EK predlaže da kompanije mogu da pristupaju privatnim podacima, uz saglasnost

SciTech 26. nov 202018:38 > 20:11
N1

Evropska unija će omogućiti kompanijama pristup privatnim podacima korisnika sa ciljem da podstakne inovacije, predlog je Evropske komisije sa poslednje sednice.

POVEZANE VESTI

Vest da je Evropska komisija usvojila novi Zakon o upravljanju podacima koji bi trebalo da „pomogne ekonomski oporavak Evropske unije“ prošla je „ispod radara“.

Evropska komisija saopštila je da će nova Uredba „olakšati razmenu podataka širom EU i između sektora kako bi se stvorila korist za društvo i povećala kontrola i poverenje građana i kompanija u pogledu zaštićenosti njihovih podataka, a ponudiće i alternativni evropski model za upotrebu podataka najvećih mrežnih platformi“.

Njen cilj je da države EU konačno dobiju zajednički prostor za čuvanje i obradu podataka u ključnim sektorima, kao što su zdravstvo, životna sredina, energija, poljoprivreda, mobilnost, finansije, proizvodnja, javna uprava i razne veštine.

Pomenuti zakon predviđa mere za jačanje poverenja građana (kako bi pristali da dele svoje podatake, jer je nepoverenje ključni problem), nova pravila o neutralnosti (kako bi se omogućila pouzdanost novih posrednika u deljenju podataka), mere za olakšavanje upotrebe podataka koje ima javni sektor (na primer – ponovna upotreba zdravstvenih podataka za medicinska istraživanja), kao i sredstva kojim građani mogu da kontrolišu upotrebu svojih podataka – čime se utiče na građane da dobrovoljno omoguće pristup podacima.

Iza ovih rečenica krije se jednostavno obrazloženje – Evropska komisija dozvoliće kompanijama i istraživačima pristup podacima koji su inače zaštićeni iz raznih razloga, od zaštite privatnosti, do autorskih prava, ali uz njihovu anonimizaciju i uz saglasnost vlasnika podataka.

Vestager: Bez obaveze o deljenju podataka, usvajanje olakšalo razmenu podataka

„Zakon ne obavezuje nikoga da deli podatke. On olakšava razmenu podataka i pruža pravnu jasnoću i okruženje od poverenja onima koji su spremni da podele svoje podatke – bilo da su to javna tela, privatne kompanije ili građani… Želimo da pružimo preduzećima i građanima alate kojima će kontrola podataka ostati u njihovim rukama i da izgradimo poverenje da će se podacima rukovati u skladu sa evropskim vrednostima i osnovnim pravima“, navodi Margaret Vestager (Margrethe Vestager), izvršna potpredsednica Evropske komisije.

Nije samo ideja da se ojačaju inovacije u zdravstvu ili borbi protiv klimatskih promena stajala iza ovakvog zakonskog predloga. Ključni cilj Brisela je da Unija postane konkurentnija, kako bi konačno mogla da stane na crtu tehnološkim gigantima iz SAD i Kine – ali u fer borbi.

„SAD su naš važan partner i saveznik, pa i na polju obrade podataka, ali su u odnosu na nas u velikoj prednosti zbog ogromnog unutrašnjeg tržišta. Mi ovo ne radimo protiv nekoga, već za nas same, kako bi poboljšali ono što moramo. I vrlo smo transaprentni u tome“, ocenjuje Tijeri Breton (Thierry Breton), komesar EU za unutrašnje tržište.

U Briselu insistiraju na tome da kompanijama neće nametati pravila po kojima bi vlastima morali da predaju određene podatke, kao što je to slučaj u SAD ili Kini. Međutim, kako navode, deo odgovornsoti biće i na samim kompanijama, koje bi morale da primene sve pravne i tehničke mere kako bi se zaštitile od nasilnog ili nezakonitog preuzimanja podataka koji se u Evropi čuvaju od vlasti trećih zemalja.