Solarni paneli pomažu francuskom vinaru protiv klimatskih promena

SciTech 04. okt 202115:34 1 komentar
Vinograd, solarni panel, Francuska
REUTERS/Alexandre Minguez

Solarni paneli trebalo bi da pomognu vinaru Pijeru Eskudiju da sačuva svoj vinograd na jugozapadu Francuske od klimatskih promena pošto su mraz i toplotni udari prošle godine uništili prinose grožđa.

Solarni paneli zagrevaju grožđe u razdobljima ekstremnih hladnoća, ali ih i štite ih od žarkih sunčevih zraka kad nastupe toplotni udari.

Paneli se i okreću kako bi omogućili više svetla vinovoj lozi za vreme oblačnih dana.

Rast temperatura na našoj planeti i sve učestaliji toplotni udar, suše i mraz menjaju ukus francuskih vina. Više temperature menjaju grožđe te ono sazreva ranije i sadrži više šećera, pa time i veći postotak alkohola.

„Potrebna su nam rešenja želimo li očuvati raznolikost naših vina“, objašnjava Eskudi u vinogradu nedaleko od grada Perpinjana gde uzgaja sorte Marselan, Sivi Grenaš i Šardone.

Rotirajući solarni paneli mogli bi biti budućnost za vinare, smatra Eskudi.

„Polako se od sredozmne klime pretvaramo u polusušnu. Pre trideset godina mislili smo da je temperatura od 32 stepena ekstremna, ali danas ona raste na 38 ili čak 40 stepeni“, kaže.

Agroenergetika brzo se razvija. Reč je o postavljanju solarnih panela na polja i vinograde koji imaju dvostruku ulogu: štite useve te istovremeno proizvode struju za domaćinstva.

Nekoliko kompanija u Evropi još razvija slične tehnologije za različite useve, od žita do voćnjaka.

Borba za opstanak

Smanjeni postotak šećera izmeren je u Eskudijevom vinogradu zaštićenom solarnim panelima i zahvaljujući tome vinari mogu dobiti vino s manjim udelom alkohola, kaže Aleksandar Kartije, poslovni menadžer u firmi Sun’Agri iz Liona koja razvija takve solarne panele.

Paneli pomažu zagrejati tle za oko dva stepena štiteći useve i vina od mraza koji je proletos pogodio Francusku.

Mraz koji je ovog aprila pogodio područja širom Francuske verovatno će za trećinu smanjiti ovogodišnju proizvodnju vina u poređenju s nekoliko prethodnih.

Solarni paneli imaju dvostruku ulogu. Nezavisna energetska firma koristi se Eskudijevom zemljom jer je na nju postavila solarne panele koji proizvode dovoljno struje za nekih 650 kuća u tom području, navodi Sun’Agri.

Eskudi zauzvrat dobija zaštitu svojih vinograda jer su paneli instalirani na njegovom zemljištu.

Prioritet za sada je kvalitet useva, a ne proizvodnja energije, što znači da se između 15 do 20 odsto potencijalne energije gubi tokom godine.

Sun’Agri u tom procesu proučava meteorološke podatke i određuje kada useve treba zaštititi panelima i kada ih zarotirati kako bi dobili više sunčevog svetla.

Firma teži primeniti svoju tehnologiju na približno 40 malih poljoprivrednih gazdinstava od dva do četiri hektara na jugu Francuske, u dolini reke Rone te uopšte na Sredozemlju tokom 2022. i 2023. godine.

„U područjima klimatskih promena, poljoprivrednici traže načina da opstanu“, kaže Kartije.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare