Borjan junak, Zvezdi penal rulet i evropska jesen!

Fudbal 13. avg 201918:38 > 23:08
Getty Images/Srdjan Stevanovic

Crvena zvezda plasirala se u plej-of za Ligu šampiona, pošto je posle penala eliminisala Kopenhagen i na taj način treću godinu zaredom obezbedila grupnu fazu jednog evropskog takmičenja.

Šampion Srbije izdržao je neverovatnu bitku. Od 55. minuta igrao je sa igračem manje zbog drugog žutog kartona Nemanje Milunovića, sve do 112. kada je, takođe opravdano, isključen Pep Bijel. U 90 minuta bilo je 1:1. Zvezda je bolje krenula, čak joj nije dosuđen čist penal u 37. sekundu meča. Ipak, u 17. minutu Boaći se sjajno snašao posle fenomenalnog pasa Marka Marina. Kopenhagen je izjednačio u 45. minutu preko Endoja, ali to je bilo to što se tiče golova i posle 90 i posle 120 minuta. Jeste domaćin napadao, ali nije imao neke konkretnije šanse. Zvezda se odlično branila i na kraju izborila junački penale.

Bela tačka bila je razrovarena kao da se radi o terenu nižerazrednog fudbalskog ranga, neke vanevropske zemlje, a ne terenu šampiona Danske elitne divizije. Zbog toga bilo je mnogo promašaja. Marin je pogodio prečku, a još su za Zvezdu promašivali i to preko gola Jevtović, Jovančić i Simić. Ali Zvezda je imala Borjana, koji je imao tri odbrane, od čega i u poslednjoj seriji Vindu, a i sam je pogodio penal. Konačno srpski šampion je pobedio na penale 7:6 i došao do trećeg vezanog učešća u grupnoj fazi nekog evropsog takmičenja, što prethodno nijednom srpskom klubu nije pošlo za rukom.

U plej-ofu za Ligu šampiona Crvena zvezda će igrati sa švajcarskim šampionom Jang Bojsom, dok će Kopenhagen u plej-ofu za Ligu Evrope igrati protiv pobednika duela Helsinki – Riga, a u prvom meču u Letoniji bilo je 1:1.

Tok meča

1′ Već na samom startu sporna situacija. Mirko Ivanić je pokupio loptu, a jedan igrač Kopenhagena ga je nagazio na nogu u šesnaestercu. Sudija iz Litvanije Mazeika nije svirao, po svemu viđenom, čist jedanaesterac.

10′ Nova velika šansa za Crvenu zvezdu. Sjajno je prošao po desnoj strani Ivanić, vratio loptu u sredinu, gde su se sudarili Boaći i Kanjas. Na odbojenu loptu natrčao je Jovančić, koji je šutirao preko gola.

15′ Šansa i za Kopenhagen. Dobar napad Danaca, lako je izvršena tranzicija. Lopta na kraju dolazi do Endoja, koji je sa 18 metara šutirao neprecizno, pored leve stative gola Borjana.

16′ Već u narednom napadu ponovo dobra pozicija za crveno-bele. Lepo je po levoj strani povukao Rodić, odložio loptu za Aleksu Vukanovića, koji je slabo šutirao sa nekih 16 metara, praktično nemetan.

17′ Zvezda vodi 1:0! Fenomenalan Marko Marin. Sjajno se izvukao po levoj strani na desnu nogu, uputio milimetarski precizan centaršut. Sve defanzivce domaćih je prebacio i lopta je pala pravo na peterac, na nogu Ričmonda Boaćija, koji je postigao gol i na najbolji način kompenzovao nedostatak Milana Pavkova.

29′ Nezgodna situacija za Zvezdu. Degenek je u duelu sa Endojeom dobio udarac u vrat, ležao je na terenu, ukazivala mu se pomoć, ali je na sreću beogradske ekipe sve u redu i nastavio meč. To bi bio ozbiljan udarac s obzirom da je od štopera na klupi samo Radovan Pankov.

37′ Dušan Jovančić dobio žuti karton, zbog faula na sredini terena, kojim je presekao opasnu kontru u začetku.

39′ Odličan prodor Miloša Ivanića, iznudio je korner, a posle istog je šutirao opasno sa oko 19 metara, ali preko gola.

45′ GOL – 1:1. Inicijativa Kopenhagena dala je rezultat. Bengtson je odlično centrirao sa leve strane na drugu stativu, a snažni Endoj je nadskočio Degeneka i Rodića za potpuno poravnanje.

Poluvreme – Crvena zvezda je odigrala vrlo dobar meč, ali nije imala sreće da na poluvreme ode sa prednošću. Dobra stvar je da je anulirana prednost Kopenhagena iz prvog duela.

46′ Vladan Milojević vrši prvu izmenu na poluvremenu. U drugih 45 minuta po levoj strani delovaće Žander umesto Milana Rodića.

51′ Zvezda je imala odličnu akciju, ali lopta nije došla do Boaćija na pet metara od gola. Na drugoj strani Endoj ponovo preti, skočio je i glavom pored Žandera šutirao tik pored stative, ali je sudija dosudio faul u napadu.

54’GOL za Zvezdu. Ali je poništen zbog milimetarskog ofsajda Alekse Vukanovića.

55′ Crveni karton za Milunovića. Štoper Zvezde u vazduhu imao je duel a Endojem, ruka je završila na njegovom licu, što je automatski za žuti karton, koji je Milunoviću drugi.

57′ Milojević je prinuđen da posebne za drugom izmenom. Umesto Kanjasa ulazi drugi štoper Radovan Pankov.

63′ Prirodno Kopenhagen sada sa igračem više napada, a opasnu situaciju imao je Polsen, koji se izvukao na levu nogu i iskosa šutirao pored gola Borjana

74′ Velika šansa za Kopenhagen. Posle nekoliko dodavanja domaćeg tima, lopta je došla do Fišera, koji je praktično neometen sa oko 12 metara šutirao tik pored desne stative gola Borjana.

81′ Zvezda je izvršila i treću izmenu. Umesto umornog Boaćija ušao je Veljko Simić.

90+2′ Lepa prilika za Zvezdu. Marin je ubacio loptu u šesnaesterac, najviše je skočio Pankov, odložio loptu Jovančiću, koji je sa distance šutirao preko gola.

Produžeci – Ostalo je 1:1 posle 90 minuta, iako Crvena zvezda od 55. minuta igra sa igračem manje zbog isključenja Milunovića. Vodeći gol postigao je Boaći u 17. minutu, dok je Endoj u 45. minutu doneo izjednačenje.

91′ Vladan Milojević vrši i poslednju izmenu, na koju je dobio pravo u produžetku. Umesto Alekse Vukanovića ušao je Milan Jevtović.

92′ Novi udarac Kopenhagena, ali je ponovo Fišer bio neprecizan sa distance.

99′ Velika šansa za Dance, Vind je sjajno uposlio Bijela na pet metara od gola Borjana, ali je fenomenalno intervenisao Simić, koji je uklizao u poslednjem trenutku i čisto sklonio loptu, ne dozvolivši Špancu da šutira.

101′ Nova velika prilika za Kopenhagen, ali je posle karambola trezveno reagovao Gobeljić i izbacio loptu u korner.

104′ Nova sporna situacija u šesnaestercu Kopenhagena. Posle odlične kontre lopta je došla do Marina. Zvezdin kapiten je ušao u kazneni prostor, oboren je posle duela sa Papajanopulosom. Kontakta je bilo, ali ponovo je litvanski sudija bio „nem“.

Gotov prvi produžetak, ostalo je 1:1.

110′ Nova prilika za Kopenhagen. Vind je šutirao, ali je Milan Borjan sjajno intervenisao i odbio je u korner. To je bio prvi udarac u okvir gola danskog tima posle gola Endoja.

112′ Odlično je loptu pokupio Žander, lepo povukao, ali ga je na polovini povukao Pep Bijel. Sudija mu je dao žuti karton zbog zaustavljanja kontre, što mu je bio drugi i timovi su ponovo poravnati.

Penali. Crvena zvezda uspela je da odoli tokom svih pola sata produžetaka i na kraju će odlučivati penali.

Prva serija. Prvi šutiraju fudbaleri Crvene zvezde. Marko Marin pogodio je prečku. Vind pogađa, šalje loptu u jednu Borjana u drugu stranu i Kopenhagen vodi 1:0

Druga serija. Ivanić siguran, 1:1. Ostaje 1:1, jer je Fišer promašio preko gola.

Treća serija. Jevtović visoko preko gola, ostaje 1:1. Soteriu precizan, vodi Kopenhagen 2:1

Četvrta serija. Žander hirurški precizan – 2:2. Borjan brani Papajanopulosu, ostaje 2:2.

Peta serija. Pankov izuzetno precizan, Zvezda vodi 3:2. Zeka pogađa za 3:3.

Šesta serija. Jovančić visoko preko gola, ostaje 3:3. Ali Borjan drži Zvezdu u životu. Brani Endojeu.

Sedma serija. Veljko Simić poput Jevtovića i Jovančića preko gola, i dalje 3:3. Ali i Bartolec ispucava preko gola, ostaje 3:3.

Osma serija. Bela tačka je već razrovarena. Ali Degenek izuzetan – 4:3. Ipak, i Nelson precizan – 4:4

Deveta serija. Gobeljić rutinski – 5:4. Papajanopulos slabo po sredini, ali se Borjan bacio i lopta je završila u mreži – 5:5

Deseta serija. Borjan pogađa penal za 6:5. Ali i danski golman, Gritebust za 6:6.

11. serija. Pankov ponovo milimetarski precizan – 7:6. Borjan brani Vindu i Zvezda je prošla!!!!