Kopa: Furiozna Argentina ide na Čile

Fudbal 01. jul 201509:50 > 09:51
Getty images by Ronald Martinez

Fudbalska reprezentacija Argentine plasirala se u finale 44. turnira Kopa Amerika, posle ubedljive pobede nad Paragvajem - 6:1.

Anhel Di Marija i Havijer Pastore predvodili su u Konsepsionu ekipu Tate Martina u jednoj od najboljih partija u ovom veku.
Di Marija je dao 2 gola, uz 1 asistenciju, a Pastore zabeležio 2 asistencije uz 1 gol. Roho, Aguero i Iguain postigli su preostale golove.
Jedini strelac za Paragvaj bio je Lukas Barios, koji je zbog povrede Rokea Santa Krusa ušao sredinom prvog poluvremena, ali je pre njegovog isteka uspeo da smanji na 2:1 i uplaši Argentince pred poluvreme.
Leo Mesi je asistirao Rohu za prvi gol, a zatim učestvovao u akcijama kod poslednja tri pogotka i konačno pronašao pravu ulogu u timu, ali i dalje je bez gola iz igre za nacionalnu selekciju još od poslednjeg kola grupne faze SP prošlog leta, ukupno 945 minuta. Za poslednjih 945 minuta u Barsi on je dao 11 golova iz igre.

Albiselesta će u subotu igrati sa domaćim Čileom za titulu šampiona Južne Amerike.
Čile nikad nije bio šampion kontinenta, aArgentina čeka seniorski trofej još od 1993. godine.
Paragvajci su u prošlom meču potpuno zaustavili Brazil i penal-serijom sprečili superklasiko u polufinalu, ali protiv ovakve Argentine odgovora jednostavno nema.
Način na koji su se kretali igrači i lopta tokom napada argentinske selekcije izgledao je kao prava fudbalska poezija, a šanse su se ređale pred golom Paragvaja.
Petnaest minuta autsajder se držao i čak naterao Markosa Roha na žuti karton (Mesiju, Maskeranu i Agueru je u slučaju kartona pretila suspenzija za finale), ali se sve promenilo posle jednog prekida. Mesi je u gužvi pronašao Roha, koji se fantastično snašao i iz drugog kontakta gurnuo loptu u mrežu. Bila je to prva asistencija Barsine superzvezde u pet mečeva na turniru.
Argentina je do ovog meča dala 4 gola na 4 utakmice, ali je pogodak Havijera Pastorea u 27. minutu najavio ono što sledi. Lukas Barios je odgovorio još lepšim pogotkom i obezbedio timovima nervoznu pauzu, ali kad su se igrači vratili na teren furija u plavo-belom je tek ušla u najvišu brzinu.
Dva najbolja igrača utakmice upunoj meri su se pokazala u tim trenucima. Pastore je najpre poslao fantastičan pas za Di Mariju, koji je rutinski rešio situaciju 1 na 1, da bi koji minut kasnije Mesi uspeo da čudesno prođe kroz dva rivala, odigra ka otvorenom Pastoreu, a ovaj u najboljoj PES tradiciji prosleđuje loptu Di Mariji da je ubaci u praznu mrežu. 4:1 u 53. minutu.
Favoriti su se tek razigrali,Mesiju se baš nije dalo da postigne gol, a onda je meč počeo da se stišava. Itaman kad smo počeli da svodimo račune usledio je novi dupli udar. Najpre je Di Marija centrirao za Aguera i 5:1, a u sledećem napadu Mesi omogućava Iguainu da ponovo sa klupe stigne do pogotka i konačnih 6:1.
Argentina nikad u istoriji nije dala 6 golova Paragvaju (mada jedno jeste osam), a čini se da su konačno sve tačke u napadačkom delu ekipe kliknule. Odbrana i dalje ne izgleda tako čvrsto, jer su Paragvajci imali još nekoliko dobih prilika.
Od kada su osvojili 14. naslov kontinentalnog prvaka (1993) Argentinci su bez ijednog seniorskog trofeja. Za to vreme u mlađim kategorijamaosvojili su 13 kontinentalnih i svetskih pehara.
Argentina je u Santjagu osvojila već 4 puta Kopu (1941, 1945, 1955, 1991), od čega je jednom (1955) pobedia Čile u ključnom meču.
Finale na Nacionalnom stadionu igra se u subotu od 20 časova po našem vremenu.