Punite mobilni celu noć? Razmislite još jednom

SciTech 14. apr 201810:30 > 10:36
Pixabay (ilustracija)

Litijum-jonske baterije su osetljive na brzi protok struje i što ih duže punite, veću im štetu dugoročno nanosite. Srećom, ipak nešto možete učiniti kako biste produžili vek baterije.

Ako posedujete pametni telefon, velika je mogućnost da ga napaja litijum-jonska baterija. Većina telefona dizajnirana je da prihvati električnu energiju što je brže moguće kako bi se smanjilo vreme punjenja, ali kako struja brzo teče s jedne strane baterije na drugu, to negativno utiče na bateriju što, dugoročno gledano, može skratiti njen životni vek, piše tportal.

Ali, takozvano prekomerno punjenje, odnosno punjenje baterije nekoliko sati duže od potrebnog, nije nešto što joj šteti, kako većina ljudi smatra. Pametni telefoni znaju kada su postigli puni kapacitet i imaju posebne ugrađene čipove koji ih sprečavaju da apsorbuju bilo kakav višak energije.

Čak 44 posto vlasnika pametnih telefona često menjaju svoje uređaje i verovatno nemaju telefon dovoljno dugo da primete posledice čestih punjenja.

Ali, vlasnici koji žele da svoje „digitalne ljubimce“ zadrže što je duže moguće, to mogu učiniti jednostavnom promenom punjača.

Hatsi Zejn, vlasnik kompanije „Ossia“ koja se bavi bežičnom tehnologijom, preporučuje punjenje manje snažnim punjačem, na primer punjenje iPad Pro uređaja s iPhone punjačem i držanje baterije na temperaturi od oko 15 do 22 stepeni.