Japanska kapsula sa uzorcima asteroida sletela u Australiju

SciTech 05. dec 202021:48 > 22:48
Morgan Sette / AFP

Japanska svemirska agencija saopštila je da je kapsula koju je ispustila svemirska letelica Hajabusa2 sletela u udaljeno područje na jugu Australije kako je planirano, noseći dugo očekivane uzorke asteroida koji bi mogli da objasne poreklo života.

Hajabusa2 je uspešno otkačila malu kapsulu i poslala je ka Zemlji kako bi donela uzorke sa udaljenog asteroida koji bi mogli da pruže tragove o poreklu Sunčevog sistema i životu na našoj planeti, saopštila je Japanska agencija za aerokosmičko istraživanje (JAXA).

Rano u nedelju (po japanskom vremenu) kapsula se na kratko pretvorila u vatrenu kuglu dok je ponovo ulazila u atmosferu 120 kilometara iznad Zemlje.

Oko 10 kilometara iznad zemlje, padobran je trebalo da se otvori kako bi usporio pad i da pošalje signal koji će pokazati mesto sletanja.

„Bilo je sjajno … Bila je to prelepa vatrena kugla i bio sam toliko impresioniran“, rekao je menadžer JAXA projekta Hajabusa2 dok je slavio uspešan povratak kapsule i sigurno sletanje iz komandnog centra u Sagamihara, blizu Tokija.

„Čekao sam ovaj dan šest godina“, rekao je.

Uočeni su svetleći signali, što ukazuje na to da se padobran uspešno otvorio i da je kapsula bezbedno sletela u udaljeno, retko naseljeno područje Vumera u Australiji, rekao je zvaničnik JAXA. 

On je naveo da će njegove kolege iz agencija za aerokosmičko istraživanje helikopterom krenuti u pretragu lokacije. 

Hajabusa2 napustila je pre godinu dana asteroid Rjugu, udaljen oko 300 miliona kilometara. Posle otpuštanja kapsule, udaljila se od Zemlje kako bi snimila kapsulu koja se spušta prema planeti. 

Za Hajabusu2 još nije kraj misije koju je započela 2014. godine. Posle ispuštanja kapsule vraća se u svemir i uputiće se do drugog udaljenog malog asteroida nazvanog 1998KI26 na putovanju koje treba da traje 10 godina u jednom pravcu, radi istraživanja, uključujući pronalaženje načina za sprečavanje meteorita da udare na Zemlju. 

Asteroidi koji kruže oko Sunca, ali su mnogo manji od planeta, među najstarijim su objektima u Sunčevom sistemu i zato mogu da pomognu u objašnjavanju Zemljine evolucije. 

Rjugu na japanskom znači „Zmajeva palata“, i to je naziv zamka na morskom dnu u japanskoj narodnoj priči.