Samo remi: Srbija ispustila 2:0

Fudbal 14. okt 202019:38 > 22:39
REUTERS/Murad Sezer

Fudbalska reprezentacija Srbije odigrala je samo 2:2 u Istanbulu protiv Turske u četvrtom kolu Grupe 1 Lige B Lige nacija iako je imala dva gola prednosti.

Posle početne inicijative Turske i nekoliko opasnih napada u prvih 10 minuta, Srbija je uspostavila kontrolu utakmice. A ubrzo je došla i do gola, pošto je junak iz Osla Sergej Milinković-Savić sjajno glavom zahvatio loptu posle centaršuta Mihaila Ristića za 1:0. I na početku drugog poluvremena izabranici Ljubiše Tumbakovića nastavili su da kontrolišu dešavanja na terenu, a posle sjajnog solo prodora Đuričića, Sergej Milinković-Savić iznudio je penal, koji je u 2:0 u 49. mintuu pretvorio Aleksandar Mitrović.

A onda ono što prati reprezentaciju Srbije krozi istoriju (i za vreme Jugoslavije). Olako prepuštanje kontrole igre i terena i dozvoljavanje grogiranom protivniku da se vrati. Prvo je Hakan Čalhanolu u 57. i Tufan u 76. minutu doneli su Turcima izjednačenje. Srbija nije ni imala sreće, pošto je propustila nekoliko odličnih prilika, a najbolju preko Vlahovića, kada je njegov udarac sa gol linije skinuo Demirel.

Srbija je ostala poslednja na tabeli Grupe 1 sa dva boda, jednim manje od Turske, mada je jedina dobra stvar da sada ima bolji skor u međusobnim duelima i biće ispred ukoliko završe takmičenje sa istim brojem bodova. U drugom meču grupe između Rusije i Mađarske bilo je 0:0 i Rusi su i dalje lideri sa osam, a Mađari imaju sedam bodova. U narednom kolu 15. novembra Mađarska dočekuje Srbiju, a Turska Rusiju.

1′ Već na samom startu odlična prilika za Tursku, Karaman se našao u odličnoj situaciji, ali je njegov šut blokirao Nikola Milenković.

2′ Posle kornera nova situacija pred golom Srbije. Džengiz Under je šutirao sa distance, ali je Dmitrović bio priseban i zabeležio prvu odbranu.

11′ Konačno je i Srbija pokazala „prisustvo“ na ovom meču. Dobar prodor Darka Lazovića, iznudio je korner, ali ništa od toga.

17′ Hakan Čalhanolu imao je lepu priliku iz slobodnog udarca, ali šutirao je samo u živi zid.

19′ Najbolja prilika za reprezentaciju Srbije u prvih 20 minuta. Kolarov je centrirao sa leve strane, ali ispred Mitrovića jedan turski defanzivac izbacio je loptu u korner.

21′ GOOOOLLLLL!!!!! Prvu pravu priliku Srbija pretvara u gol. Mihailo Ristić odlično centrira sa leve strane, a najviši u skoku je junak iz Osla Sergej Milinković-Savić i precizno šalje loptu u mrežu za 1:0

30′ Srbija od gola definitivno preuzima inicijativu, a veliku priliku za dupliranje vođstva imao je Ristić, koji se posle ubačaja sa desne strane i odlične reakcije Đuričića, našao u zicer situaciji, ali je šutirao iz neposredne blizine pored gola.

44′ Nema velikih prilika, ali Srbija je uspela da „ubije“ utakmicu i potpuno zaključa Turke. Domaći igrači sve više, usled nervoze, pribegavaju oštrim faulovima, koji za posledicu imaju i žute kartone.

Poluvreme. Posle prvih 10 minuta i velike inicijative Turske Srbija je polako počela da diše, a potom i da preuzima igru i to je dovelo do gola u 21. minutu. Ponovo je strelac bio Sergej Milinković-Savić. Od tada Turska nijednom nije ozbiljno pripretila Marku Dmitroviću, a Srbija je imala veliku priliku preko Mihaila Ristića da duplira vođstvo. Bez golova je u Rusiji gde Zbornaja u okviru iste grupe dočekuje Mađarsku i taj rezultat otvara vrata Srbiji da se u naredna dva kola bori čak i za promociju u Ligu A.

46′ Prva izmena u redovima Srbije. Odlično Ristića zamenio je Filip Mladenović

47′ Sjajno izveden korner Kolarova, najviše je skočio Milenković i šutirao tik preko gola.

49′ GOOOLLLL!!!!! Aleksandar Mitrović je siguran sa bele tačke za 2:0. Pre toga fantastičan solo prodor Đuričića, koji je zaustavljen u šesnaestercu Turske, pošto je izgubio dah od podosta pređenog terena, ali je tu loptu pokupio sjajni Sergej Milinković-Savić, koji je pritom fauliran i iznudio jedanaesterac.

57′ GOL! Kada se uopšte nije naziralo da bi Turska mogla da ugrozi Orlove, postignut je gol. Posle duge akcije Turske, dupli pas Karamana i Čalhanolua koji je u gol pretvorio najbolji turski fudbaler Hakan Čalhanolu i vraća se domaća reprezentacija rezultatski u ovaj meč.

61′ Turci su se probudili. Preti Džengiz Under iz daljine, ali je dobro postavljen Marko Dmitrović.

65′ Nova propuštena prilika za Srbiju, pošto je Aleksandar Mitrović, doduše iz mrtvog ugla, pogodio stativu. Ali imala je Srbija i sreće jer je Turska imala obećavajuću kontru tri na dva, ali je Buruk Jilmaz sam pokašao da završi i šutirao pravo u Dmitrovića.

70′ Turska igra sve bolje, a veliku šansu ponovo je imao Džengiz Under, kada je bio gotovo neometen ispred Dmitrovića, ali golman Eibara odlično je intervenisao.

75′ Dvostruka izmmena u redovima Srbije. Umesto Stefana Mitrovića i Filipa Đuričića ulaze Nemanja Gudelj i Dušan Vlahović. Srbija će sada igrati sa dva napadača, a Gudelj odlazi na mesto centralnog štopera.

76′ GOL! Odmah posle izmene loša intervencija posle prekida i Turska to koristi, tačnije Ozan Tufan koji postiže gol za 2:2.

82′ Sjajna prilika za Dušana Vlahovića. Posle odličnog centaršuta Lazovića, najviši u skoku bio je napadač Fiorentine. Savladao je golmana, ali je Demirel sklonio loptu bukvalno sa gol linije.

86′ Nova velika prilika za Srbiju. Mogao je Sergej Milinković-Savić da postane apsolutni junak, šutirao je iz odlične pozicije sa 10-ak metara, ali mu je šut odbranio Gunok.

90′ Buruk Jilmaz zbog drugog žutog kartona dobija crveni karton, a Kolarov šutira opasno iz slobodnog udarca ali sjajno brani Gunok, koji se još više istakao u narednom napadu kada je sa dva metra pokupio loptu.