Aleksi Šantiću vraćena ulica u Mostaru, preimenovane one po fašističkim vođama

Region 14. jul 202215:25 3 komentara
Pixabay/ Michał

Šest ulica u Mostaru, na jugu Bosne i Hercegovine više ne nose nazive po političkim i vojnim zvaničnicima ustaškog režima iz perioda Drugog svetskog rata.

To je odlučeno dvotrećinskom većinom na sednici Gradskog veća Grada Mostara u četvrtak 14. jula koje je usvojilo i nova imena za te ulice.

Tako se jednoj od ulica, koja je bila nazvana po Mili Budaku, zvaničniku u vladi Nezavisne Države Hrvatske (NDH), vraća preratni naziv, Ulica Alekse Šantića, jednog od najpoznatijih mostarskih i bosanskohercegovačkih pesnika, navodi Radio slobodna Evropa.

Ulica Vokića i Lorkovića, ministara u NDH, ubuduće će se zvati Ulica Tina Ujevića, a Ulica Đure Spuževića menja naziv u Ulicu Ismeta Ice Voljevice.

Ulica tabornika Ive Zelenike zvaće se Ulica Ciglana, dok Ulica Rafaela Bobana menja naziv u Ulica fra Ljudevita Laste.

Ulica nazvana po ustaškom povereniku za BiH Juri Francetiću ubuduće će nositi naziv Humska ulica.

Time je okončan period od 27 godina kako su u takozvanim zapadnom delu Mostara, u kojem pretežno žive građani hrvatske nacionalnosti, ulice nosile nazive po osobama koje su u istoriji zabeležene kao predstavnici fašističkog terora sprovođenog nad drugim narodima i neistomišljenicima.

NDH bila je marionetska država fašističke Nemačke i Italije od 1941. do 1945. godine, koju su predvodili hrvatskih fašisti – ustaše. Na tlu NDH sprovođeno je sistematsko ubijanje i progon Srba, Jevreja, Roma i Hrvata antifašista.

Mostar je podeljen tokom rata u BiH devedesetih godina u sukobu Armije Republike BiH i Hrvatskog vijeća obrane (HVO).

Dolaskom mira, vojne crte su izbrisane, ali su ostale političke i administrativne koje dele grad na tzv. istočni i zapadni deo.

Nove nazive mostarskih ulica predložila je posebna Komisija koju je Gradsko veće formiralo 28. juna.

Komisiju za izmenu naziva ulica čine gradonačelnik, (Hrvatska demokratska zajednica BiH, HDZ) predsednik Gradskog veća (Stranka demokratske akcije, SDA) i predsednici klubova većnika tri konstitutivna naroda (Bošnjaci, Srbi i Hrvati).

Komisija je formirana nakon što je u Gradsko veće stigao zahtev kojeg su potpisali visoki predstavnik u BiH Kristijan Šmit, britanski ambasador u BiH Metje Feld, ambasador Sjedinjenih Država u BiH Majkl Marfi, šef Delegacije Evropske unije u BiH Johan Satler i šefica Misije Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju u BiH Ketlin Kavalec.

To nije prvi put da se neka komisija bavila pitanjem izmena naziva ovih pet ulica.

Gradsko veće Mostara je u dva mandata imalo posebnu komisiju za izmenu naziva tih ulica, ali to do sada nije bilo učinjeno.

Prema postojećem Statutu Grada Mostara za svaku odluku mora glasati dve trećine većnika.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare