Azar doneo Čelsiju osmi trofej FA kupa

Fudbal 19. maj. 201818:01 > 20:13
Izvor: Catherine Ivill, Getty Images Sport

Fudbaleri Čelsija u finalu FA kupa Engleske na "Vembliju" su pobedili Mančester Junjated sa 1:0 i turbulentnu sezonu na kraju učinili trofejnom.

Jedini strelac za „plavce“ bio je Eden Azar koji je u 23. minutu realizovao jedanaesterac.

„Crveni đavoli“ su ostali na 12 titula u ovom takmičenju i nisu uspeli da se izjednače sa rekorderom Arsenalom, dok su „plavci“ pehar osvojili posle šest godina i na večnoj listi izjednačili se sa Totenhemom.

Čelsi je bio bolji u prvom poluvremenu, Junajted u drugom, a utisak je da je ekipa iz Londona oštećena za još jedan nedosuđeni penal posle igranja rukom Ešlija Janga.

Osvajanjem trofeja Antonio Konte je ispunio deo plana u sezoni 2017/18. ali je vrlo verovatno da mu je duel sa „crvenim đavolima“ bio poslednji na klupi Čelsija. Italijan je izbegao da bude prvi menadžer posle više od pola veka koji je dve godine uzastopno poražen u finalu nacionalnog kupa.

Sa druge strane Žoze Murinjo je prvi put u Engleskoj poražen u finalu kupa – ima četiri Liga kupa i jedan FA.

Napadač Čelsija Olivije Žiru četvrti put u poslednjih pet godina osvojio FA kup, tri puta sa Arsenalom i sada sa timom sa „Stamford Bridža“.

Interesantan je i podatak da je prvi put posle 80 godina i duela Preston – Hadersfild finalni meč završen rezultatom 1:0.

Meč ste mogli da pratite na našem portalu.

Oba tima su oprezno počeli utakmicu i u prvih desetak minuta nije bilo mnogo uzbuđenja. Bakajoko je u 13. minutu pao u šesnaestercu Junajteda posle duela sa Matićem, ali sudija Oliver nije reagovao.

Dva minuta kasnije i „crveni đavoli“ su gledali u glavnog arbitra posle duela Sančeza i Mozesa, ali ni ovoga puta nije bilo najstrože kazne.

U 21. minutu penal za Čelsi. Fabregas je asistirao Azaru, a Džons oborio brzonogog napadača u šesnaestercu.

Azar je preuzeo odgovornost, poslao je Davida de Heu u jednu, a loptu u drugu stranu gola za 1:0 u 23. minutu.

Inače, ovogodišnje finale FA kupa prvo je u istoriji na kome ne prisustvuje niko iz kraljevske porodice. Razlog je venčanje princa Harija.

Junated je u poslednjim trenucima prvog poluvremena najozbiljnije pripretio, ali rezultat se nije menjao.

U 56. minutu Rašford je šutirao sa ivice šesnaesterca, ali direktno u Kurtou. Možda je ovo nagoveštaj buđenja „crvenih đavola“.

Već u sledećem napadu Pogba je zapretio, ali je izborio samo korner.

Junajted je u 63. minutu postigao gol, ali je pomoćni sudija signalizirao da je Sančez bio u ofsajdu i bio je u pravu. Tom prilikom Čileanac se sudario sa Kurtoom.

Murinjova ekipa je napadala, ali Čelsi je u 70. minutu imao sjajnu šansu. Alonso je iz neposredne blizine šutirao direktno u De Heu, a koji trenutak kasnije sudija je tražio pomoć VAR.

Jang je evidento igrao rukom, ali je Oliver dosudio samo korner za „plavce“.

U sledećem napadu Rašford je ponovo bio u odličnoj šansi. Mladi napadač je bio „jedan na jedan“ sa Kurtoom, ali je Belgijanac bio uspešniji.

Matić je u 80. minutu šutirao iz velike daljine, Kurtoa je intervenisao i loptu prosledio u korner.

U 82. minutu Pogba je ostao potpuno sam posle kornera, ali je glavom šutirao pored gola.

Čelsi se branio, Junajted je pokušavao da pronađe put do gola rivala, ali stopostotnih prilika nije bilo.

Utakmica na Vembliju je produžena za 5 minuta.

Matić je u 93. minutu posle centaršuta sa desne strane glavom šutirao preko gola.

Kraj! Čelsi je osmi put u istoriji osvojio FA kup.