Mišel kaže da ima sporazuma sa liderima BiH, Dodik tvrdi da ništa nije potpisano

Region 13. jun 202210:40 > 11:36 0 komentara
Adam Berry/AFP

Posle osam sati razgovora političkih lidera BiH s predstavnicima EU u Briselu, u nedelju uveče postignut je "politički sporazum o jakom i kredibilnom planu, kojim će se sprovoditi reforme u BiH u cilju napretka ka evropskoj budućnosti", izjavio je domaćin sastanka, predsednik Evropskog saveta Šarl Mišel.

Kako prenosi RTS, međutim, srpski član Predsedništva BiH i predsednik SNSD Milorad Dodik objavio je da u Briselu „ništa nije potpisano“.

Povezane vesti

Iz kabineta Šarla Mišela saopšteno je da su predstavnici političkih partija, zastupljenih u Parlamentu BiH, usvojili sporazum kojim ponavljaju svoju posvećenost „očuvanju i izgradnji mirne, stabilne, suverene i nezavisne funkcionalne evropske države Bosne i Hercegovine, koju čine Bošnjaci, Hrvati i Srbi kao konstitutivni narodi (zajedno sa ostalima), te građani Bosne i Hercegovine koja se sastoji od dva entiteta i Brčko Distrikta“.

U tekstu, koji je podržala većina lidera političkih stranaka zastupljenih u Parlamentu BiH, dodaje se i posvećenost principima vladavine prava, sprovođenju demokratskih izbora, razvoju demokratskih institucija i evropskoj budućnosti BiH.

Istovremeno, lideri političkih partija i članovi Predsedništva BiH obavezali su se da će preduzimati konstruktivne reforme, kako bi „zaštitili i unapredili prosperitet, funkcionisanje i bezbednost BiH“.

U saopštenju Evropskog saveta navodi se da su lideri političkih partija i članovi Predsedništva BiH iskazali punu posvećenost poštovanju odluka međunarodnih i domaćih sudova.

Kako se navodi, takođe su se obavezali da će raditi na efikasnom sprovođenju opštih izbora u zemlji, zakazanih za 2022. godinu, te da će nakon izbora konstruktivno sarađivati na brzom formiranju novih zakonodavnih i izvršnih organa vlasti na svim nivoima, a u skladu sa zakonom propisanim rokovima.

„Odlučno će raditi na ispunjavanju 14 ključnih prioriteta iz Mišljenja Komisije o aplikaciji zemlje za članstvo u EU, kako bi napredovali na putu ka EU i odgovorili na težnje ljudi“, navodi se u tekstu dogovorenog Sporazuma.

Sporazum pominje i nastavak usklađivanja BiH sa zajedničkom spoljnom i bezbednosnom politikom, posvećenost preduzimanju konkretnih koraka u promovisanju ambijenta pogodnog pomirenju u cilju prevazilaženja nasleđa rata i pozdravlja aktivnu podršku EU u olakšavanju dijaloga, izgradnji poverenja i završetku navedenih koraka.

U Evropskom savetu navode da je sporazum potpisalo 12 učesnika sastanka iz BiH, uključujući i sva tri člana Predsedništva BiH.

Uz konstataciju da na sastanak u Briselu nije došao lider HDZ BiH Dragan Čović, kao i da je „iz Republike Srpske pozvano na raspravu i usvajanje odluke u Predsedništvu BiH o situaciji u Ukrajini“, u Briselu napominju da je sporazum pravno neobavezujući dokument, sačinjen u nameri da se dâ podsticaj BiH da izađe iz političke blokade i krene napred na putu evrointegracija.

Dodik: Prihvatili smo dokument, ništa nismo potpisali u Briselu

Srpski član Predsedništva BiH i predsednik SNSD Milorad Dodik objavio je u nedelju uveče na Tviteru, nakon što je iz Evropskog saveta saopšteno da je većina lidera prihvatila sporazum, „da ništa nije potpisano“.

Srpski član Predsedništva BiH Milorad Dodik izjavio je da je su predsednici vladajuće koalicije iz Republike Srpske u Briselu prihvatili dokument „Politički sporazum o principima za osiguranje funkcionalne BiH koja napreduje na evropskom putu“ da bi doprineli nastojanjima da krajem meseca BiH dobije priliku da po ubrzanom principu dobije kandidatski status za članstvo u EU.

„Ništa nismo potpisali, načelno smo prihvatili taj dokument, jer smo razumeli da taj dokument može da doprinese da BiH krajem meseca dobije kandidatski status“, kazao je Dodik na konferenciji za novinare u Banjaluci.

On je zahvalio predsedniku Evropskog parlamenta Šarlu Mišelu, koji je organizovao sastanak parlamentarnih stranaka iz BiH u Briselu, kao i visokom predstavniku za evropsku bezbednost i saradnju Žozepu Borelu na njihovim nastojanjima da BiH što pre dobije kandidatski status.

Prema njegovim rečima, dokument je za njega „politička i moralna obaveza“ i on će ga poštovati.

„Nije potpisan i zato pravno nije obavezujući“, kazao je Dodik.

On je dalje istakao da je prvobitni dokument, koji su „pisali muslimani iz Evropske komisije u Sarajevu“, pretrpeo izmene na insistiranje RS, naglašavajući da je najvažnije to što je iz dokumenta izbačena osuda ruske agresije na Ukrajinu.

U dokumentu se, kako je kazao, podseća na rezoluciju Generalne skupštine UN o osudi ruske agresije na Ukrajinu, uz obavezu da institucije BiH donesu stav o tom pitanju.

Dodik je još kazao da se političari u BiH obavezuju da sprovedu odluke medjunaodnih sudova, navodeći da je, na zahtev stranaka iz RS, u dokumentu „prekrižen Ustavni sud BiH“.

„Naš stav je da državna imovina pripada entitetima“, kazao je on.

Prema njegovim rečima, dokument je pretrpeo izmene, a jedini njegov doseg je načelni dogovor šta se i kako se treba dešavati u BiH posle izbora.

„Dogovoreno je da se 14 prioriteta iz Mišljenja Evropske komisije stave po strani i da se obeća da će se nešto raditi“, naveo je srpski član Predsedništva i lider SNSD-a.

Dodik je istakao da su insistirali da se u dokumentu jasno navede ustavna struktra, prema kome je BIH sastavljena od dva entiteta, distrikta Brčko i tri konstitutivna naroda, Bošnjaka, Srba, Hrvata i ostalih.

On je istakao da su predstavnici bošnjačkih stranaka bili jedinstveni, da su bili uigran tim, a da mu je žao što nije bilo jedinstva medju srpskim političkim partijama.

„(Predsednik DNS Nenad) Nešić je bio korektan, razgovarao s nama u kuloarima. O (predsedniku PDP-a Branislavu) Borenoviću ne bih govorio“, kazao je Dodik.

Dodik je najavio da sutra putuje u Tursku, gde će se sastati sa ministrom spoljnih poslova te zemlje Mevlutom Čavušogluom, a da će se 17. juna u Sankt Peterburgu sastati sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom.

Lideri Socijalitsičke partije (SP) i Ujedinjene Srpske (US) Petar Đokić ocenili su da je posle prihvatanja ovog dokumenta bitno poboljšana medjunarodna pozicija RS.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi ko će ostaviti komentar!