Krivokapić: Snimak autentičan, u toj kući na Draču sam bio slučajno

Region 23. sep 202011:09 > 11:11
N1

Nosilac izborne liste "Za budućnost Crne Gore" Zdravko Krivokapić potvrdio je za Pobjedu da je snimak, na kojem se vidi da je bio u kući Milete Pavićevića na Draču kada je dočekan srpski nacionalista i osuđeni terorista Nikola Kavaja, autentičan, ali da je on tamo bio slučajno.

„Kad sam ušao unutra, video sam simbole koji su bili tu, ja niti pripadam četničkom, niti partizanskom pokretu. Ne mogu da shvatim bilo kakve poruke toga tipa koje se imputiraju meni ovih dana. Mislim da je to bilo 1996. godine, ne mogu da se setim datuma. Za mene je to bio nevažan događaj u životu“, rekao je Krivokapić.

Kazao je da zna ko je bio Kavaja, ali da ne prihvata nijedan oblik terorizma.

„Znam da je Kavaja bio američki građanin, simbol nekog borca protiv komunizma, ali nijedan terorizam ne prihvatam. Svaki mi je stran, nemam pištolj, ni pušku i ne volim oružje. Da li sam negde nekada bio, apsolutno je tačno da jesam, a zašto se sada to protežira, to je samo da bi mi ugled sveli na meru koja treba da odgovori nekim političkim stavovima. Sve drugo su priče koje nemaju osnova. Ako nosim bradu, ne znači da sam četnik. Ne znam kako me neko može poistovetiti sa tim, mi živimo u 2020. godini, o čemu mi razgovaramo, ko se bavi tim danas? Ako nekome nešto znači, neka kaže gde sam bio četnik, kada sam četovao, sa kim. To je jedina kuća u koju sam ušao i rekao da nikad više u nju neću kročiti“, rekao je Krivokapić.

POVEZANE VESTI

Ukazao je da ne radi ni za koga, niti protiv nekoga. „Možda će mi pronaći da sam radio za Kineze, da sam saradjivao sa ovim ili onim. Saradjivao sam sa svima i nemam taj problem. Ne mogu da shvatim Crnu Goru danas, 2020. da neko p riča o tome da li je profesor Krivokapić četnik. Zašto mi lepe etikete“, rekao je Krivokapić.

Upitao je zašto je „taj snimak sada toliko značajan“.

„Da li to govori o Zdravku Krivokapiću ili nekome drugom. Dajte da gradimo Crnu Goru, ne bavimo se time ko je gde bio, sa kim se sreo“, kazao je Krivokapić.

Rekao je da ne želi da osuđuje ni četnički, niti bilo koji pokret, već da ih stavi u kontekst istorije.

„Neka to urade istoričari“, rekao je Krivokapić.

Prema njegovim rečima, nijedan pokret nije takvog karaktera da je idealan i da ga treba idealistički prihvatiti.

„Svaki je imao lepe i ružne stvari, treba istoriji to prepustiti, da nas političari ne svadjaju ko je bio na kojoj strani. Da li je 1941. godina bila takva kakva jeste, bila je, hajde da izvučemo najbolju poruku za sve nas, a ne da se svadjamo oko tih pitanja. Da li je bio referendum 2006, jeste, hajde da se ne delimo ko je bio za, a ko protiv. Naučimo kako svi da doprinesemo da budemo bolji, ostavimo poruke svadjanja i podjele“, kazao je Krivokapić.

Na snimku iz kuće Pavićevića, za koji Krivokapić kaže da je autentičan, vide se slike Radovana Karadžića, ali o njemu Krivokapić nije želeo da govori, već to, kako je rekao, želi da ostavi istoriji.

Četnički vojvoda Mileta Pavićević dan ranije potvrdio je Pobjedi da je snimak na kojem se vidi doček Kavaje u njegovoj kući u Draču, autentičan. U medijima i na društvenim mrežama je objavljen snimak s kraja 1990-ih godina Krivokapića u društvu pristalica Ravnogorskog pokreta iz Drugog svetskog rata, pod slikom osudjenog za genocid u Bosni i Hercegovini Radovana Karadžića i u društvu srpskog nacionaliste, osudjenog teroriste i antikomuniste Nikole Kavaje, poznatog kao „lovac na Tita“.

Krivokapić je 19. septembra, u intervjuu za bosanskohercegovačku televiziju Face, govoreći o političkim protivnicima koji ga etiketiraju, zatražio da to i dokažu. „Crna Gora je zemlja paradoksa i čuda nevidjenih. Ja bih voleo da neko kaže činjenicama da je profesor Krivokapić četnik… da je to dokazao svojim delovanjem, radom, istupima“, rekao je Krivokapić.

Nevladina aktivistkinja i direktorka organizacije „Akcija za ljudska prava“, Tea Gorjanc Prelević, povodom objavljivanja snimka je javno pitala Krivokapića da pre no što bude podržan za premijera odgovori zašto je bio u „odboru za doček“ Kavaje, osuđenog teroriste, zatim „da li sebe smatra četnikom“ i da li „podržava taj pokret“. Ona je pitala i „da li smatra da su četnici bili fašisti“, „kako doživljava kolaboraciju četnika s nacističkim okupatorima“ i kakav je njegov stav o Karadžiću i o ratnim zločinima.