U Britaniji pronađeno pet fantastično očuvanih mamuta iz ledenog doba

SciTech 20. dec 202106:52 2 komentara
PATRICK T. FALLON / AFP/Ilustracija

Pet mamuta iz ledenog doba fantastično očuvanih otkriveno je u Kocvoldu, na zaprepašćenje arheologa i paleontologa, piše Gardijan.

U blizini Svindona otkopani su višestruki ostaci dve odrasle jedinke, dve mlađe i jednog mladunčeta koji su lutali pre 200.000 godina. Uz njih je bilo i oruđe koje su koristili neandertalci, koji su verovatno lovili ove životinje teške 10 tona.

Povezane vesti

Očekuje se da će biti pronađeno još ostataka, jer je iskopan samo djelić ogromnog lokaliteta u kamenolomu šljunka, navodi Gardijan.

Sudeći po kvalitetu nalaza, nalazište je pravi zlatni rudnik. Oni se kreću od drugih divova iz ledenog doba, kao što su losovi, duplo veći od njihovih današnjih potomaka, sa rogovima prečnika 10 stopa – do sićušnih stvorenja, posebno balegastih buba, koja su zajedno evoluirala sa megafaunom, koristeći svoj izmet za hranu i sklonište, te slatkovodni puževi, baš kao oni koji se danas nalaze.

Čak su i seme, polen i fosili biljaka, uključujući i izumrle sorte, sačuvani na ovom lokalitetu.

Sve ovo će sada dato nove tragove o tome kako su neandertalci živeli u teškim uslovima Britanije ledenog doba, perioda praistorije o kome se malo zna.

Izuzetna otkrića biće istražena u dokumentarcu BBC prirodnjaka Ričarda Atenboroa kao i groblje mamuta. Dokumentarac će biti emitovan 30. decembra.

„Ovo je jedno od najvažnijih otkrića u britanskoj paleontologiji. Iako se neobična kost mamuta često pojavljuje, pronalaženje tako kompletnih skeleta je neverovatno retko“, rekao je evolutivni biolog Ben Garod.

On je naveo da su lokacije na kojima su životinje nađene upravo mesta gde su uginule pre četvrt miliona godina, a pronađene su neke neverovatne stvari poput kamenih alatki i puževa koje su gazili.

„Imamo dokaze o tome kakav je bio pejzaž. Znamo koje su biljke tamo rasle. Male stvari zaista otkrivaju kontekst ovih giganata. To je pogled u prošlost. To je neverovatno važno u smislu da razumemo kako klimatske promene posebno utiču na okruženje, ekosisteme i vrste“, rekao je on.

Arheološkinja Liza Vestkot Vilkins rekla je da su arheološka nalazišta iz ovog perioda retka i kritična za razumevanje ponašanja neandertalaca širom Britanije i Evrope.

Istraživači veruju da ostaci mamuta i artefakti datiraju od pre oko 220.000 godina, kada su Britanijom hodali neandertalci tokom toplijeg međuledenog perioda poznatog kao MIS7. Pad temperature naterao je neandertalce na jug, a ovo mesto je tada bilo bujna, plodna ravnica koja je privlačila i ljude i životinje, piše list.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare