Istorija u Sloveniji: Celje prvi put šampion

Fudbal 22. jul 202022:49 > 22:50
Izvor: Foto NK Celje

Posle dramatičnog remija u velikom derbiju sa Olimpijom 2:2 u poslednjem 36. kolu Prve slovenačke lige ekipa Celja osvojila je prvu titulu u istoriji.

Ovo je i veliki trijumf za trenera Celja, Dušana Kosiča, rođenog Ljubljančanina i nekadašnjeg fudbalera Olimpije, kasnije i trenera „zmajčeka“.

Povezano

Sezona je završena na spektakularan i dramatičan način, direktnim duelom dva kluba u borbi za titulu. Fudbaleri Celja su dva puta vodili, ali nisu naravno nezadovoljni konačnim rezultatom, je im  je nerešeni ishod bio dovoljan za veliko slavlje.

Ljubljančani imaju za čim da žale. Nestabilnu formu potvrdili su i na ovoj utakmici. Jedan od tragičara u timu bio je i budući igrač Partizana, 25-godišnji defanzivac iz Kameruna, Maki Banjak.

Olimpija je mogla da povede u 30. minutu kad je Savić odlično proigrao prvog strelca lige, ali Vukušić iako sam ispred golmana nije uspeo da matira Matijaža Rozmana, koji je odlično ušao u šut i odbijena lopta samo je zakačila prečku.

Samo četiri minuta kasnije poveo je domaći tim: pogrešio je Maki Banjak, kratko odbio loptu, koju je prihvatio najbolji strelac Celja Dario Vizinger, oštro šutirao, golman Nejc Vidmar je samo kratko odbio, a Luka Kerin postigao deveti gol u šampionatu – 1:0!

Tim rezultatom završeno je prvo poluvreme, ali se Olimpija nije predavala. Usledila je goleada i prava drama. Timi Elšnik je sjajno šutirao u 58. minutu i izjednačio na 1:1. Međutim, samo šest minuta kasnije Dario Vizinger je najspretniji u gužvi za novo vođstvo domaćeg tima. A onda opet na scenu stupa Timi Elšnik i novim golom još jednom poravnava rezultat – 2:2.

Do kraja utakmice Olimpija je pokušavala da stigne do preokreta, ali bez uspeha. Kraj drame i veliko slavlje za navijače Celja!

Istorijski uspeh za klub kome je do sada najveće dostignuće bilo osvojen kup 2005. godine.

Prošlogodišnji šampion Maribor je uspeo da na kraju završi kao drugi. U poslednjem kolu je kao gost savladao u Kidričevu ekipu Aluminij sa 4:1. Svi golovi viđeni su u drugom poluvremenu. Poveli su Mariborčani preko Derviševića u 61, izjednačio je Vrdoljak šest minuta kasnije, a onda su gosti u poslednjih 15 minuta još tri puta zatresli mrežu: strelci Mitrović u 75, Bajde u 83. i Kronaveter 85. minutu.

Na začelju je odavno sve bilo poznato. Rudar iz Velenja je ubedljivo poslednji sa samo 12 bodova, dok će Triglav iz Kranja kao pretposlednji morati u baraž.

U ostalim utakmicama 38. kola postignuti su rezultati: Bravo – Rudar Velenje 1:1 (Mensah 90 – Vošnjak 23), Domžale – Triglav 2:1 (Podlogar 29, Keit 85 – Petrić 87), Tabor – Mura 1:2 (Salkić 19 – Horvat 65, Karničnik 90)

Tabela: Celje 68, Maribor 67, Olimpija 66, Mura 56, Aluminij 55, Bravo 49, Tabor 46, Domžale 43, Triglav 32, Rudar 12.