Uzorci prašine s asteroida ostavili naučnike "bez reči"

SciTech 15. dec 202011:36 > 11:56
apan Aerospace Exploration Agency (JAXA)/Handout via Reuters

Uzorci crne peščane prašine koje je na asteroidu 162173 Riugu, od Zemlje udaljenom oko 300 miliona kilometara prikupila japanska svemirska sonda Hajabusa 2, premašili su očekivanja japanskih naučnika, koji su, kako je rekao jedan od njih, ostali bez reči nakon što su otvorili kapsulu.

Prikupljeni uzorci tla s asteroida vrhunac su šestogodišnje svemirske odiseje sonde Hajabuse 2, a u Japan su stigli prošle nedelje, ali istraživači do početka ove nedelje još uvek nisu sa sigurnošću mogli da potvrde ima li ičega u kapsuli.

 „Cilj nam je bio da prikupimo 100 mg ili više uzoraka tla s asteroida i u tome smo definitivno uspeli“, rekao je Hirotaka Savada iz Japanske agencije za istraživanje svemira (JAXA), dodavši da je, ugledavši prvi put uzorke prašine jednostavno zanemeo od uzbuđenja.

„Mislim da sam najpre zanemeo, a potom sam počeo da vrištim, zapravo se više ni ne sećam“, rekao je na konferenciji za novinare. „Bilo je stvarno drugačije od očekivanog, zapravo količina je bila prilično velika.“

JAXA je objavila i fotografiju manje količine crne prašine u metalnoj kutiji, što je dokaz i prvi uvid u rezultate šestogodišnje svemirske misije bez presedana.

Dragocena prašina pronađena je u spoljnom omotaču kapsule, rekli su zvaničnici agencije, a veće bi uzorke trebalo da ugledaju čim otvore unutrašnji deo spremnika, što je delikatan posao.

Naučnici veruju da bi uzorci mogli da sadrže organsku materiju koja je mogla da doprinese razvoju života na Zemlji. Nadaju da će im ovi primerci tla s asteroida omogućiti bolji uvid u hemijski sastav svemirskih tela kakav je bio pre otprilike 4,5 milijarde godina, dok je Sunčev sistem još bio u nastanku.

„Apsolutno smo oduševljeni. Toliko je toga što bismo iz ovih uzoraka mogli da saznamo i naučimo“, rekao je Sei-ićiro Vatanabe, profesor sa Univerziteta Nagoja i šef istraživačkog tima.

Polovinu uzoraka s Hajabuse 2 podijeliće naučnici JAXA-e, američke svemirske agencije NASA-e i ostalih međunarodnih organizacija, a ostatak će se zadržati za buduća istraživanja, s obzirom na brz napredak analitičke tehnologije.

Naučnici s ponosom ističu kako za sondu posao još nije završen jer će je ponovno poslati na novu, dužu misiju čiji su cilj dva nova asteroida. Uzorke tla s asteroida sonda je ispustila na Zemlju, a da se nije fizički spustila na nju.

Svemirska sonda Hajabusa 2 prva je u istoriji s udaljenog asteroida na Zemlju donela uzorke njegovog tla. Lansirana je u decembru 2014. godine. U junu 2018. stigla je do svog cilja, asteroida Riugua, a u septembru iste godine započela je s njegovim istraživanjem.

Tokom svog boravka blizu ovog asteroida sonda je prema njemu lansirala projektile i detonirala bombe kako bi se podigla prašina i prikupili uzorci.

Zahvaljujući ovakvom načinu „rudarenja“ na asteroidu prikupljeni su podzemni uzorci prašine i kamenja. Na taj je način prvi put u istorji prikupljen materijal ovog tipa.