Protest protiv Polanskog zbog uloge domaćina u dodeli Cezara

Showbiz 20. jan 201721:28 > 21:31
Reuters/Mateusz Skwarczek

Izbor Romana Polanskog, optuženog za silovanje maloletnice 1970-ih u SAD, za domaćina ceremonije dodele filmske nagrade Cezar, francuskog ekvivalenta Oskaru, podstakao je pozive na bojkot i kritike feminista i jedne ministarke i bacilo senku na tu filmsku ceremoniju.

Francuska ministarka za prava žena Lorans Rosinjol ocenila je da je „iznenađujući i šokantan“ izbor ovog francusko-poljskog reditelja za predsedavajućeg ceremonije dodele Cezara, najveće nagrade francuskog filma, koja se održava 24. februara.

„Taj izbor svedoči o ravnodušnosti onih koji su odlučili da ga imenuju… s obzirom na činjenice koje mu se stavljaju na teret“, rekla je ministarka.

Reditelja filmova „Tesa“, „Pijanista“ i „Rozmarina beba“, dobitnika brojnih nagrada širom sveta, i dalje goni američko pravosuđe zbog optužbi da je silovao maloletnicu 1977. godine.

Juče se protiv izbora Polanskog kao voditelja ceremonije izjasnilo feminističko udruženje „Oze le Feminism“ (Osez le Feminisme) koje je izrazilo „bes“ i pozvalo na protestni skup na dan svečanosti u sali Plejel u Parizu, gde se uručuju Cezari.

Čim je objavljeno da će Roman Polanski biti domačin, poziv na bojkot poslat je preko društvenih mreža pod haštagom #boycottcesar.

Takođe je pokrenuta peticija na change.org za smenjivanje Polanskog koje je do sada prikupila 45.000 potpisa.

Francuska Akademija za filmsku umetnost i tehniku, organizator Cezara, nije želela da komentariše kao ni ministarka kulture Odri Azule.

Titula predsedavajućeg ceremonije dodele Cezara je uglavnom počasna titula, pošto nagrade dodeljuje više od 4.000 profesionalaca.

Rođen u Francuskoj od poljskih roditelja, Roman Polanski, koji je tada imao 43 godine, optužen je 1977. godine u Kaliforniji za silovanje 13-ogodišnje devojčice.

On je oslobođen uz kauciju posle 42 dana zatvora. Izjasnio se krivim za „ilegalne seksualne odnose“ sa maloletnicom, ali je negirao je da se radilo o silovanju. Polanski je pobegao iz SAD pre izricanja kazne, strahujući da će ona biti jako oštra.

Od tada ga SAD smatraju beguncem, tako da i dalje postoji rizik da bude izručen uprkos intervencijama u njegovu korist od strane žrtve koja je više puta tražila da se odustane od pravnog gonjenja, i koja je rekla da mu je oprostila.

Već 40 godina taj slučaj se redovno ponovo pojavljuje. Implicitno je ponovo pomenut tokom ceremonije otvaranja poslednjeg Kanskog filmskog festivala, što je razljutilo njegovu suprugu, francusku glumicu Emanuel Senje.

Danas 83-ogodišnji Roman Polanski živi u Francuskoj. Sa 21 dugometražnim filmom, on je osam puta nagrađivan nagradom Cezar, dva puta za najbolji film, „Tesa“ (1980) i „Pijanista“ (2003), i četiri puta kao najbolji reditelj.

Trenutno priprema svoj 22. film posvećen aferi Drajfus. Nikad se nije vratio u SAD, čak ni da primi Oskar za režiju 2003. za film „Pijanista“.