Simonu, koji je u penal seriji odbranio dva pokušaja sa bele tačke!

Tokom 120 minuta velike borbe u Sankt Peterburgu nije rešen pobednik. Furija je povela autogolom Denija Zakarije u osmom minutu, dok su Sajdžije poravnale u 68. preko Đerdana Šaćirija. Taj rezultat ostao je aktuelan u nastavku utakmice, pa se pitanje prvog polufinaliste rešavalo na penale.

Tamo su koncentrisaniji bili Španci i iskoristili tri penala, naspram samo jednog Švajcaraca, te će u borbi za finale EURO čekati boljeg iz duela Belgija – Italija.

Iako je serija počela promašajem Busketsa i preciznim udarcem Gavranovića, u nastavku je pokušaje Šera i Akandžija skinuo Simon, da bi Vargas zatim gađao preko gola.

Na drugoj strani, precizan je bio Olmo, pa je Rodri promašio, pre nego što su Đerar i Ojarsabal doneli slavlje La Rohi.

Anatoly Maltsev – Pool/Getty Images

Furija je na najteži mogući način morala do polufinala, uprkos tome što je imala veliku priliku da sve reši tokom 90 ili 120 minuta, pošto je od 77. imala igrača više.

U momentu kada je Remo Frojler dobio crveni karton, delovalo je da će Furija uspeti barem još jednom da zatrese mrežu Jana Zomera, ali je iskusni golman pravio čuda među stativama. Naročito je to bio slučaj u produžecima. Ređale su se šanse Đerara Morena u nekoliko navrata, Danija Olma, Mikela Ojarsabala… Uzalud.

Na kraju je penal „lutrija“ odlučivala pobednika i stala na stranu Španije. Hrabri Švajcarci nisu uspeli da prirede još jednu senzaciju. Posle uspešnih penala protiv Francuske, sada im sreća nije bila naklonjena.

Alexander Hassenstein/Getty Images

Kada je o dešavanjima na terenu reč, malo pravog fudbala viđeno je u Sankt Peterburgu. Autogol Zakarije i rano vođstvo doprineli su da Španija u nastavku potpuno umrtvi igru.

Kontrolisala je ekipa Luisa Enrikea posed, verovala da će uspeti da sačuva prednost i privede posao kraju, ali ju je greška u defanzivi skupo koštala.

Ajmerik Laport i Pau Tores sudarili su se pred šesnaestercem, lopta je u nastavku došla do Šaćirija koji nije propustio priliku da zatrese mrežu. Ispostavilo se da je Šaćiri tim pogotkom odvedeo utakmicu do krajnjih granica drame.

Iz nje su kao pobednici izašli Španci.

Gde gledati EURO 2020?

Sve utakmice Evropskog prvenstva u fudbalu možete da pratite na kanalu Nova S. Gledaoci koji nisu na SBB mreži, takmičenje najboljih evropskih reprezentacija mogu da gledaju bilo gde i preko bilo kog interneta u Srbiji uz specijalni EON TV paket – EON Evropsko. (PROMO)