Sančes glumio Ospinu, pa pocrveneo, trijumf Japanu!

Fudbal 19. jun 201815:52 > 15:55
Carl Court/Getty Images

Fudbaleri Japana pobedili su Kolumbiju 2:1 na startu grupe H Svetskog prvenstva u Rusiji.

Samuraji su na Mordovija areni u Saransku slavili golovima Šinđija Kagave iz penala u šestom minutu i Juje Osaka, koji je bio strelac u 73. Jedini pogodak za Kolumbijce dao je Huan Kintero u 39.

(statistika)

Tom pobedom, Japanci su postali prva azijska reprezentacija koja je dobila selekciju iz Južne Amerike na Mondijalima, a to je ujedno i prvi trijumf njihovog selektora Akire Nišina u zvaničnim mečevima. Nišino je ekipu preuzeo uoči Mondijala, kad je nasledio Vahida Halihodžića.

Utakmica je počela izuzetno loše za Kolumbiju. Posle loše intervencije odbrane u četvrtom minutu, usledila je šansa za Japan, šutirao je Kagava, a loptu je na putu ka golu rukom zaustavio Karlos Sančes. Bio je to dovoljan razlog za glavnog sudiju meča Damira Skominu da pokaže na penal, a borbenom vezisti crveni karton.

To je prvo isključenje na Mondijalu u Rusiji i najbrže od 1986. i Prvenstva u Meksiku.

Siguran izvođač bio je Kagava donevši Japanu rano vođstvo. Uprkos igraču manje, Kolumbija je bila ravnopravan rival u nastavku poluvremena. U nekoliko situacija je malo nedostajalo ekipi Hosea Pekermana da zapreti Eiđi Kavašimi, da bi majstorstvo Kintera u finišu poluvremena donelo poravnanje rezultata.

Levonogi vezista je šutirao po zemlji, ispod zida, iz slobodnog udaraca i lopta je završila tik uz levu stativu.

U drugih 45 minuta, Samuraji su koristili brojčanu nadmoć i konstantno pritiskali Kolumbijce koji nisu uspevali da povežu redove. Takva igra im se isplatila dvadesetak minuta do kraja, rezervista Keisuke Honda je izveo korner, a na petercu sjajnu skočio Osako i doneo Azijatima velika tri boda. U međuvremenu, u igru je ušao roviti Džejms Rodriges i on je propustio najbolju šansu u finišu da donese bod Južnoamerikancima.

U sledećem kolu, Japan igra protiv Senegala, dok će se Kolumbija sastati sa Poljskom. Obe utakmice igraju se 24. juna.