Danska je u polufinalu Evropskog prvenstva!

Fudbal 03. jul 202120:02 0 komentara
Češka, Danska
REUTERS/Dan Mullan

Fudbalska reprezentacija Danske plasirala se u polufinale Evropskog prvenstva pobedom protiv Češke rezultatom 2:1 (2:0) u duelu koji je odigran u Bakuu.

Danska je u polufinalu Eura treći put u istoriji, a tek prvi put nakon najvećeg uspeha i osvojenog šampionata 1992. godine.

Tomas Dilejni i Kasper Dolberg bili su strelci za Dansku dok je gol za Češku, peti na šampionatu, postigao Patrik Šik. Junak Danske svakako je i Kasper Šmajhel koji je imao nekoliko veoma dobrih odbrana na početku drugog poluvremena.

Poveli su Danci već u petom minutu meča. Striger je poslao odličan centaršut iz kornera, a Tomas Dilejni je bio sjajan u skoku i poslao je lopu u mrežu.

Imaće Česi prigovor na ovu situaciju jer se činilo da je lopta u korner otišla nakon što se odbila od nekoga od danskih igrača, ali sudija Bjor Kujpers nije ni razmatrao ovu situaciju, a nije se oglasio ni VAR koji i ne proverava ovakve situacije.

Nakon 15 minuta igre Danci su inicijativu prepustili Česima koji su u nekoliko navrata pretili preko Holmeša i Šika, ali Šmajhel je bio siguran na svom golu.

Danska se odlučila da čeka prilike iz kontra napada i nakon nekoliko neuspelih pokušaja čekanje im se isplatilo u 42. minutu. Mele je dobio dobru loptu, lepo je pobegao po desnoj strani i uputio laserski precizan centaršut do Dolberga koji nije imao problem da pošalje loptu u mrežu. Bio je ovo 24. gol postignut glavom na ovom Prvenstvu Evrope.

Česi su u drugo poluvreme ušli sa dva napadača i izutetno agresivno. U prva dva minuta nastavka, tri opasne situacije i dve veoma dobre odbrane Šmajhela koji je ipak ostao nemoćan pred Patrikom Šikom u 49. minutu. Coufal je upisao asistenciju. Šiku je ovo peti gol na šampionatu.

Krmenčik je zapravo bio taj koji je svojim ulaskom uneo energiju i živost u igru Češke i na sjajan način doprineo vraćanju svoje reprezentacije u život u ovom meču.

Nakon početnog snažnog pritiska Češke, uspeli su Danci da obore ritam na nekih 20 minuta do kraja utakmice i da se vrate u svoj ritam čekanja prilika iz kontre. Polsen je dva puta pobegao i kreirao dve zanimljive prilike, iz jedne je i šutirao, ali promene rezultata nije bilo.

Mele je imao fantastičnu priliku da u 82. minutu stavi tačku na ovaj meč, ali na kraju je Vaclik iz ovog dvobija izašao kao pobednik.

Pokušavali su Česi, ali ispostavilo se da nisu imali snage za taj „finalni napad“ koji bi im eventualno doneo produžetak i barem još pola sata igre na ovom Euru.

Danska će u polufinalu, 7. juna na Vembliju igrati sa boljim iz meča koji počinje u 21 sat i u kome se na Olimpiku u Rimu sastaju Ukrajina i Engleska (Nova S).

5′ – GOOOOOOL! Tomas Dilejni je iskoristio sjajan centaršut Strigera iz kornera i matirao je odbranu i golmana Češke. Danska vodi 1:0 nakon samo pet minuta igre u Bakuu. Ipak, žaliće se sigurno zbog ove situacije Česi jer se činilo da kornera nije ni bilo već da se lopta van terena odbila od igrača Danske.

12′ – Lep napad Češke, ali šut Šika je na kraju bio nepracizan jer je Kristensen uspeo da uđe u blok. Ima Češka prvi korner na meču, ali otklanja Kjer opasnost..

13′ – Sevnula je kontra nakon lopte koju je poslao Hejbjerg, ali Damsgor ne koristi apsolutni zicer.

19′ – Ne opuštaju se Danci, napadaju sve vreme, Česi povremeno pokušavaju da odgovore, ali Danci deluju dominantnije i sigurnije na terenu.

21′ – Napravio je Šmajhel grešku i dao sjajnu priluku Česima, ali se i ispravio dobrom odbranom na šut Holeša. Sjajna je ovo prilika za Češku bila.

25′ – Učestali su se napadi Čeha, grade situacije, bore se i igraju sve bolje kako meč odmiče, ali još uvek ne stižu do gola.

26′ – Još jednom je pokušao Souček, ali nije bio precizan u svom pokušaju glavom.

29′ – Igra se na sredini terena veće nekoliko minuta, Danci su u dva navrata kretali ka golu Češke, ali su njihovi pokušaji osujećeni. Danci su malo spustili loptu, strpljivo čekaju svoje prilike i prepuštaju inicijativu rivalu.

31′ – Slobodan udarac za Čehe, lopta je dobro stigla do Čelsutke, ali je odbrana Danske reagovala savršeno, dovoljno da osujeti njegov skok, a da ne bude penala.

33′ – Već nekoliko minuta traje pritisak Češke, Danci su praktično svi u svom kaznenom prostoru.

34′ – Malo je Dancima potrebno, sjajna kontra je krenula veoma brzo, ali sigurna je odbrana Češke nakon pokušaja Strigera.

35′ – Mnogo je prostora ostalo Coufalu da centrira, lopta je preskočila Součeka koji je pokušao makazicama, da bi na kraju šut okušao Holeš, ali još jednom brani Šmajhel.

38′ – Odličan pokušaj Damsgora  i još bolja odbrana Vaclika. Prete Danci kontrama i polukontrama, ali rezultat se nije menjao od petog minuta.

42′ – GOOOOOOL! Mat u samo tri poteza – Danci vode 2:0! Mele je dobio loptu i sjajno pobegao i uputio neverovatno precizan centaršut za Dolberga koji pogađa za 2:0. Potez Melea jedan je od najlepših koje smo videli na Euru do sada.

45′ – Ostao je Mele na travi nakon udarca koji je dobio, pao mu je Coufal na skočni zglob. Nije bilo faula, ali nije se sve to dobro završilo za danskog igrača. U očiglednim bolovima i uz pomoć lekara napustio je teren, ali se vratio na teren.

Poluvreme: Danci na odmor nose dva gola prenosti. Poveli su rano, već u petom minutu a nakon toga čekali i dočekali šanse iz kontra napada. Ne može se reći da Česi igraju loše, ali gola nema.

Kako se u Češkoj gleda EURO
REUTERS/ David W Cerny

46′ – Krmečik menja Holeša, na terenu više nema ni Masopusta umesto koga je na terenu Jankto. Idu Česi u drugo poluvreme sa dvojicom napadača.

46′ – Krmečik je već imao dobru priliku, ali šutirao je po sredini gola i Šmajhel dobro interveniše, a Kjer otklanja opasnost.

47′ – Još jednom brani Šmajhel, ovoga puta Barak je pokušao.

48′ – Šik makazicama pokušava, ali Kjer se isprečio pred loptu i Šmajhel kupi loptu.

49′ – GOOOOOOL! Patrik Šik smanjuje na 2:1. Visio je ovaj gol u vazduhu od prvog sekunda drugog poluvremena. Česi konačno dolaze do gola iz četvrte opasne situacije od početka drugog dela meča.

57′ – Nisu se razumeli Šik i Souček i još jedna prilika za Čehe odlazi u nepovrat.

59′ – Dvostruka izmena u reprezentaciji Danske. Izlaze Dolberg i Damsgor. U igri su Polsen i Nergor.

62′ – Odlično je Polsen pobegao, proigrao Brajtvajta, odbila se ta lopta nazad do Nergora i Polsena koji pokušava, ali neprecizno. Ovo je prva ozbiljna situacija pred golom Češke u drugom poluvremenu.

63′ – Součeku se ukazuje pomoć. Nenamerno ga je Polsen zakačio kramponima po licu. Istovremeno, saigrači izvode Čelutsku sa terena. Umesto njega ulazi Brabec.

68′ – Opao je malo tempo utakmice u poslednjih nekoliko minuta. Kao da i jedni i drugi skupljaju snagu za finiš meča.

69′ – Pobegao je Polsen odbrani Češke, uspeo da dođe i do prilike za šut, ali nedovoljno dobro za više od pokušaja.

71′ – Nova izmena u Danskoj. Striger Larsen je završio meč, Vas je na terenu.

72′ – Reaguje Kjer ispred Šmajhela iako šut koji je uputio Jankto nije bio najprecizniji i čini se nije ni išla u gol.

74′ – Imaju Česi priliku da iz prekida priprete, ali Šmajhel je na pravom mestu i interveniše ispred Šika. Praktično mu je skinuo loptu sa glave.

78′ – Sjajan šut Polsena, dobru loptu mu je poslao Vas ali brani Vaclik.

79′ – Dvostruka izmena u reprezentaciji Češke. Vidra i Darida ulaze u igru, Šik i Ševčik su završili ovaj meč.

81′ – Jensen i Andersen su na terenu u timu Danske, izlaze Kristensen i Dilejni.

82′ – Kakvu je Mele imao priliku sada da stavi tačku na ovaj meč, ali Vaclik odlično brani.

84′ – Prvi žuti karton na meču dobio je Krmenčik i to zbog prigovora.

90′ – Ne daju Česima rezultat pokušaji da dugim loptama probiju do šesnaesterca. Meč je produžen šest minuta.

90+2′ – Drže Danci loptu, ali greši Jensen na centru i ponovi Česi kreću ka Šmajhelu. Ne pronalazi Coufal Součeka.

90+3′ – Iz okreta pokušava Krmečik nakon što mu je Součik spustio loptu, ali daleko odlazi ta lopta od gola.

90+4′ – Traže Danci podršku sa tribina, drže loptu i veoma su blizu polufinala.

90+6′ – Prekinut je napad Čeha, ali novi će uskoro uslediti jer Polsen gubi loptu. Ponovo se centaršutom traži Souček, na kraju lopta dolazi do Jankta koji pokušava sa 20 metara, ali lopta ide pored gola.

90+7′ – Kraj! Danska je u polufinalu.

Gde gledati EURO 2020?

Sve utakmice Evropskog prvenstva u fudbalu možete da pratite na kanalu Nova S. Gledaoci koji nisu na SBB mreži, takmičenje najboljih evropskih reprezentacija mogu da gledaju bilo gde i preko bilo kog interneta u Srbiji uz specijalni EON TV paket – EON Evropsko. (PROMO)