Američka vlada se povlači iz sistema kontrole domena

SciTech 14. mar 201609:59 > 10:36
Pixabay.com

Poslednjih godina postojala je određena tenzija koja se razrešava - američka vlada će se povući iz direktne kontrole nad sistemom domena i prepustiće to globalnoj internet zajednici, navodi Darko Jevtović, direktor Registra nacionalnog internet domena Srbije.

Jevtović je rekao da je donet Zakon o informacionoj bezbednosti, koji je u našoj zemlji kasnio. Postoji jedan globalni fenomen koji se sada formira – stvaraju se certovi – tela za koordinisanu prevenciju i odgovor na bezbednosne pretnje na internetu, kaže on. To znači da ćemo dobiti nacionalni cert – telo koje će koordinisati te poslove za celu zemlju pri Republičkoj agenciji za elektronske komunikacije, dodaje.

Takođe je naveo da će u okviru Registra nacionalnog internet domena Srbije organizovati još jedan cert.

Internet je nastao kao nedržavni, univerzitetski projekat i najvažnija je stvar – sistem naziva domena, kaže Jevtović. On dodaje da je to jedan centralizovani katalog, direktorijum celog sistema i kontrolu je nad time, istorijski, imao na početku univerzitet u Los Anđelesu, pa potom američka vlada.

Vrlo ozbiljnim zemljama, Rusiji i Kini, to ne odgovara i postojala je određena tenzija koja se upravo rešava, kaže.

„Mi se nalazimo na kruni jednog dvogodišnjeg procesa – američka vlada je rekla da želi da se, pod određenim uslovima, povuče iz kontrole tog sistema domena i da tu kontrolu prepusti globalnom višepartnerskom okruženju kroz korporaciju Ajkan (ICANN)“, kaže Jevtović.

To znači da će se američka vlada povući iz direktne kontrole nad sistemom naziva na intenetu i prepustiće to globalnoj internet zajednici, navodi.

Jevtović je rekao da su građani nedovoljno edukovani što se tiče interneta, a da će rad na tome biti i jedan od zadataka certa.

On ističe da sve što neko stavlja na internet ostaje večno, i da se nije šaliti sa postavljanjem slika na Fejsbuk.

Kad nešto postavljate, razmišljajte da li biste voleli da to svako vidi, dodaje on, ističući da na internetu ostaje istorija svih naših radnji.

Edukacija i roditelja i dece je izuzetno značajna, na primer francuska policija je nedavno izdala zvanično upozorenje roditeljima da ne stavljaju slike svoje dece na Fejsbuk, jer to može da izazove probleme, dodao je.

Upitan da li postoji tendencija vlasti država da više kontrolišu internet, Jevtović je rekao da su te stvari regulisane zakonima. Ono na šta službe imaju pravo, svi telekomunikacioni i mobilni operateri moraju da im omoguće, ali je važno da se to sprovodi na način regulisan zakonom, dodaje.

On napominje da se situacija drastično promenila posle napada u Parizu i da postoje brojne inicijative da se radi aktivnije po tim pitanjima – da se i preventivno skidaju pojedini sadržaji, kaže Jevtović dodajući da je to vruća tema trenutno u svetu.

Internet je promenio naš život, ali gost Novog dana tvrdi da će ga još više promeniti. Načini organizovanja na internetu, koji su drugačiji u odnosu na klasične načine, polako počinju da utiču na život i procese – sve više su procesi globalni, tek ulazimo u novu eru i te promene ćemo tek videti u godinama koje su ispred nas, dodaje.

Sedma godišnja konferencija o razvoju Interneta u svetu i na .RS i .SRB domenskim prostorima Srbije – Dan Internet domena Srbije 2016 biće održana 15. i 16. marta, u Hotelu „Hyatt Regency Beograd“, a organizator je Fondacija „Registar nacionalnog internet domena Srbije“. Koncept ovogodišnjeg DIDS-a ukratko opisuje i svakodnevni život svih nas kroz tri tematska bloka i slogan: Živimo Internet… Globalno – Bezbedno – Lokalno.

Celo gostovanje pogledajte u videu ispod: