Kako je istopolni par iz Hrvatske pobedio sistem i izborio se za usvajanje dece

Region 16. sep 202212:35 9 komentara

Istopolni partneri ravnopravno mogu pristupiti postupku usvajanja dece, pri čemu ne smeju biti diskriminisani, odlučio je Visoki upravni sud u Hrvatskoj u maju ove godine. Time je Mladenu Kožiću i Ivi Šegoti omogućio i da usvoje decu koju su pre dve godine udomili. Njih dvojica u tu bitku krenuli su pre šest godina i bez obzira na to što ih je Centar za socijalni rad visoko ocenjivao kao moguće usvojitelje, nadležno ministarstvo im to nije dozvoljavalo, na šta su se žalili sudu i na kraju pobedili.

„Mi smo navikli, i moj Ivo i ja u životu da kad si mi nešto zamislimo, mi to sebi moramo ostvariti. Kad vas tako život razmazi ili kad vi sebe tako razmazite u životu, i onda vam se dogodi to da vam kažu: ‘Pa, šta je vama? Nemate nikakve zakonske osnove za to.’ Ali nismo mi baš niti posve naivno tako krenuli u to, jer smo se mi, uz tu našu ludu ustrajnost i tvrdoglavost i nekakvo pouzdanje da ćemo mi to sigurno nekako uspeti, dobili i savete jakih pravnih stručnjaka sa kojima smo se konsultovali, koji su nam rekli: ‘Da, možete ići u to, očekujte pozitivan ishod negde za šest godina.’ I tačno se nekako, evo, tako i dogodilo“, priča Mladen Kožić za N1.

POVEZANE VESTI:

Dodaje i da je, kada ih je na prvoj instanci odbio Centar za socijalni rad, morao da teši pravnicu koja im je pomagala, jer je plakala.

„Struka nije nikada sa nama imala problem, oni su tu da procenjuju par po par i kažu: ‘OK, vi ste OK, da možete ići u potencijalne usvojitelje’, ili ‘Vi niste’ ili ‘Treba još nešto da učite ili radite na sebi’, ali nama se događalo to da nas zapravo nisu niti procenjivali za usvajanje, nego su nas administrativno i politički zaustavljali na sve moguće načine. To je išlo čak dotle da su sakrivali papire u Ministarstvu, sakrivali punomoćje naše advokatice. To je zaista, onako, nivo vrtića – sakrivanje dokumenata. Čak ih je i sud opomenuo, posle je dobio dokaze da su sve to imali i da se ne igraju kao u maloj školi, nego da ozbiljno postupaju“, objašnjava on.

Ističe i da je presuda u njihovom slučaju otvorila put za sve druge istopolne parove u Hrvatskoj.

„To je sada jedan presedan. Mi smo sad pričali o usvajanju. Mi smo imali paralelni slučaj za udomljavanje, to su dva odvojena slučaja, dve odvojene priče, dobili smo obe. U udomiteljskim (hraniteljskim) porodicama, zadnje dve godine od kad je ta sudska presuda finalna bila pozitivna, imamo već niz porodica koje su postale udomiteljske, i to na svim nivoima u praksi funkcioniše super, zato što je uputstvo sa najviših političkih instanci puštena prema dole svima – puštajte sve koji prolaze na testovima, nema veze što su dve mame ili dvojica tata, ako prolaze testove, sve ih puštajte“, objašnjava Mladen.

mladen kožić
N1

„Sad imamo i za usvajanje istu praksu, znači imamo sad parove koji su mene i Ivu pretekli, jer smo se mi nekako malo, ono, slaveći to što smo dobili i činjenicu da sad znamo da to možemo, nismo jurili odmah sa procesom usvajanja, posebno zato što moramo ponovo u školi roditeljstva“, dodaje on.

Mladen kaže i da su ih svi, na svim instancama, uvek pitali: „Zašto vi želite da budete roditelji?“

„I onda ja pokušam njima da objasnim da to nije ta neka očekivana, isključivo altruistički motivisana priča gde ja sad želim da spasim decu iz doma. Da, to jeste deo te motivacije, ali ima nešto i u tome da sam ja oduvek sebe video kao roditelja. Ono, dok si mali, pa zamišljamo da ćemo jednog dana biti neko, ja sam hteo biti arheolog u jednoj fazi, pa hemičar, pa čak i sveštenik u nekoj fazi itd. Ali sam oduvek, zapravo, znao da želim biti roditelj i takva je ista sitaucija bila kod Ive“, ističe on.

„Dakle, to nije bilo nešto što sam ja ikad propitivao ‘zašto’ dok me nisu na ovim svim testiranjima krenuli suočavati s tim pitanjem. I onda sam ja njima pokušao da objasnim da je to zaista neka kombinacija te želje da pomogneš nekom ko je prepušten sam sebi, ostavljen od celog sveta – zvuči patetično, ali to je tako, ta deca u domu su potpuno ostavljena od svih – i želje sebe ostvarim u tom roditeljskom identitetu“, objašnjava Mladen.

Ministaka ih pitala „što ne nađete ženu i ne napravite si dete“

„Ali mi je zapravo, s druge strane, uvek bilo problematično da se to toliko propituje nas, a zapravo se 99% drugih ljudi koji imaju decu nikad to pitanje ne pita, jer eto, možeš, pa imaj. Ali isto tako su oni nama rekli: ‘Možete, pa zašto nemate? Jeste neplodni? Niste? Što nemate dece?’ Čak su nam u Ministarstvu porodice predlagali, znači ministarka porodice nam je rekla: ‘Dečki, vi ste tako divni, krasni, lepi, pametni, zašto vi sebi ne nađete ženu i ne napravite si dete?'“, dodaje on.

„I ja sam u biti, vremenom shvatio da sam želo da se dokažem svojim roditeljima, da poruka koja je njima sistem, time što je stopirao mene i Ivu, sve vreme govoreći: ‘Vi ne možete biti dobri roditelji jer ste vi dva muškarca’, slao poruku: ‘Vi ste odgojili decu za koju mi tvrdimo da su nesposobna da se brinu o drugom živom biću.’ Tako da ima tog inata time što smo pobedili na kraju, između ostalog im dokazujemo, a i uspešno odgajajući decu koja sada s nama žive, dokazujemo im i šaljemo porulu našim roditeljima – ne, vi niste odgojili beskorisne ljude za koje je sistem rekao da ne mogu brinuti o drugom živom biću, nego baš naprotiv, odgojili ste ljude koji su srušili zakone, probili zidove, izvukli tu decu van i napraviće ljude od njih“, poručuje Mladen.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare