Održan skup SPC u Nikšiću, nije bilo incidenata, ali autobusi vraćani s granice

REUTERS/Stevo Vasiljevic

U Nikšiću je održan skup u organizaciji Mitropolije crnogorsko primorske, na kome je izraženo protivljenje usvajanju Predloga zakona o slobodi veroispovesti. U Nikšić su, sa Ostroga, donesene i mošti Svetog Vasilija Ostroškog. Pojedini vernici nisu uspeli da dođu do Nikšića, autobusi su sa graničnog prelaza vraćeni u RS. Sveštenstvo Eparhije mileševske je takođe moglo samo do granice. Incidenata na skupu nije bilo. Mitropolija pozvala vlast da sklopi ugovor sa SPC kojim bi se ravnopravno i po suštinski istorijskim uslovima regulisala pitanja.

U saopštenju crnogorske policije navedeno je da je skupu prisustvovalo 6.000 ljudi, kako su dodali „daleko manje od očekivanog“.

Mitropolit Amfilohije kazao je da su se u Nikšiću danas „sabrali pred ćivotom, oko njegovih moštiju ne da oskrnavimo kako to nazivaju bezbožnici, pišu „Vijesti“.

„To upravo govore oni koji su razorili Tvrdoš. Ovi savremeni bezumnici hoće da otmu hramove za sebe. Ni Turci nijesu radili što ovi bezbožnici žele. Da otmu crkve i daju ih sektama. Ova grupa bogataša, bivših titoista su opljačkali sva preduzeća a sada hoće i hramove. Neće moći“, poručio je Amfilohije.

REUTERS/Stevo Vasiljevic

Episkop budimljansko-nikšićki Joanikije poručio je da je ovo skup ujedinjenja.

„Sabrali smo se da se ujedinimo. Radosni smo i kada imamo nevolja i teškoca, a imamo ih i danas jer trpimo nepravdu ali se tješimo Svetim Vasilijem koji je sve muke nosio krijepko ali i hrabro štiteći narod i crkve i objedinio narod oko crkve i vjere. Ako neko udari na hram udario je na sve. Molimo se gospodu da urazumi sve one koji su oko srca stavili zlu nameru“, rekao je je episkop Joanikije.

POVEZANE VESTI

Mitropolije pozvale vlasti da sklope ugovor

Mitropolija crnogorsko-primorska i Eparhija budimljansko-nikšićka Srpske pravoslavne crkve (SPC), koje su organizovale skup, pozvale su vlasti u Crnoj Gori da sklope ugovor sa tom crkvom kojom bi se ravnopravno i po suštinski istorijskim uslovima sadržanih u ugovorima koje je vlada zaključila sa drugim crkvama i verskim zajednicama regulisala pitanja od zajedničkog interesa.

Namere crnogorske vlasti da usvoje novi zakon o slobodi veroispovesti koji je izazvao oštre kritike Srpske pravoslavne crkve koja ona doživljava kao diskrimantorsku „kao otimanje i pljačku hramova i crkvene imovine i ukidanje pravnog statusa Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori“.

Pred više hiljada vernika okupljenih u crkvi svetog Vasilija Ostroškoj u Nikšiću mitropolit SPC Amfilohije je crnogorosku vlast nazvao „savremenim bezumnicima“, „grupom bogataša“,“ bivših tiotista“ koji su „opljačkali sva preduzeća u Crnoj Gori a sada hoće i hramove“.

Amfilohije je poručio da to crkva neće dozvoliti.

Na skupu, kome su prisustvovali pojedini crnogorski opozicioni čelnici, pročitana su pisma podrške vaseljenskog patrijarha Vartolomeja, sinoda ruske pravoslavne crkve i predstavnika ukrajinske crkve. Prema tvrdnjama Amfilohija, crnogorska policija je danas na granici Crne Gore sa BiH i Srbijom zaustavila vernike koji su krenuli na skup i nije im dozvolila da uđu u Crnu Goru.

Dodik o vraćanju autobusa sa vernicima iz RS

Jedan broj ljudi koji se uputio iz Republike Srpske na ovaj skup nije uspeo da tamo i stigne.

Iz Uprave policije je za „Vijesti“ nezvanično rečeno da organizovani dolazak autobusima nije najavljen i da se shodno zakonu zbog procene bezbednosti ne dozvoljav ulazak organizovanim grupama.

Srpski član Predsedništva BiH Milorad Dodik da je vraćanje vernika iz Republike Srpske i BiH sa graničnog prelaza prema Nikšiću, koji su krenuli na sabor u Nikšiću, gest nepoštovanja i loša poruka ne samo građanima Srpske i BiH, već i regiona.

„Taj gest crnogorske Granične policije sigurno ne ide u prilog javno proklamovanim stavovima crnogorske Vlade o potrebi njegovanja dobrosusedskih odnosa i saradnje“, rekao je Dodik.

On je najavio da će od predstavnika Crne Gore u BiH zatražiti obrazloženje ovog postupka.

I sveštenstvo Eparhije mileševske nije moglo do Nikšića

Sveštenicima, sveštenomonasima i vernicima Eparhije mileševske, koji su krenuli na crkveno-narodni sabor i poklonjenje moštima Svetog Vasilija Čudotvorca u Nikšić nije dozvoljen ulazak u Crnu Goru na graničnim prelazima Ranče Polje, Čemerno i Dobrakovo, saopštila je jutros Eparhija, a prenosi Blic.

Iz Eparhije mileševske su poručili da će ih na Saboru u Nikšiću predstavljati Njegovo preosveštenstvo episkop mileševski Atanasije, koji je obavešten o zabrani ulaska vernicima i sveštenstvu.

Državni organi Crne Gore: Prenošenje mošti svetogrđe i nezakonito

REUTERS/Stevo Vasiljevic

Skup pod nazivom „Muž je branič žene i deteta, narod branič crkve i plemena“, organizovale su Mitropolija crnogorsko-primorska i Eparhija budimljansko-nikčićka Srpske pravoslavne crkve (SPC), u crkvi svetog Vasilija Ostroskog u Nikšiću. Za tu priliku su iz manastira Ostrog donete mošti svetog Vasilaja Ostroskog, što je okupilo značajan broj vernika iz Crne Gore, ali i susednih zemalja Srbije i BIH.

Taj potez SPC izazvao je osudu državnih organa Crne Gore uz stav da je reč o „manipulaciji“, „svetogrđu“, te da je prenošenje svečevih moštiju bez prethodne saglasnosti države, nezakonito.

Na skupu nema stranačkih obeležja, ali su prisutni pojedini opozicioni poslanici.

Na graničnim prelazima Ilino Brdo i Vraćenovići policija dozvoljava ulazak samo sveštenicima i „porodičnim ljudima“.

REUTERS/Stevo Vasiljevic

Đukanović: Politizacija crkve i svetogrđe

Predsednik Crne Gore Milo Đukanović rekao je sinoć, govoreći o najavljenom saboru, da je u pitanju politizacija crkve.

„I kao što vidite tu sada više i nema kamuflaže. Pored crkvenih velikodostojnika na taj skup pozivaju i politički lideri koji ne skrivaju da prethodno idu u neke centre u regionu, pretpostavljam na konsultacije tog delovanja na tom, kako kažu predbožićnom saboru“, rekao je Đukanović.

Djukanović je najavu liturgije sa moštima Svetog Vasilija ostroškog, nazvao svetogrdjem. „Ja bih rekao da je to ruganje sa svetinjom“, rekao je on i dodao da odobrenje za iznošenje moštuju treba da da Uprava za zaštitu kulturnih dobara.

Na pitanje šta će ta uprava da uradi, Djukanović je rekao da ne zna. „Ja sada ne mogu da govorim u ime tog organa, ali taj organ ima svoje ne samo ustavne nadležnosti, nego ima i svoje obaveze prema crnogorskoj javnosti i tako da u ovom trenutku ne govorim o tome kakvo će biti postupanje organa, ali verujem da o tome neko u sistemu izvršne vlasti vodi računa“, rekao je Đukanović.