Pupovac o presudi Šešelju: Odluka stvara osećaj nepravde

Region 01. apr 201609:56 > 10:00
N1

Haški sud i tužilaštvo, nažalost, učinili su još jednu stvar kojom su povredili osećaje stradalih, onih koji su se borili za drugačiju, demokratsku političku kulturu i one koji su očekivali da će sud i tužilaštvo stvoriti pretpostavke za osećaj pravednosti, izmirenja i ponovnog poverenja, rekao je Milorad Pupovac o presudi Šešelju.

Pupovac navodi da je, u međuvremenu, prostor za Šešeljevo političko delovanje i delovanje njegove stranke veoma proširen. „Postao je akter javnog i političkog života, a vidimo da i dalje koristi ratnu retoriku koju je koristio devedesetih godina“, dodaje lider SDSS.

Ta retorika je, navodi, pogubna za Srbiju i Srbe. „Oni koji su ozlojađeni ekonomskim položajem i drugim prilikama, osećajem nepravde, mogu poverovati još jednom u to kao što su poverovali i devedesetih. Istovremeno za druge narode takva retorika predstavlja pretnju, ali i sasvim sigurno uvredu za njihova stradanja.“

Na pitanje da oceni kako ovo uticati na odnose Srbije i Hrvatske, odnosno Bosne i Hercegovine, Pupovac kaže da sigurno neće povoljno.

„Ova presuda neće uticati ni povoljno na te odnose, ali ni na odnose Hrvata i Srba, Srba i Bošnjaka. Haški sud i tužilaštvo su, nažalost, počeli donositi presude i odluke, koje stvaraju sve veće razočarenje, nepoverenje i osećaj nepravde u odnosu na ono što se od njega očekivalo, a to je zadovoljština za žrtve i pravda. Kod mnogih ljudi on je samo produbio osećaj nepravde i povređenost, kod mnogih je stvorio osećaj da se više isplati govoriti huškački, jezikom mržnje i rata, nego jezikom mira, demokratije i uzajamnog pomirenja i poverenja.“

Na pitanje da li se razlikuje ova presuda od presuda Gotovini i Haradinaju, kaže:

„Nažalost, ne znam detalje ove tri presude, ali to je u skladu s onim, kao i kada je Šešelj u pitanju, već godinama se čini: da sud rasprodaje funkciju i razlog zašto je osnovan, ponaša se kao trgovac kom je preostala roba u dućanu. Da li je to zato što tužilaštvo nije obavilo posao ili sud, to verovatno zavisi od slučaja do slučaja. Svi primeri koje ste naveli, kod žrtava su produbili osećaj stradanja, a kod naroda nepravde i nezadovoljstva i to je sada još jednom buknulo jučerašnjom presudom. Niko nije zadovoljan, niko nema osećaj da će se pravda zadovoljiti i da će sud obaviti posao“.

Na pitanje da li drugostepena presuda može nešto da promeni, Pupovac kaže da mu je teško u to da poveruje i o tome da govori.

„Ta mogućnost nije isključena i ostaje otvorena. Mi imamo još neke procese koji se tiču BiH, kao i slučaj Mladić pa ćemo videti kako će se to razvijati. Ali, ono što smo očekivali da će Haški sud uraditi, da će nam pomoći da uspostavimo osećaj pravde za stradale u ratu, to je nepovratno izgubljena stvar. Očito je da ćemo morati sami aktivnije i agilnije da se borimo za stvaranje tog osećaja, jer možemo ostati s osećajima koji su teško traumatizovani i teško poremećeni i koji mogu imati pakleni potencijal za sve one koji dolaze posle nas“, zaključio je Pupovac.