"Mnogi nisu verovali da Tito može da umre"

Fudbal 03. maj 202012:54 > 12:58
sk

Suze koje su obišle svet... Nedelja, 4. maj, stadion 'Poljud' u Splitu, na terenu fudbaleri Hajduka i Crvene zvezde, na tribinama 50.000 ljudu.

Sudija Husref Muharemović u 19:05 časova na centru je okupio igrače oba tima, a nekoliko trenutaka kasnije zvanični spiker saopštio je da je Josip Broz Tito umro, posle čega je usledila neverica svih koji su bili na stadionu, a zatim i suze.

Gosti iz Beograda poveli su u 13. minutu golom Vladimira Petrovića, a Hajduk je izjednačio nekoliko minuta pre nego što će biti objavljeno da je umro Tito, pred kraj poluvremena.

Kada je bilo jasno da će duel biti prekinut trener crveno-belih Branko Stanković se iznervirao, ponavljajući: „Ništa me ne interesuje, igramo dobro, kakav Tito“, svedočio je Dušan Savić mnogo godina kasnije.

Snimci trenutaka u kojima 50.000 ljudi na stadionu Poljud plače i peva „Druže Tito mi ti se kunemo“ tog dana su obišli svet.

„Mnogi nisu verovali da on može i da umre,“ rekao je Savić u dokumentarnom filmu „Ta tužna splitska noć“.

Nova utakmica odigrana je 21. maja, a Zvezda je slavila rezultatom 3:1. Dva pogotka postigao je Savić, a jedan Pižon Petrović, dok je stralac za Splićane bio Damir Maričić.

Pored Savića o dešavanjima tog 4. maja 1980. u filmu govore još neki akteri duela – Boško Đurovski, Vladimir Petrović, Zoran Filipović, Cvjetin Blagojević, Živan Ljukovčan, tadašnji igrači ekipe iz Splita Ivan Gudelj i Ivan Budinčević, potom Vladimir Šenauer, koji je tada bio direktor stadiona na Poljudu, kao i legendarni sportski novinar i bivši direktor Hajduka Zdravko Reić.

Dokumentarni film „Ta tužna splitska noć“ možete premijerno da gledate u ponedeljak od 20.30 na Sport Klubu 1.