Francuzi ubedljivo do četvrtfinala, čekaju Engleze ili Senegalce

Fudbal 04. dec 202218:00 1 komentar
Žiru Francuska France forward Olivier Giroud (9) celebrates with forward Kylian Mbappe (10) after scoring a goal against Poland during the first half of a round of sixteen match in the 2022 FIFA World Cup at Al Thumama Stadium. Mandatory Credit: Soccer: FIFA World Cup Qatar 2022-Poland at France
Yukihito Taguchi-USA TODAY Sports via Reuters

Prvaci sveta nastavljaju odbranu titule iz Rusije. Fudbalska reprezentacija Francuske plasirala se u četvrtfinale Svetskog prvenstva u Kataru nakon što je u osmini finala bila bolja od selekcije Poljske.

Katar 2022

Utakmica na stadionu Al Tumana u Dohu završena je ubedljivom pobedom Trikolora od 3:1.

Vodeći gol postigao je Olivije Žiru u  u 44, da bi u drugom poluvremenu Kilijan Mbape sa dva pogotka u 74. i 90+1. minutu dotukao rivala. Konačan rezultat postavio je Robert Levandovski iz penala u 90+9. minutu.

Francuska će u četvrtfinalu igrati protiv pobednika duela između Engleske i Senegala. Ime rivala saznaće večeras oko 22 časa ili malo kasnije ukoliko bude produžetaka, možda i penal serije.

Trikolori brane titulu prvaka sveta osvojenu pre četiri godine u Rusiji.

Francuzi su na kraju rutinski eliminisali Poljake. Mnogo bolje su otvorili meč, imali su nekoliko dobrih prilika, dok su Poljaci najviše pretili preko Levandovskog.

Selekcija Didijea Dešana u vođstvo je došla u 44. minutu. Odlično je Žirua proigrao Embape, a iskusni golgeter poslao je loptu iza leđa golmana Ščesnog. To je bio njegov 52. gol za Trikolore i sada je usamnjen na čelu liste strelaca ispred legendarnog Tjerija Anra.

Sve dileme oko pobednika rešio je asistent kod prvog gola. Igrao se 75. minut, brza kombijacija Žirua i Dembelea, ovaj drugi je prograo Mbapea, usledio je snažan udarac i prosto je zakucao loptu u mrežu nemoćnog golmana Poljske.

U prvom minutu sudijske nadoknade vremena Kilijan Mbape postigao je drugi gol na meču, ukupno peti na šampionatu i on je trenutno prvi strelac Svetskog prvenstva.

Kilijan Embape
Elsa/Getty Images (Kilijan Embape)

U osmom minutu sudijske nadoknade vremena golman Loris je odbranio penal Levandovskom, ali je on ponovljen i golgeter Poljske je ovog puta bio siguran – utešni gol za konačnih 1:3.

Ova utakmica imala je više slavljenika u pobedničkom timu. Pored pomenutih Olivijea Žirua i Kilijana Mbapea golman i kapiten Ugo Loris odigrao je 142. meč za nacionalni tim i on je sad rekorder Francuske zajedno sa nekadašnjim defanzivcem Lilijanom Tiramom. Takođe, izjednačio se sa Tjerijem Anrijem i kolegom golmanom Fabijanom Bartezom po broju mečeva na Svetskim prvenstvima.

Šta tek reći za čudesnog Antoana Grizmana? Od 2017. nije propustio nijednu utakmicu Francuske, ovo mu je bila 71. uzastopna. Neverovano…

Francuzi imaju igru, samopouzdanje i čekaju narednog rivala. Videćemo ko će to biti, Engleska ili Senegal?

REUTERS/Hannah Mckay
(Veliku šansu propustio je Žiru) France's Olivier Giroud misses a chance to score FIFA World Cup Qatar 2022 - Round of 16 - France v Poland
REUTERS/Hannah Mckay (Veliku šansu propustio je Žiru)
Levandovski Poland forward Robert Lewandowski (9) shoots the ball against France during the first half of a round of sixteen match in the 2022 FIFA World Cup at Al Thumama Stadium. Mandatory Credit: Soccer: FIFA World Cup Qatar 2022-Poland at France
Mbape France's Kylian Mbappe in action FIFA World Cup Qatar 2022 - Round of 16 - France v Poland