Prijedorske žrtve protiv revizije presude

Region 22. feb 201717:15 > 21:12
N1

Jedan od mogućih dokaza koji se spominje kao novi u reviziji presude pred Međunarodnim sudom pravde je i masovna grobnica Tomašica. Žrtve rata iz Prijedora poručuju da jesu za pravdu, ali ne na ovakav način. "Isto majka plače, i bošnjačka i srpska i hrvatska", poručuje čovek koji je izgubio 29 članova porodice.

„Ovo mi je majka, ovo mi je brat, njegova ćerka i njegova supruga. Ovo mi je od drugog brata žena i njegova dva sina. Ovo mi je od trećeg brata žena i sin, najmlađi koji je streljan od godinu i po. Ovo je moja supruga, moj sin, moja ćerka“, pokazuje na ploči Fikret Bačić dok nabraja stradale iz svoje porodice.

Za telima 29 članova najuže porodice Fikret Bačić i danas traga. Ubijeni su 25. jula 1992. godine.

Lokalitet jedne grobnice Tomašica, u kojoj je pronađeno 430 tela, otkriven je 2004. godine. Do ekshumacije je došlo 10 godina kasnije. Aktivisti koji su u svakodnevnom kontaktu sa žrtvama kažu da se to moglo koristiti kao dokaz u prvostepenom postupku, a da su sada propušteni rokovi.

„Tada su postojali dokazi od forenzičkih timova i nisu to uzeli u postupak. I ključni faktor je što uloga Srbije i Crne Gore u svemu tome je nikakva. Nema nikakve direktne veze da je bilo ko iz Srbije učestvovao ili uticao na stvaranje masovne grobnice u Tomašici. Znači to je apsolutno delo srpskih vojnih snaga iz Prijedora i okolnih gradova“, smatra aktivista Edin Ramulić.

Prijedorske žrtve navode da su to bile propuštene prilike da se pred Međunarodnim sudom pravde ispriča istina o njihovom stradanju.

„Na ovaj način, u pet do 12, ja se ne slažem sa upućivanjem zahteva i ako ga nisu uputili, evo ja odavde iz Prijedora govorim – nemojte to raditi. Ja sam preživeo, ali su mi ubijeni brat  i otac i njima to ništa neće značiti. Samo ćemo se još jednom izblamirati“, tvrdi Ramulić.

Fikret Bačić ima poruku za tim koji se bavi revizijom presude protiv Srbije.

„Kad bih imao priliku da sedim sa timom koji je za reviziju i koji su protiv, samo bih ih pitao: ‘Jeste li za pravdu?’. Ako jeste, onda nije trebalo ni prekidati. Trebalo je dokazati na sve tri strane razmere genocida, gde je bio zločin. Isto majka plače, i bošnjačka i srpska i hrvatska“, zaključio je Bačić.