Crna Gora proslavila Dan nezavisnosti, pozivi na ujedinjenje, bez Đukanovića

Region 21. maj 202108:21 > 12:21 3 komentara
Savo Prelevic/AFP

Proslava Dana nezavisnosti u organizaciji Vlade Crne Gore održana je danas na Trgu nezavisnosti u Podgorici, a premijer Zdravko Krivokapić je poručio da je vlada građanska i da neće biti promene kursa.

Program je počeo intoniranjem crnogorske himne i podizanjem zastave na glavnom gradskom trgu.

Premijer Crne Gore Zdravko Krivokapić izjavio je da je referendum bio trenutak u kome je narod iskazao demokratsko pravo i poručio da to što Vladu ne podržava ni pozicija ni opozicija znači da je ona najbolja.

povezana vest

„U Crnoj Gori postoje dve struje – jedna koja je koristila privatne interese da bi obogatili nečije džepove i druga, osiromašena. To je vešto korišćeno da bi se zamaglili problemi“, kazao je Krivokapić na ceremoniji.

Poručio je da je Crna Gora država svih u kojoj svi treba da osete blagodeti, „a ne da budu selektivni“.

„Hajde da okrenemo nepotizam kao meru dobrote, da rođaci, kumovi ne budu pre drugih ljudi. Mladi moraju da ostaju u Crnoj Gori, i prave državu na dobro svih“, rekao je premijer.

U Crnoj Gori neće biti „promene kursa“, a Vlada je, kako je rekao, apsolutno građanska.

„Ni pozicija ni opozicija ne daju podršku ovoj vladi što znači da je ona najbolja“, smatra Krivokapić.

Predsednik Skupštine Aleksa Bečić poručio je da je Dan nezavisnosti proslava svih njenih građana, a ne jednog političkog subjekta ili pola Crne Gore.

On je u izjavi za medije nakon ceremonije proslave Dana nezavisnosti u Podgorici pozvao sve „da se raduju, pobede primitivizam, nacionalizam i mržnju“.

„Crna Gora se voli cela, od Herceg Novog do Pljevalja, od Ulcinja do Plava i voli se svaka njena stopa. Voli se znanjem i čistim rukama. Saberimo se i ujedinimo se“, rekao je Bečić uz uverenje da će se od ovog 21. maja nastaviti u „pozitivnom trendu“.

Sećanje na 2006. godinu

Na današnji dan 21. maja 2006. godine održan je u Crnoj Gori referendum o državno-pravnom statusu, podseća RTCG.

Na pitanje: „Želite li da Republika Crna Gora bude nezavisna država sa punim međunarodno-pravnim subjektivitetom“, imalo je pravo da odgovori, sa „da“ ili „ne“, 484.718 građana, na 1.120 glasačkih mesta, u 21 crnogorskoj opštini.

Na referendumu je glasalo 419.240 građana, odnosno 86,5 odsto ukupno upisanih birača. Od tog broja 230.661 građanin ili 55,5 odsto od broja važećih glasova, odgovorilo je sa „da“, a 185.002 građanina ili 44,5 odsto, sa „ne“.

Tako je od Evropske unije nametnuti uslov – da 55 odsto od broja izašlih birača glasa za nezavisnost, premašen pola procenta. Referendum o državno-pravnom statusu Crne Gore pratilo je oko 3.400 domaćih i stranih posmatrača, kao i 670 novinara iz Srbije, Crne Gore i inostranstva.

Crna Gora je peta republika SFRJ u kojoj su se građani izjasnili o državnom statusu, čime joj je posle 88 godina povraćena državna samostalnost i puni međunarodno-pravni subjektivitet, navodi RTCG.

Vlada Crne Gore danas organizuje svečano obeležavanje 15 godina nezavisnosti Crne Gore, uz angažman Vojske Crne Gore. Poziv za svečanost upućen je predsedniku Crne Gore Milu Đukanoviću i predsedniku Skupštine Crne Gore Aleksi Bečiću.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare