Otrovne strelice između Bezosa i Maska zbog satelita

SciTech 27. jan 202123:57 5 komentara
NASA

Kompanije SpaceX i Amazon koje vode dvojica najbogatijih ljudi na svetu, Ilon Mask i Džef Bezos, prepucavaju se oko suparničkih projekata satelitskog interneta, međusobno se optužujući za "gušenje konkurencije".

Mask, izvršni direktor SpaceX-a, „težak“  209 milijardi američkih dolara, prošle je godine skinuo Bezosa, čija se neto vrednost procenjuje na 192 milijarde dolara, s trona najbogatijeg čoveka na svetu.

Ipak, za poređenje, i tako „osiromašeni“ Bezos je 2020. imao veći BDP od više od polovine zemalja u svetu, prema podacima Međunarodnog monetarnog fonda (MMF).

Poznati su i inače kao ne baš najbolji prijatelji, a novu je otrovnu strelicu u utorak odapeo Bezos saopštenjem da je Maskova kompanija SpaceX prilikom razvijanja projekta Starlink izvršila promene koje bi mogle rezultirati „stvaranjem opasnijeg okruženja za sudare u svemiru“ te da bi uvedene promene takođe mogle da povećaju radijske smetnje.

Sateliti niske zemaljske orbite (LEO) za širokopojasni pristup internetu pokazuju znakove velikog potencijala. Ti zahvati u niskoj zemljinoj orbiti mogu potencijalno dramatično da pomere tržište širokopojasnog interneta i uštede potrošačima desetine milijardi dolara, ocenjuju stručnjaci.

„Očito je u interesu SpaceX-a gušenje konkurencije u samom začetku, ali to zasigurno nije u interesu javnosti“, rekao je Bezos.

Mask nije oklevao da  mu odgovori i „prozove“ ga na račun sporosti njegove kompanije u odgovoru na tehnološki izazov suparnika.

„Nije u interesu javnosti da se Starlink koči zbog satelitskog sistema Amazona koji je, u najboljem slučaju, godinama udaljen od realizacije“, naveo je na tviteru Mask.

Starlink je ogromno sazvežđe internet satelita, a SpaceX ih je lansirao već više od 900. Maskova kompanija ima dozvolu američkih saveznih vlasti za lansiranje hiljade satelita, ali sada od Savezne komisije za komunikacije (FCC) nastoji da dobije dozvolu da nekoliko hiljada satelita postavi u nižu zemaljsku orbitu.

Amazon je već osigurao dozvolu FCC-a za postavljanje satelita u orbitu na oko 590 kilometara od površine Zemlje, ali do sada nije lansirao niti jedan satelit.

SpaceX bi, u slučaju da FCC odobri izmene u postojećoj dozvoli, u orbitu postavio skoro 3.000 satelita. Sateliti bi orbitirali na visini od 540 do 570 kilometara od površine Zemlje te bi, kako upozorava Amazon, prouzrokovali ometanje signala za njegove satelite iz projekta Kuiper.

Takođe, ističe Amazon u pismu FCC-u, postoji opasnost od sudara satelita uz flote Starlinka sa Kuiperoviom satelitima.

Direktor programa SpaceX-a za satelite Dejvid Goldman odbacio je te primedbe i u pismu FCC-u istakao da njihov konkurent „ignorirše većinu modifikacija“ koje je SpaceX predložio te da Bezos u svojim optužbama bira samo ono što mu odgovara, a ostalo prećutkuje.

Goldman ističe da tvrdnje Amazona „navode na pogrešan zaključak“ te da im je jedini cilj da „osujete“ konkurenciju.

Prema nekim procenama, oko Zemlje kruži oko 6.000 satelita, a do 2028. broj bi se mogao popeti na njih 15.000. Svemirski otpad, što većina ovih satelita jeste, putuje neverojatno velikom brzinom, većom od 22.300 km/h, pa može da nanese značajnu štetu bilo kojem predmetu u koji udari.

SpaceX tvrdi da su njihovi sateliti napravljeni na način da za nekoliko godina izgore u atmosferi.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare