Navas spasao Real – ide u Kijev po 13. titulu!

Fudbal 01. maj 201820:42 > 22:38
David Ramos/Getty Images

Fudbaleri madridskog Reala plasirali su se u finale Lige šampiona posle remija sa Bajernom 2:2 u Madridu. Aktuelni šampion Evrope je Bavarce eliminisao ukupnim rezultatom 4:3.

Junak trijumfa ‚kraljevskog kluba‘ bio je golman Kejlor Navas, koji je sjajnim odbranama neutralisao odlične prilike izabranika Jupa Hajnkesa.

Dvostruki strelac za Real bio je Karim Benzema, dok su na drugoj strani pogotke postigli Jozua Kimih i Hames Rodriges, koji je na pozajmici u Bajernu iz redova šampiona Evrope.

Real i Bajern su odigrali izuzetno uzbudljivu utakmicu, tokom koje je tim iz Minhena prednjačio u šansama, ali je srećom po Madriđane Navas bio izuzetno raspoložen na golu.

Gosti su poveli posle manje od tri minuta igre, kada je Kimih iskoristio grešku odbrane Reala posle centaršuta Milera. Odgovor Reala usledio je posle osam minuta, kada je Benzema glavom savladao Svena Ulrajha pošto ga je sjajno pronašao Marselo.

Lars Baron/Getty Images

Do kraja prvog poluvremena, mreže su mirovale, iako je bilo odličnih prilika na obe strane, da bi u nastavku usledila greška koja je obeležila utakmicu. Na samom početku drugog perioda, Korentin Toliso je poslao povratni pas Ulrajhu, ali mu je lopta prošla kroz noge, a na pravom mestu se našao Benzema i sproveo je u mrežu. Nadu Bavarcima dao je Rodriges svojim pogotkom u 63. minutu, ali je Navas svaki put bio na pravom mestu kada su fudbaleri Bajerna pokušali da ga nadmudre do kraja meča.

Utakmicu su obeležila još dva detalja, kada je sudija Džunejt Čakir mogao da dosudi penal za Bajern, ali nije. U jednoj situaciji Robert Levandovski je završio na zemlji, a u drugoj je Marselo očigledno igrao rukom u kaznenom prostoru.

Real će se za odbranu titule boriti sa pobednikom dvomeča između Liverpula i Rome, u kojem ‚Redsi‘ posle 90 minuta igre vode 5:2. Drugi meč igra se u sredu od 20.45 na Olimpijskom stadionu u Rimu.

‚Kraljevski klub‘ će 26. maja u Kijevu igrati za 13. titulu šampiona ‚Starog kontinenta‘, a četvrtu za poslednjih pet godina.

Tok utakmice:

Bajern je ušao agresivno u utakmicu i napadao je od samog početka. Prvo je šansu da savlada Kejlora Navasa imao Hames Rodriges, a zatim je Kimih zatresao mrežu ‘kraljevskog kluba’. Posle centaršuta Tomasa Milera, odbrana Reala je loše reagovala, posebno Serhio Ramos, pa se lopta odbila do Kimiha, koji je spretno reagovao i poslao loptu uz levu stativu.

Matthias Hangst/Getty Images

Posle primljenog gola, Real je preuzeo inicijativu, Marselo i Ronaldo su imali dobre prilike, ali ne toliko izgledne da bi uzvratili udarac. Ipak, sve što su oni propustili nadoknadio je Karim Benzema u 11. minutu, kojeg je sjajno pronašao Marselo, a on glavom poslao loptu pravo u gol.

Usledio je period sa visokim intenzitetom igre, bez pravih šansi, ali je bilo uzbudljivo, pa je Benzema izbio sam ispred Svena Ulrajha, ali je sudija signalizirao ofsajd. Nedugo zatim, gostujući fudbaleri su tražili penal posle pada Levandovskog, ali Čakir nije pokazao na belu tačku.

U 22. minutu je došlo do malog koškanja između Navasa i Levandovskog u borbi za loptu, posle kojeg je Kimih izveo korner, ali je odbrana Reala dobro reagovala. Pošto je Bajern imao inicijativu, ona je prešla na stranu Madriđana, koji su imali dva odlična napada, ali Marselo i Kros nisu uspeli da uposle saigrače koji su bili sami i čekali loptu.

Sjajnu šansu je na drugoj strani imao Levandovski, izletevši ispred Navasa, koji je odlično reagovao, a na odbijenu loptu je natrčao Rodriges, ali ju je poslao na tribine. Pet minuta kasnije, Ronaldo se našao u sjajnoj poziciji, ali je Ulrajh reagovao, a posle kornera Ramos je pogodio spoljnu stranu mreže. Do kraja prvog poluvremena bilo je mnogo akcije, pa tako i posla za golmane, a u nadoknadi vremena se činilo da je Marselo igrao rukom u kaznenom prostoru, ali sudija nije pokazao na penal. Tako se rezultat nije promenio – 1:1.

Catherine Ivill/Getty Images

Tek što je počelo drugo poluvreme, Ulrajh je napravio veliki kiks, kojem je Toliso poslao povratni pas, ali je lopta golmanu Bajerna prošla kroz noge, a Benzema ju je spremno dočekao i poslao u gol. Alaba je šest minuta kasnije imao odličnu priliku – šutirao je sa ivice kaznenog prostora, ali je Navas odlično reagovao. Gosti su nekoliko minuta kasnije tražili penal posle okršaja između Levandovskog i Ramosa, ali sudija se nije osvrtao. Na drugoj strani, Ronaldo je u 55. minutu propustio zicer pošto ga je sjajno pronašao Kros.

Bajern se nije predavao, konstantno je napadao, a to mu se isplatilo u 63. minutu, kada je Rodriges izjednačio na 2:2 protiv kluba iza iz kojeg je otišao na pozajmicu u Minhen. Šut kolumbijskog fudbalera je prvobitno odbio jedan od odbrambenih igrača Reala, ali je lopta završila ponovo kod njega i dijagonalno ju je poslao kroz noge Navasa pravo u gol za 2:2.

Bavarci su nastavili da napadaju, Zidan je u međuvremenu izveo Benzemu, a uveo Gareta Bejla. U 74. minutu Navas je spasao Real novom odličnom odbranom, a ovoga puta šansu je imao Toliso, koji je prihvatio odbijenu loptu i šutirao pravo u Kostarikanca. Četiri minuta kasnije, Ronaldo je primio dobar pas, pokušao je da nadmudri Ulrajha iz velike daljine, ali je odbrana Bajerna odlično funkcionisala u tim trenucima. Usledile su nove šanse Bajerna, prednjačili su Miler, Rodriges i Kimih, ali se Navas nije dao do samog finiša susreta.