Sve je gotovo: Real šampion Španije 34. put

Fudbal 16. jul 202022:34 > 22:52
Denis Doyle/Getty Images

Odigrano je kompletno pretposlednje 37. kolo La Lige. Real Madrid je i matematički obezbedio novu titulu. Poznato je i da će pored Espanjola u Segundi od naredne sezone ponovo igrati Majorka.

Kraljevski klub je odradio ono što je morao da uradi. Savladao je Viljareal i tako je i matematički postao nedostižan za najvećeg rivala Barselonu. Kao i u gotovo svim mečevima od restarta, ali i u većini sezone, Real je golovima nosio Karim Benzema. Postigao je oba gola. Prvi posle sjajnog proigravanja Luke Modrića u 29. minutu. Drugi u 77. minutu posle penala. Međutim, u poslednjih 10-ak minuta došlo je do drame. Ibora je postigao gol za Viljareal za 2:1 i pomalo su strepeli oni koji su bili prisutni na pomoćnom terenu Reala. Ipak, do kraja gol je postigao Asensio, ali ga je VAR poništio zbog igranja rukom. Trenutak kasnije odsviran je kraj i Real je zasluženo došao do 34. titule, prve posle tri godine, iako je pre prekida zbog pandemije bio u zaostatku za Barselonu. I te 2017. titula je osvojena sa Zinedinom Zidanom, koji se vratio na klupu madridskog kluba krajem prošle sezone, a u ovoj je osvojio već drugi trofej, posle superkupa Španije, a ima šansu i za Ligu šampiona.

Barseloni je bio potreban kiks Reala da bi se nečemu nadala u poslednjem kolu. Ali bilo je odavno jasno da su se Katalonci predali čim su prepustili prvo mesto posle remija u Sevilji. Koliko nisu verovali u čudo videlo se i u meču protiv Osasune. Gosti su poveli preko Hosea u 15. minutu. Izjednačenje je doneo u 62. minutu Lionel Mesi, možda i jedini igrač Barselone na potrebnom nivou ove sezone. Ostala je u 77. minutu Osasuna sa igračem manje zbog crvenog kartona Galjega, ali Barselona nije uspela da preokrene. Šta više, na kraju je primila gol, a strelac u četvrtom mintuu nadoknade bio je Tores. Ujedno, to je i prvi poraz Barselona na Kamp Nou ove sezone.

Za razliku od borbe za titulu, mnogo je uzbudljivija borba za opstanak. Espanjol je ispao, a od ove noći pridružuje mu se Majorka. Vodila je ekipa sa Baleara protiv Granade, ali je na kraju poražena 2:1 i posle samo godinu dana opet se vraća u Segundu. Sa druge strane, Leganes je pobedio na San Mamesu Atletik Bilbao i ostao je u borbi za opstanak, jer pred poslednje kolo ima samo bod manje od Selte, koja je poražena na svom terenu od Levantea 3:2.

Preostala dva učesnika Lige šampiona su Sevilja i Atletiko Madrid, a u poslednjem kolu biće velike borbe za Ligu Evrope. Jedno mesto je obezbedio Viljareal, ali za ostala dva boriće se Real Sosijedad, Hetafe, Valensija i Granada.

Ostali rezultati: Betis – Alaves 1:2, Real Sosijedad – Sevilja 0:0, Valensija – Espanjol 1:0, Hetafe – Atletiko Madrid 0:2.