Istorijska titula za Katar na Azijskom kupu

Fudbal 01. feb 201917:07 > 17:09
Francois Nel/Getty Images

Fudbalska reprezentacija Katara osvojila je titulu na Azijskom kupu pobedom nad Japanom u finalu rezultatom 3:1 u Abu Dabiju.

Strelci za Katar bili su Almoez Ali, Abdulaziza Hatem i Akram Afif, dok je utešni gol za Japan postigao Takumi Minamino.

Japanci su igrali nešto bolje tokom većeg dela finala, ali su je Katar mnogo bolje koristio svoje šanse. Do vođstva je došao u 12. minutu fantastičnim golom Alija, koji je makazicama iznenadio Šuičija Gondu na golu Japana. Na drugi pogodak čekalo se 15 minuta, a tada je hatim sa ivice kaznenog prostora pogodio gornji levi ugao mreže za 2:0.

Usledio je period u kojem nijedan od timova nije imao izglednije prilike, da bi Minamino dao nadu Japancima u 69. golu, poslavši loptu tik uz stativu posle centaršuta Juje Osaka. Sve dileme oko pobednika razrešene su u poslednjih deset minuta, kada je Afif bio precizan iz penala, posle igranja rukom Maje Jošide.

Katarski fudbaleri su na taj način došli do istorijskog istorijskog uspeha, pošto su došli do prvog trofeja na svom desetom učešću na tom takmičenju. Prethodno im je najbolji rezultat bilo peto mesto, do kojeg su došli u dva navrata – 1984. i 1988. godine.

Jedan od najzaslužniji za uspeh katarskog fudbala je selektor Feliks Sančes Bas, pod čijim vođstvom je reprezentacija od jula 2017. do trijumfa u finalu Azijskog kupa na 31 utakmici ostvarila 18 pobeda, osam remija i pet poraza. Katar tek očekuje najveći izazov, a to je debitantsko učešće na Svetskom prvenstvu, čiji će biti domaćin 2022. godine.