Ambasade u BiH: Iskoristiti ovu godinu za napredak u reformama

Region 02. apr 202123:07 1 komentar
Adam Berry/AFP

Ambasade Francuske, Italije, Nemačke, SAD, Ujedinjenog Kraljevstva, Delegacije Evropske unije i specijalnog predstavnika EU u BiH reagovale su zajedničkom izjavom na non-pejper člana Predsedništva Bosne i Hercegovine Željka Komšića koji je uputio Briselu.

Bosna i Hercegovina ima jedinstvenu priliku da u ovoj godini, koja nije izborna, napreduje sa reformama utvrđenim u 14 ključnih prioriteta Mišljenja Evropske komisije o zahtevu BiH za članstvo u EU, piše u zajedničkoj izjavi ambasada Francuske, Italije, Nemačke, SAD i Velike Britanije, i Delegacije EU i specijalnog predstavnika EU u BiH Johana Satlera.

„To je moguće samo ako svi politički i institucionalni akteri, zajedno s organizacijama civilnog društva, akademskom zajednicom i širom javnošću, budu u značajnoj meri uključeni“, piše u zajedničkoj izjavi.

Ambasade i delegacija EU istakli su da su se lideri u BiH obavezali na te ciljeve i dodali da je „važno da ne izgube iz vida ovu priliku i ne sputavaju napredak zemlje“.

Ukazali su da su „transparentnost i sveobuhvatnost ključni su za širi uspeh“.

„Međutim, česti pokušaji da se pogrešno predstavi ili iskrivi uloga i namera pojedinih međunarodnih aktera u BiH, uključujući EU i SAD, kontraproduktivni su za važne reformske procese koji su neophodni da bi se povećalo demokratsko učešće, osnažila vladavina prava, dao podstrek ekonomskoj konkurentnosti i vratilo poverenje građana“, stoji u zajedničkoj izjavi.

Ambasade Francuske, Nemačke, Italije, Velike Britanije i SAD, i Delegacija EU u BiH pozvale su „sve političke aktere da se uzdrže od spekulacija i stvaranja tenzija, već da pažnju usmere na rad i konstruktivan dijalog koji je potreban da bi BiH napredovala na putu ka EU“.

Član Predsedništva BiH Željko Komšić uputio je pismo u Brisel u kojem se osvrnuo na trenutne procese u BiH. U pismu se, između ostalog, osvrnuo na pritisak Rusije na Bosnu i Hercegovinu, mešanje susednih zemalja, Hrvatske i Srbije na Bosnu i Hercegovinu kroz političke stranke HDZ i SNSD, o očekivanjima i poteškoćama u dosadašnjim procesima.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare