Engleska protiv Italije u finalu prvenstva Evrope

Fudbal 07. jul 202123:37 > 08. jul 2021 00:02 37 komentara
Rahim Sterling, Hari Kejn, fudbalska reprezentacija Engleske
REUTERS/Alberto Lingria

Poznata su oba finalista EURO 2020. Protivnik Italije na Vembliju u nedelju 11. jula biće Engleska koja je posle produžetaka uspela da pobedi Dansku sa 2:1.

Englezi su i u četvrtoj vezanoj polufinalnoj utakmici na velikim takmičenjima ušli u produžetke. Sva prethodna tri puta su gubili, od Nemačke 1990. na SP u Italiji i na EP 1996. u Engleskoj poraženi su posle penala, dok su 2018. protiv Hrvatske poraženi posle produžetaka.

Protiv Danske su primili prvi gol na šampionatu i to posle fantastično izvedenog slobodnog udarca Damsgorda, što je prvi gol direktno iz slobodnog udarca na šampionatu. Ipak, Englezi su uspeli da se vrate do poluvremena posle sjajne akcije Kejna i Sake, loptu je ispred Sterlinga pokupio Kjer, ali je zatresao sopstvenu mrežu.

Gde gledati EURO 2020?

Sve utakmice Evropskog prvenstva u fudbalu možete da pratite na kanalu Nova S. Gledaoci koji nisu na SBB mreži, takmičenje najboljih evropskih reprezentacija mogu da gledaju bilo gde i preko bilo kog interneta u Srbiji uz specijalni EON TV paket – EON Evropsko.

(PR tekst)

Ispostaviće se da je to bilo sve, ne samo u prvih 45 već i 90 minuta, pošto u drugom poluvremenu nije bilo ni promena, niti previše šanse za iste.

Čim je počeo prvi produžetak videlo se da su Englezi svežiji. Juland je mnogo ranije ispucao pet izmena, Sautgejt je to mnogo bolje rasporedilo i to je uzelo danak. Igralo se na polovini Danske, Engleska je napadala. Jedan takav napad u 104. minutu doneo je penal domaćinu. Sterling je inicirao kontakt sa Meleom, a odgovornost je preuzeo Hari Kejn. Udarac sa bele tačke odbranio mu je Šmajhel, ali se lepo odbila lopta Kejnu, koji se ispravio i ipak doveo Englesku u vođstvo.

U drugih 15 minuta Engleska nije dozvolila dramu i uspela je da sačuva prednost koja joj je omogućila veliku pobedu, za prvi plasman u veliko finale EURO ikada i prvi plasman u borbu za veliku titulu posle 55 godina, a protivnik će joj biti Italija.

13′ Engleska je očekivano preuzela inicijativu, ali pravih prilika nije bilo do sada. Rahim Sterling je dobio loptu na krilu, ušao je u sredinu i iz dobre pozicije šutirao, ali pravo u Kaspera Šmajhela.

16′ Uzvraća Danska. Prvo je Hejbjerg šutirao sa distance, ali pravo u Pikforda, a potom su Danci odmah uzeli loptu i šutirao je Brejtvejt kome je šut blokirao Stons.

25′ Nova šansa za Dansku. Ponovo su Englezi izgubili loptu na polovini terena, Danska je izvela brzu tranziciju i Damsgor je iz dobre pozicije sa distance šutirao tik iznad gola.

30′ GOOOOLLLL!!!!!! Danska vodi. Velika neopreznost Luka Šoa, koji je napravio bespotreban prekršaj u zoni šuta. To je kaznio mladi Damsgor i zakucao loptu u mrežu iz slobodnog udarca. Doduše i Pikford je morao bolje da reaguje s obzirom da se on nalazio na toj strani.

38′ Veliku šansu propustio je Rahim Sterling. Hari Kejn je odlično prodro, ubacio u šesnaesterac. Lopta je došla do Sterlinga, koji je bio neometan sa dva metra. Ali je sjajno intervenisao Kasper Šmajhel.

39′ GOOOOLLLL!!!!!! Ni nepun minut posle zicera Sterlinga, Enleska je ipak izjednačila. Gotovo istovetna akcija, samo ovog puta je Saka ubacio ka Sterlingu, koji bi sigurno zatresao mrežu, ali ga je preduhitrio Kjer, koji je postigao novi autogol, 11. na šampionatu.

Poluvreme. Danska očekivano nije došla sa belom zastavom. Poveli su gosti preko Damsgora posle sjajnog slobodnog udarca. Ipak, pritisak Engleza je urodio plodom i nesrećni kapiten Danske Simon Kjer postigao je autogol za 1:1.

53′ Prva šansa u ovom delu utakmice. Danska je imala priliku, tačnije Dolberg, ali njegov solidan udarac zaustavio je Pikford.

55′ Šansa i na drugoj strani. Maunt sjajno izvodi prekid, najviši su skoku Hari Megvajer, koji odlično šutira, ali je sjano Kasper Šmajhel praktično izvadio loptu iz ugla.

75′ Ako Englezi ne uđu u finale, mnogo će govoriti o situaciju u kojoj je Kejn bio u duelu sa jednim igračem Danske u šesnaestercu. Napadač Totenhema je pao, Englezi su tražili penal, ali je sudija Makeli procenio, što je VAR i potvrdio, da je faul u stvari napravio Kejn. Tako da ništa od penala.

Kraj 90. minuta. Kao i u prvom polufinalu i u ovom će odluka pasti posle produžetaka.

94′ Hari Kejn pravi sebi odličnu šansu, šutira iskosa, ali sjajno brani Kasper Šmajhel.

104′ GOOOLLLLL!!!!!!! Sterling je iznudio penal, a Hari Kejn postiže gol, iako mu je prvobitno penal odbranio Kasper Šmajhel, ali se potom ispravio i doveo domaćina do vođstva.

115′ Deluje Danska umorno, ali ipak i dalje ima snage da zapreti. Pokušao je Brejtvejt sa distance, ali odlično su intervenisali Stons i Pikford.

Kraj meča, Engleska će igrati protiv Italije u finalu EURO.