Pristupačan laptop za gejming

SciTech 20. dec 201909:24 > 09:33
Saša Nikolić

Laptop računari namenjeni gejmingu su veoma popularni i privlače veliku pažnju kako omladine koja tek ulazi u računarski svet, tako i onih starijih koji cene dobar hardver.

Ponuda proizvođača je raznolika, a postoje u različitim hardverskim konfiguracijama koje takođe prate određene cene.

Kod nas, u odnosu na Evropu i udaljeno američko tlo, nedostaje po još neki proizvođač hardvera, ali to ne znači da nemamo dobre računare u ponudi. Naspram ekstra skupih modela danas se bavimo jednim modelom koji je među najjeftinijima, a pruža veoma zadovoljavajuće performanse. Konkretno radi se o modelu Lenovo Y540, koji nastavlja tradiciju tamo gde su stali njegovi prethodnici Y530 i Y520 koji su se pokazali veoma dobro.

U velikoj kutiji u kojoj dolazi računar, nalazi se samo laptop i punjač od 170 W, tako da se ne nadajte nekim dodatnim „aksesoarima“. Y540 je izrađen od plastike koja deluje veoma čvrsto, robustan je i ne dozvoljava vam da ga na bilo koji način uvijate. Dok je laptop zatvoren, na poklopcu ekrana primetićete Legion logo u levom delu, a u slovu O primetićete i Y oznaku koja, kada se uključi računar svetli u beloj boji i, odmah da napomenemo, da nije moguće menjati tu boju.

Sam poklopac je završen u finom sitnom rebrastom maniru. Mehanizam za otvaranje računara čine dve šarke, koje se nalaze na levoj i desnoj strani, ali ne na mestu na kome je većina nas navikla. Umesto na zadnjoj bočnoj ivici, šarke su pomerene malo bliže tastaturi i prolaze kroz gornji poklopac. Možda vam se ovo učini malo neobično, ali ovakvo rešenje omogućava da displej otvorite do 180 stepeni, a ne nešto malo više od 90 stepeni kao kod većine. Zbog ovoga zadnja bočna ivica sadrži najveći broj konektora, a ujedno je i sistem hlađenja rešen mnogo bolje, a o tome u nastavku teksta.

Ivice ekrana su tanke i iznose oko 0,6 mm, što vizuelno daje lep utisak i ujedno smanjuje širinu samog uređaja. Donja ivica ekrana je „malo“ veća i njena visina je oko 3,2 cm, a razlog ovako veće „brade“ je to što se na sredini nalazi Legion znak, a ispod kamera. Generalno možda se nekome neće svideti ovakav pristup, ali uživo deluje drugačije i ne smeta previše, jer će u velikoj meri pogled biti usmeren na ekran pa samim tim i nećete previše ni videti ovoliku ivicu.

Leva bočna ivica sadrži jedan USB A 3.1 Gen 1 port i kombinovani 3,5 mm audio konektor, dok desna ivica takođe ima jedan USB A 3.1 Gen 1 port, indikator lampicu da je računar uključen i jedno malo dugmence koje je uvučeno u samu šasiju računara. Lenovo to naziva „NOVO button“, a vizuelna oznaka je polukružna strelica u obliku obrnutog latiničnog slova U. Kada je računar isključen pritiskom ovog malog dugmeta, za koje će vam biti potrebna neka tanka alatka, a može da posluži i jedan kraj spajalice, otvoriće vam se meni gde možete da izaberete normalno podizanje sistema, ulazak u BIOS, ulazak u BOOT opcije, tj. biranje sa kog diska će se podignuti windows i poslednja opcija je ulazak u sistem recovery gde možete operativni sistem vratiti u prvobitno stanje kada ste kupili računar, pod uslovom da je fabrički imao operativni sistem. Slično kao što je Lenovo koristio one key recovery, sada je u NOVO button, ubačen i one key recovery, sa dodatnim gore navedenim opcijama.

Ivica koja sadrži ujedno i najviše konektora je zadnja bočna ivica i u tom redu između izduvnih grana smešteni su kensigton konektor koji služi za obezbeđivanje računara u prodavnicama, konektor za napajanje, LAN konektor, HDMI 2.0, USB A 3.1 Gen 1 port, mini DisplayPort 1.4 i USB Type C port.

Izostao je čitač memorijskih kartica, koji ako vam je potreban možete kupiti u bilo kojoj prodavnici i povezati ga na USB. Ostala je i prednja bočna ivica koja ima samo zvučnike koji su raspoređeni u levom i desnom delu.

Kada podignete poklopac računara dočekaće vas tastatura sa numeričkim delom koja je možda malo sabijena da bi svi tasteri stali. Scenario isti kao i kod Y530, pa tako strelice zauzimaju svoj deo u donjem desnom delu, a iznad njih je smešten numerički deo. Malo neobično pogotovu za one koji je veoma često koriste numeričku tastaturu, ali vremenom će se navići.

Tasteri imaju malo veći hod, ali to vam neće doneti neki neugodan osećaj. Ujedno su čvrsti, deluju jako, pa će izdržati višečasovne gejming sesije. Za razliku od konkurencije gde su WSAD tasteri obeleženi da se lakše i brže vide, na ovom modelu je to izostalo, baš kao i kod njegovog prethodnika. Sama tastatura ima pozadinsko osvetljenje i to u beloj boji i možete podesiti dva nivoa jačine putem kombinacije FN+SPACE tastera.

Touchpad je u neku ruku malih dimenzija, ali opet veoma dobro izvršava zadate komande pa u toku rade ne osetite to. Na samom dnu touchpad-a se nalaze i dva dugmeta koja čine levi i desni klik. Namena ovog računara će svakako zahtevati upotrebu miša, pa zato i ne brinite zbog manjih dimenzija touchpad-a.

Hardver

Na početku teksta smo rekli da je ovo jedan od najjeftinijih modela, da ali sa i7 procesorom. Y540 postoji i sa i5 procesorom, kao i u raznim kombinacijama sa 8 ili 16 GB RAM. Konkretno ovaj model ima procesor i7-9750H i u pitanju je model sa 6 fizičkih jezgara i 12 logičkih. Radni takt ovog procesora je 2,6 GHz, a maksimalna turbo frekvencija je 4,5 GHz. Keš memorija je 12 MB, a TDP ili thermal designe power je deklarisan na 45 W. Ujedno ovaj procesor ima i integrisanu Intel UHD 630 grafiku, koja će većinu osnovnih grafičkih zadataka izvršiti bez problema.

RAM memorije ima 16 GB, u pitanju su naravno DDR4 moduli i u kombinaciji sa 2×8 GB čine dual channel režim, a proizvođač je Samsung. Radna frekvencija modula deklarisana je na 2666 MHz, dok je napon deklarisan na 1,2 V. Za one sa većim potrebama kome je ovo malo, mogu potražiti model sa 32 GB. Grafički sistem ovog računara čini Nvidia GTX 1650 sa 4 GB GDDR5 video memorije potpisane od strane Micron-a.

Čip je zasnovan na Turing arhitekturi i označen je kao TU 117 koji ima 1024 shader jedinice, a memorijska magistrala je 128-bitna. Naš model je došao sa 128 GB SSD-om, u kombinaciji sa dodatnim 1 TB klasičnim hard diskom kompanije Seagate. Model je Barracuda Pro ST1000LM049, koji se vrti na 7200 obrtaja i ima keš od 128 MB.

Mi smo za naše potrebe zamenili SSD i ubacili Kingston M.2 NVME SA1000M8 model kapaciteta 480 GB koji ima deklarisan upis od oko 900 MB i čitanje oko 1500 MB. Što se tiče ekrana, dijagonala je 15 inča u FULL HD rezoluciji, tj. 1920×1080 piksela sa anti-glare premazom. Malo daljim istraživanjem otkrili smo da je proizvođač panela kineski BOE. Model panela je NV156FHM-N61, matrica je IPS sa deklarisanim osvetljajem od 300 niti (300 nits).

Zbog pomenute matrice uglovi gledanja su veoma dobri i slika se neće degradirati prilikom gledanja sa strane. Probijanje pozadinskog osvetljenja nismo primetili i celokupan utisak je veoma dobar.

Mrežno okruženje čini LAN adapter koji je gigabitni i proizveo ga je Realtek, a model je RTL8168/8111, dok se za Wi-Fi pobrinuo Intel sa svojim dual band 2×2 AC 9560 modulom, koji poseduje i Bluetooth u verziji 5.0. Teorijski maksimalan protok ovog adaptera je 1,73 Gbit/s što je oko 217 MB/s.

Ako imate AC ruter u svom domu ili na radnom mestu, prebacivanje fajlova između uređaja koji takođe imaju AC mogućnosti će biti skoro duplo brže u odnosu na gigabitnu LAN mrežu. Baterija na ovakvom tipu računara vas neće oduševiti previše, tu je da izdrži oko tri sata pri surfovanju, kucanju nekog dokumenta i slično. Dakle bez punjača nigde nećete moći da krenete.

Baterija ima napon od 11,25 V, kapaciteta je 4670 mAh ili 52,5 Wh. Za bilo kakav gejming bolje priključite punjač, a ako zaboravite kojim slučajem da se povežete na struju, baterija će se veoma brzo isprazniti. Proizvođač baterije je tajvanska kompanija Simplo Technology koja je poznata po svojim proizvodima u svetu potrošačke elektronike, a ASUS i Apple su samo neki od poznatih brendova koji su angažovali ovu kompaniju.

One koje interesuje kako se računa konverzija u miliamper sate ili vat časove mogu da pogledaju ovu formulu.

E(Wh) = Q(mAh) × V(V) / 1000

vat čas = miliamper sat x volt / 1000

Na početku smo pomenuli rashladni sistem ovog računara, koji donekle veoma dobro odrađuje svoj zadatak. On je konstruisan tako da velike bakarne cevi prekrivaju procesor i grafički čip i dalje toplotu prenose do aluminijumskih profila. Jedan aluminijumski profil se nalazi u levom uglu računara, a drugi u desnom. Potom te profile hlade ventilatori koji izbacuju vruć vazduh napolje sa zadnje strane. Ali ovde nije kraj, pored izbacivanja vazduha za zadnje strane, kućište računara ima i otvore na levoj i desnoj bočnoj ivici, pa vruć vazduh i tu izlazi napolje. Ujedno bakarne cevi koje naležu na procesor i grafiku nisu kompletno odvojene, te ih jedna cev spaja što ipak dovodi do koliko tolikog prenošenja toplote sa CPU na GPU. Ipak viđali smo sisteme gde su rashladni profili kompletno spojeni, što kod Lenovo-a nije takav slučaj.

Saša Nikolić

Možda jedna mala zamerka, koja nije direktno Lenovo-u upućena već svim proizvođačima ovakvih tipova računara, bi bila da naprave malo višlje stopice računara, te da ga malo više podignu od podloge da bi ventilatori mogli više vazduha da pokupe. Ujedno bi hlađenje bilo efikasnije, a podatak zbog čega izražavamo ovo je da se ovaj model grejao do skoro 50 stepeni dok se samo surfovalo po netu, pisao tekst o njemu i otvoren program za praćenje temperature.

Čim smo računar podigli sa stola, i postavili ga tako da možemo da ga koristimo, a da ventilatori mogu neometano da pokupe mnogo više vazduha, u roku od jednog minuta temperatura se spušta do nekih 41-42 stepeni.

Kada opteretite računar nekom igrom procesor u većini slučajeva dolazi do 90 stepeni dok je grafika oko 70 stepeni iako su ventilatori na maksimalnom broju obrtaja gde ujedno stvaraju finu buku. Kočenja i seckanja ili nekog izbacivanja iz igre nije bilo i u tom polju Y540 se pokazao veoma dobro. Tamo gde smo primetili manji problem bio je tokom Cinebench testiranja.

Kada se sva jezgra opterete računar se zagreva veoma brzo, a ventilatori se po našem mišljenju veoma sporo aktiviraju. Posledica toga je obaranje radne frekvencije da bi se smanjilo zagrevanje na procesoru što dovodi do pada performansi. Sa početnih 4,1 GHz, u roku od 40-tak sekundi računar obara frekvenciju na 3,3 GHz i tako završava svaki test.

Otišli smo korak dalje i Instalirali Intel Extreme Tuning Utility softver, i pomoću njega malo oborili napon na procesoru. Kao rezultat smo dobili manje zagrevanje CPU, pa je tokom testa radna frekvencija bila veća kao i sami konačni rezultati. Mala napomena samo da je u igrama poput Battlefield V i GRID 2019 frekvencija procesora bila izmeću 3,9 i 4,1 GHz. Tako da nismo osetili nikakav pad performansi, pošto igre ne mogu baš svih 6 logičkih jezgara da aktiviraju na 100 procenata. Ali kada smo primenili manji napon i poterali igre dobili smo istu radnu frekvenciju sa sličnim FPS-om ali zagrevanje procesora je bilo manje i iznosilo je oko 80 stepeni.

Naravno dolazimo do druge strane, a to je zašto bi ovo bilo ko morao da radi sa računarom koji je tek kupio… Dodaćemo samo još da ovaj model ima već pomenuti TYPE C konektor pozadi na kome nismo uočili simbol za Thunderbolt. Mi smo ipak priključili monitor putem TYPE C na HDMI kabl/adaptera i uredno smo dobili sliku.

Malo daljim istraživanjem po našim sajtovima renomiranih prodavnica, nismo uočili da je navedeno da se putem TYPE C može dobiti slika. Za kraj možemo da potvrdimo da je ovo jedan zanimljiv model koji će svima poslužiti za solidno igranje u FULL HD rezoluciji i naravno obradu video materijala takođe, kome brzina završnog izbacivanja video materijala nije najbitnija.

Ujedno dolazimo do cene koja je većini najbitnija. i5 modeli su jeftiniji za oko 200-300 evra, ali mišljenja smo da na duže staze u pogledu upotrebne vrednosti i7 može više da donese pa za nekih 1300 evra smatramo da je „pristupačna“. Napomena još jednom da cene variraju pa ako možda uhvatite neku akciju možete da prođete i bolje. Dok za modele sa grafičkim kartama 2060 ili 1660Ti moraćete daleko mnogo više da izdvojite.

N1