Latinki Perović i Harisu Silajdžiću nagrada sarajevske fondacije "Muradif Ćato"

Region 21. okt 202014:01 > 14:28
Anadolija/Samır Jordamovıc

Istoričarka i političarka iz Beograda Latinka Perović i intelektualac i političar iz BiH Haris Silajdžić dobitnici su nagrade fondacije "Muradif Ćato" za 2020, a svečana dodela upriličena je u Sarajevu. Dobrotvorna organizacija "Muradif Ćato" dodeljuje nagradu istaknutim ličnostima koje su doprinele opstanku, razvoju, društvenom unapređenju BiH i radu fondacije.

„Latinka Perović je slobodnomisleća intelektualka, ugledna istoričarka i beskompromisni borac za istinu. U svojim tekstovima naglašava da Srbija ima potrebu za političarom koji će javno preuzeti odgovornost za zločine počinjene u ratovima nastalim raspadom bivše Jugoslavije, kako bi se pomoglo pomirenje sa susednim državama i sprečilo ponavljanje slične tragedije. Žestoko se usprotivila agresiji na Bosnu i Hercegovinu od 1992. do 1995. godine. Latinka Perović je dokazani prijatelj naše zemlje“, kazao je predsednik fondacije Kenan Vrbanjac.

Za Harisa Silajdžića je rekao da je sigurno jedan od najznačajnijih intelektualaca i političara u BiH, koji je obavljao najznačajnije funkcije u toj zemlji, prenosi Anadolija.

„U najtežim vremenima, svojim političkim delovanjem bio je na braniku BiH i neposredno učestvovao u kreiranju njene budućnosti, te zauvek zauzeo jedno od ključnih mjesta u novijoj istoriji BiH“, kazao je Vrbanjac.

Perović je u obraćanju putem video poruke istakla da je posebno srećna zbog nagrade zato što dolazi iz BiH od humanitarne organizacije koja ima vrlo važnu misiju koja traje decenijama.

„Mislim da je nju održala njena ideja, njena misija da pomaže ljudima, slabima, ugroženima bolešću, glađu, ratom, raznim vrstama nasilja i to bez obzira na njihove etničke odrednice, na verske odrednice. Sigurna sam da je sa takvim organizacijama koje imaju takvu plemenitu misiju, svet bolji i humaniji, ono što mu danas u trci za profitom, za brzim, lagodnim, površnim životom nedostaje. Vrlo sam zadovoljna što sam u krugu nagrađenih. Činila sam u životu ono što sam mogla, trudila sam se da služim opštem dobru u svojoj zemlji i svuda gde god sam to mogla. Veliko mi je zadovoljstvo što ove godine delim priznanje sa poznatim bošnjačkim intelektualcem i političarom Harisom Silajdžićem“, rekla je Perović.

Silajdžić je u obraćanju prisutnima istakao da mu predstavlja veliku čast da ovu nagradu primi zajedno sa Latinkom Perović.

Anadolija/Samır Jordamovıc

„Ona je simbol hrabrosti iz Srbije kakva će biti jednog dana, nadam se. Kada će Srbija to biti? Onog trenutka kad izvor svakog zla na ovim prostorima i protagonisti Načertanija shvate da više nema nikakve nade da mogu ostvariti bila šta u Bosni i Hercegovini, i na Balkanu, ali uglavnom u BiH. Tada će doći do katarze, ne pre toga. Po mom mišljenju, taj momenat će doći kada BiH postane članica NATO-a. Zato smatram da našem članstvu u NATO treba dati najviši mogući prioritet“, rekao je Silajdžić.

Muradif Ćato, veliki dobrotvor i vakif po kome je nagrada dobila ime, istakao je da mu je veoma drago da su ove godine nagradu dobili Haris Silajdžić i Latinka Perović za koje je kazao da su kao brat i sestra.

„On se borio za čast i poštenje, za odbranu časti bošnjačkog naroda, a Latinka Perović je svojim radom spašavala čast srpskog naroda. Mislim da kada se bude pisala poštena istorija BiH od juče, danas i sutra ime Harisa Silajdžića ne može biti zaobiđeno, a kada se bude pisala istorija srpskog naroda neće se moći zaobići ime Latinke Perović“, rekao je Ćato.

Prvu nagradu ove fondacije, osnovane 2003, dobio je prvi predsednik BiH Alija Izetbegović, a do danas priznanje je dodeljeno književnicima, umetnicima, sportistima i drugim istaknutim ličnostima.