PSG slavio u Mančesteru, Barsa i Juve ubedljivi, 4 gola Žirua

Fudbal 02. dec 202023:44 > 23:53
David Ramos/Getty Images

Pretposlednje kolo grupne faze Lige šampiona donelo je šest mečeva u sredu u kasnijem terminu, a mogli smo da vidimo ubedljive pobede Barselone, Juventusa, Klub Briža i Čelsija, koji je na krilima neverovatnog Olivijea Žirua u gostima demolirao Sevilju. U derbiju večeri Pari Sen Žermen je kao gost slavio na „Old Trafordu“ protiv Mančester Junajteda i veoma zakomplikovao situaciju u Grupi H.

Pari Sen Žermen je slavio u gostima protiv Mančester Junajteda sa 3:1, a u vođstvo je došao već u šestom minutu preko Nejmara. Međutim, Junajted je preuzeo inicijativu i u 32. minutu uspeo da dođe do izjednačenja, a gol je pripisan Markusu Rašfordu, iako je najveći krivac za njega Dijalo, koji je blokirao Rašfordov udarac i prevario Kejlora Navasa.

U drugom poluvremenu videli smo otvorenu igru i pregršt šansi na obe strane, a u 69. minutu Francuzi su došli do novog vođstva pošto je Markinjos pogodio posle pasa Abdua Dijaloa.

Nedugo posle toga „Crveni đavoli“ su ostali bez Freda, koji je dobio drugi žuti karton, pa je morao da napusti igru. Na kraju je PSG uspeo da potvrdi trijumf, a strelac drugog gola na meču bio je Nejmar, koji je u sudijskoj nadoknadi vremena posle pasa Rafinje postavio konačnih 3:1.

Sada je situacija u Grupi H veoma zamršena pošto tri tima imaju po 9 bodova – Junajted, PSG i RB Lajpcig, dok je Bašakšehir ostao bez šansi za prolaz dalje. U narednom kolu odlučivaće se ko će u osminu finala LŠ, a ko u LE. RB Lajpcig dočekuje Mančester Junajted, a „Sveci“ će dočekati Bašakšehir.

U gurpi F situacija još nije rešena jer je Dortmund prvi sa 10 bodova, jednim više od Lacija, a tri od Klub Briža. U poslednjem kolu će o putnicima u najboljih 16 odlučivati Lacio i Klub Briž u direktnom okršaju u Rimu, a Dortmund će imati priliku da se opusti u duelu protiv Zenita, koji je izgubio sve šanse za evropsko proleće, dok je nemački predstavnik obezbedio prolaz dalje.

Borusija je na Vestfalenu dočekala Lacio i remizirala 1:1, a BVB je došao u vođstvo u 44. minutu preko Gereira, kojem je asistirao Torgan Azar. Ipak, u 67. minutu konačnih 1:1 postavio je iz jedanaesterca Ćiro Imobile.

Sergej Milinković-Savić igrao je do 80. minuta za Rimljane, kada ga je zamenio Kaisedo. Za Borusiju nije igrao norveški napadač Erling Holand, koji će zbog povrede mišića odsustvovati sa terena nekoliko nedelja.

Klub Briž je sa 3:0 na domaćem terenu bio bolji od Zenita i zadržao nade za plasman u narednu fazu takmičenja. Strelci za belgijsku ekipu bili su De Ketelere, Vanaken i Lang.

U Grupi G sve je bilo rešeno, a dva giganta evropskog fudbala zabeležila su pobede od po 3:0 – Barselona je u Mađarskoj tim rezultatom pobedila Ferencvaroš, a Juventus u Torinu kijevski Dinamo.

Strelci za Barselonu su bili Grizman u 14, Brajtvajt u 20. i Dembele u 28. minutu iz penala. Barselona posle pet kola ima maksimalnih 15 bodova, a Juventus je sakupio 12.

U pobedi Juvea od 3:0 nad Dinamom strelci za „Staru damu“ bili su Kijeza u 21, Ronaldo u 57. i Morata u 66. minutu. Bio je to jubilarni 750. gol u profesionalnoj karijeri za Kristijana Ronalda, 75. u dresu Juventusa otkad je stigao iz redova Real Madrida.

U poslednjem kolu u Kijevu fudbaleri Dinama i Ferencvaroša će u direktnom duelu odlučivati o tome ko će u Ligu Evrope.

Sjajnu individualnu predstavu mogli smo da vidimo na stadionu „Ramon Sanćes Pishuan“ na kojem je Čelsi sa 4:0 slavio protiv domaćih crveno-belih, a svaki pogodak postigao je francuski napadač Olivije Žiru – mrežu je tresao redom u 8, 54, 74. i 83. minutu. Na taj način je 34-godišnji Žiru postao najstariji igrač takmičenja koji je postigao het-trik otkad se ono zove Liga šampiona.

Nemanja Gudelj odigrao je čitav meč za poraženu ekipu i dobio žuti karton.

Već je od ranije bilo poznato da u narednu fazu idu upravo Čelsi i Sevilja, a ranije tokom dana Krasnodar je pobedio Ren u direktnom dvoboju za Ligu Evrope.