Većina dece koristi internet bez znanja roditelja

Shutterstock

Prema rezultatima istraživanjima, danas su šestogodišnjaci digitalno pismeni kao desetogodišnjaci 2014. godine. Rezultati studije su pokazali zabrinjavajuće podatke da većina šestogodišnjaka poseduje profile na društvenim mrežama ili aplikacije bez znanja roditelja.

Posebna studija koja je rađena u Engleskoj, utvrdila je da je 7-10 odsto dece i mladih izloženo neprikladnim fotografijama i video snimcima na mreži. Većina dece od 8-17 godina starosti (84 odsto) reklo je istraživačima da je u poslednja 24 sata podelila online neku fotografiju neprikladnog sadržaja, a oko 17 odsto kaže da je to isto učinilo u poslednjih sat vremena.

Oko 70 odsto ove starosne grupe reklo je da je u poslednjih godinu dana videlo sadržaj koji nije bio pogodan za njihov uzrast, dok je među tinejdžerima uzrasta 13-17 godina, skoro polovina (45%) izjavila da je videla nage fotografije nekoga ko im je poznat iz škole ili lokalne zajednice, piše Daily Mail.

Opasnosti mogu varirati od situacija u kojima će pred njihovim očima biti neprikladan sadržaj nasilja, pornografije ili sličnih stvari, tako da je važno da se informišete o roditeljskoj kontroli i zabrani korišćenja određenih internet stranica i/ili aplikacija koje nisu prikladne za uzrast vašeg deteta.

Kerolajn Banting, generalni direktor Internet Mattersa, firme koja se bavi bezbednošću na internetu, rekla je da brz tempo u promenama koje se tiču tehnologije utiče i na statistiku kada je reč o korišćenju interneta među šestogodišnjacima. Ona ističe da je od vitalnog značaja da roditelji budu svesni rizika i opasnosti u kojoj se njihova deca mogu naći onda kada koriste internet.

Ohrabrivanje dece da istražuju i uživaju u tehnologiji tokom detinjstva je nešto što je deo današnjeg, digitalnog, doba. Ipak, redovni razgovori sa decom o tome šta bi trebalo da rade u određenim situacijama predstavlja dobar način da se osigurate da će se vaše dete za pomoć obratiti upravo vama, ukoliko za to bude bilo potrebe.