Katolička crkva ponudila pomoć u obnovi porušenih objekata SPC

Eparhija gornjokarlovačka

U zemljotresima koji su pre nekoliko dana pogodili Petrinju, Glinu i okolna naselja, teško su oštećeni i brojni objekti Srpske pravoslavne crkve (SPC). Sada je pomoć ponudila Katolička crkva u Hrvatskoj.

Tako je ekumenizam, odnosno vaseljenizam, koji je nastao u 19. veku, kao pokret koji upućuje na saradnju, pomirenje i jedinstvo hrišćanskih crkava, dobio priliku da se u praksi i realizuje, i doda još jednu notu solidarnosti, ljudskosti, humanosti, i uzajamnog uvažavanja koje ovih dana objedinjuju čitav region.

Požeški biskup Antun Škvorčević, koji je i predsednik Vijeća Hrvatske biskupske konferencije za ekumenizam i dijalog, uputio je 30. decembra gornjokarlovačkom episkopu Gerasimu Popoviću izraze saučešća povodom stradanja njegovih vernika u zemljotresu, izrazivši spremnost Karitasa Požeške biskupije za pomoć stradalima.

U izjavi za Jutarnji list, episkopov sekretar, đakon Nebojša Anđić, izjavio je da je „dobrodošla svaka pomoć“ i da nema nikakvih prepreka za razgovor između Gerasima i Škvorčevića, jer su potrebe velike.

POVEZANE VESTI

Prema službenim stranicama Gornjokarlovačke eparhije, a kako prenosi Jutarnji list, tamošnji objekti u vlasništvu SPC-a, pretrpeli su veliku štetu. Tako je uz fotografije nastale štete, objavljeno kako je usled potresa stradao hram Svetog oca Nikolaja koji se nalazi u Petrinji na groblju, a takođe i parohijski dom u kome se privremeno nalazi kapela posvećena Svetom Spiridonu.

Hram Rođenja Presvete Bogorodice u Glini, koji je obnovljen pre četiri godine, sada je pretrpeo ozbiljna oštećenja u vidu pucanja zidova i zvonika, i nalazi se van upotrebe. Parohijski dom koji se nalazi uz hram je takođe pretrpeo ogromna oštećenja, pa je i sveštenik u Glini ostao bez krova nad glavom.

Najteže su prošli Hram Vaskrsenja Gospodnjeg u Majskim Poljanama, koji je potpuno uništen, kao i poznati manastir Komogovina iz 15. veka, koji se nalazi između Petrinje i Kostajnice.

Uz ovu, ali i sve druge obećane vrste pomoći, ostaje nada da će se život u ovom delu Hrvatske u najskorijem roku vratiti u normalu.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare