EURO 2020: Nula na Lužu, ubedljivi Englezi i Francuzi

Fudbal 22. mar 201922:38 > 22:40
Clive Brunskill/Getty Images

Drugog dana kvalifikacija za EURO 2020. Portugalija je remizirala sa Ukrajinom, očekivane pobede zabeležili su Francuzi i Englezi, a slavili su i Luksemburg, Turska i Island.

U Grupi B, kroz koju će put do Evropskog prvenstva tražiti reprezentacija Srbije, u petak su odigrana dva meča prvog kola.

Luksemburg je na svom terenu savladao Litvaniju, i uz remi Portugalije i Ukrajine sada drži prvo mesto.

Portuglija je u meč sa Ukrajinom ušla kao favorit i sigurno je računala da će kvalifikacije otvoriti pobedom, ali to se nije dogodilo. Meč je završen bez golova.

Iz prvog poluvremena važno je pomenuti gol koji je u 18. minutu postigao Vilijam Karvaljo, ali je taj pogodak sasvim opravdano poništen zbog ofsajda.

Najbolju priliku nakon ovoga, Portugalija je imala u 57. minutu kada su verovatno svi već videli loptu u golu nakon šuta koji je uputio Andre Silva ali je golman Ukrajine fenomenalno reagovao i izvadio loptu iz desnih rašlji.

Pokušavao je domaćin, Ukrajina se branila ali se ništa značajnije nije dogodilo sve do 86. minuta. Oslobodili su se Ukrajinci u finišu meča pa su pripretili preko Žuniora Moraeša koji nije uspeo da pošalje u gol odbijenu loptu.

Imala je Portugalija zanimljivu priliku u nadoknadi, tražili su domaći penal, ali sudija to nije tako video zbog čeka je pozdravljen zvižducima sa tribina.

Portugalija sledeći meč igra u ponedeljak, 25. marta sa Srbijom u Lisabonu (TV Nova S, 20:45), a Ukrajina će istog dana u goste Luksemburgu.

Luksemburg je nakon preokreta pobedio pred svojim navijačima Litvaniju sa 2:1 u okviru B grupe. Gosti su došli do prednosti preko Fedora Černiha u 14. minutu, da bi u poslednjim trenucima prvog dela igre Leandro Bareiro poravnao rezultat. Sva tri boda selekciji Luksemburga obezbedio je Žerson Rodrigez u 55. minutu.

Francuska je počela pohod na još jednu titulu Evropskog šampiona, rutinskom pobedom u Kišinjevu protiv Moldavije rezultatom 4:1, u okviru H grupe kvalifikacija. Aktuelne Svetske šampione do prednosti je doveo Antoan Grizman u 24. minutu, da bi stotinak sekundi kasnije, napadač Atletika asistirao defanzivcu rivalskog Real Madrida, Rafaelu Varanu koji je duplirao prednost Trikolora. Olivije Žiru je postigao gol i za reprezentaciju, igrao se 36. minut. U drugom delu igre Francuska je oduzela gas, ali se ipak među strelce upisao i Kilijan Embape u 87. munutu, da bi praktično u sledećem napadu utešni gol za Moldaviju postigao Vladimir Ambros.

U istoj grupi, Turska je u Skadru bila bolja od Albanije i slavila sa 2:0.

Burak Jilmaz doveo je goste do prednosti u 21. minutu, da bi u 55. trijumf Turskoj potvrdio fudbaler Milana, Hakan Čalhanoglu.

I treći gost je ostvario pobedu u okviru H grupe, a Island iz Andore nosi tri boda pošto je slavio sa 2:0. Igrao se 22. minut kada je Ragnar Sigurdson ramenom asistirao Birkiru BjaRnasonu koji je glavom doveo Islanđane u prednost, da bi u 88. Vidar Kjartanson postavio konačan rezultat.

Na startu kvalifikacija u okviru A grupe, Engleska je deklasirala Češku rezultatom 5:0. Gordi Albion je poveo preko Rahima Sterlinga u 24. minutu, da bi u samom finišu rezultat povisio Hari Kejn sa bele tačke. Izabranici Gereta Sautgejta nastavili su da melju protivnika i u drugom poluvremenu, kada je Rahim Sterling upisao het trik. Jedan od najboljih fudbalera Mančeser sitija bio je precizan u 62, a zatim i u 68. minutu. Konačan rezultat postavio je defanzivac Bristol sitija i Češke, Tomas Kalaš koji je postigao autogol u 84. minutu.