Kopa Amerika: Čile prvi finalista

Fudbal 30. jun. 201510:22 > 10:24
Izvor: Getty images by Pool

Fudbalska reprezentacija Čilea prvi je finalista 44. turnira Kopa Amerika.

Gol turnira koji je postigao Eduardo Vargas doneo je domaćinu pobedu nad Peruom 2:1.
Vargas je u finišu prvog poluvremena postigao i prvi gol na meču, a autogol Garija Medela doneo je izjednačenje Peruu.
Peruanci su od 20. minuta igrali sa deset fudbalera, pošto je isključen Karlos Sambrano.
Čile, koji je izgubio sva 4 finala koja je igrao, plasirao se u završnu borbu prvi put posle 28 godina. Kod kuće su igrali finale samo 1955, kada ih je pobedila Argentina.
Priliku za revanš posle šest decenija domaćin će dobiti ako Argentina u utorak, u drugom polufinalu, pobedi Paragvaj.
Meč na Nacionalnom stadionu u Santjagu doneo je sve po čemu je Kopa Amerika poznata – fantastičnu atmosferu, izuzetno borbenost, atraktivne poteze, brutalne startove, predivan gol i neskrivenu sudijsku pomoć domaćinu, još vidljiviju nego u meču sa Urugvajem.
Venecuelanac Hose Argote prelomio je meč već u uvodnoj četvrtini meča. U osmom minutu propustio je da isključi Vidala, koji je za lice uhvatio Sambrana tokom prepirke.
Sedam minuta kasnije dodelio je Sambranu prestrog karton posle faula nad Aleksisom, a još sedam minuta kasnije isključio ga direktno posle starta nad Aranguisom, koji teško da bi po kriterijumu sa Kope bio vredan i žutog.
Do tog trenutka gosti su bili bolji tim, a već posle 10 minuta Gerero je pogodio stativu. Od isključenja Čile preuzima inicijativu.
Vargas je u 38. minutu propustio fantastičnu priliku, ali se ispravio pet minuta kasnije. Na ovom turniru neočekivano neuverljivi Aleksis Sančes šutirao je sa distance, pogodio stativu, a napadač Napolija pokupio je odbitak i smestio ga u mrežu, izazvavši erupciju radosti na tribinama.
Na startu drugog dela Vargasu je jedan gol poništen zbog sumnjivog ofsajda.
Zatim je na scenu stupio još jedan igrač koji je sezonu proveo na pozajmici – Luis Advinkula (Hofenhajm/Setubal). Desni bek Perua najpre je centrirao za Farfana, a ovaj iz idealne pozicije umesto glavom šutira ramenom, lako za Brava.
Samo dva minuta kasnije Advinkula je opet pobegao po krilu i centrirao, a Medel je loptu smestio u sopstvenu mrežu.
Ni pet minuta kasnije videli smo momenat magije. Greške oba tima na polovini Perua donele su loptu do Vargasa, koji je sa 30 metara briljantnim propadajućim udarcem pogodio suprotni ugao za konačnih 2:1.
Domaćin je pobedu mogao da potvrdi u 80. minutu, ali je Sančes posle odličnog utrčavanja šutnuo ishitreno i slabo.
Pet minuta pred kraj Peruanci su tražili penal, kada je Rohas startovao na Gerera. U 91. minutu Vidal je, posle očiglednog ofsajda, imao stoprocentnu šansu, ali je šutirao u golmana.
Peru je, posle 70 minuta sa igračem manje, u finišu izgubio snagu, i domaćin je zabeležio još jednu pobedu.
Finale se igra u subotu, takođe na Nacionalnom stadionu.