Danska: Mitjilend prvi put šampion

Fudbal 17. maj 201521:45 > 21:47
Getty Images Sport, EuroFootball

Fudbaleri Mitjilenda obezbedili su prvu titulu šampiona Danske u istoriji, pobedom u direktnom duelu sa jedinim konkurentom FC Kopenhagenom 2:0.

Pobedu timu iz Herninga obezbedio je najveći talenat Danske Pione Sisto, koji je ušao 20 minuta pred kraj, asistirao Andreu Remeru za prvi gol u 74. i sâm postigao prelep gol u 78. minutu.

Do kraja Superlige ostaju četiri kola, a Mitjilend ima 12 bodova više i za 17 golova bolju gol-razliku. Kopenhagenu za utehu ostaje kup, koji su osvojili u četvrtak.

Pred rasprodatom MCH Arenom Mitjilend je bio bolji tokom svih 90 minuta, ali je prvu šansu propustio gost, kada je De Rider oteo loptu Svjačenku, istrčao kontru, ali ga je golman Haugor zaustavio 1 na 1.

Pušić i Anderson propustili su odlične prilike za domaćine u prvom poluvremenu, a prvi strelac lige Pušić pogodio je stativu u nastavku. Poslednju priliku za oslabljeni tim iz prestonice propustio je Sigurdarson, koji je šutirao malo pored stative, a ulazak Pionea Sista vratrio je potpunu kontrolu Mitjilendu.

Trijumf u šampionatu je kruna karijere 43-godišnjeg trenera Glen Ridersholm, koji je osim dvogodišnjeg boravka na klupi U17 selekcije Danske već pune dve decenije proveo u klubu.

FC Mitjilend formiran je 1999. godine od ekipa Ikast i Fremad Herning, a igra na MCH Areni u Herningu. Posle niza solidnih šampionata, FCM je prošle sezone imao dvocifrenu prednost u odnosu na rivale, ali je najpre izgubio titulu od Olborga, a u poslednjem kolu i drugo mesto (koje je vodilo u kvalifikacije za LŠ) od Kopenhagena.

Njihov vlasnik od prošlog leta je Metju Benam, gazda engleskog Brentforda i bivši uspešni brpoker u londonskom Sitiju. Benam želi da kroz oba kluba sprovede moneyball princip u fudbalu – da upotrebom naprednih statističkih podataka u skautingu i razvoju igrača sa znatno manjim ulaganjima ostvari bolje rezultate. Na mesto sportskog direktora on je postavio Rasmusa Ankersena, svetski poznatog motivacionog govornika i sportskog analitičara. Već u prvoj sezoni oni su osvojili titulu.

U poslednja četiri kola vodiće se borba za tri mesta u Ligi Evrope, u kojoj je FCK obezbedio mesto, a trenutno su u velikoj prednosti u odnosu na rivale Brendbi i Randers.

Takođe, bitka se vodi za opstanak, gde je Vešelend odličnim rezultatima u poslednjih mesec dana uhvatio priključak i sada ima 3 boda manje od Esbjerga i 4 od Senderjiskea.

29. kolo: Mitjilend – FCK 2:0, Silkeborg – Brendbi 0:2, Hobro – Vešelend 0:1, AaB Olborg – OB Odense 0:2.

U ponedeljak: Noršelend – Esbjerg i Senderjiske – Randers.

Tabela: Mitjilend 67 (+31), FCK 55 (+14), Brendbi 48…