Cvijanović: Poklekla pravna argumentacija pred politikom

N1 info

Premijerka Republike Srpske Željka Cvijanović kaže da, nakon izricanja presude Radovanu Karadžiću, ostaje utisak da je pravna argumentacija poklekla pred političkim stavom, jer presudu nisu pratili jasni pravni dokazi i obrazloženja i upravo je zbog toga i otvoren prostor za ozbiljnu žalbu u narednom periodu.

Cvijanovićeva je istakla da je pristup međunarodne zajednice ratu u BiH bio i ostao takav da „nismo previše iznenađeni današnjom presudom jer je sva međunarodna politika i vođena na način da se krivci traže samo na jednoj strani“.

„Zbog toga su brojni zločinci, uprkos jasnim materijalnim dokazima ostali izvan dometa međunarodne ili domaće pravde, često uz blagoslov iste te međunarodne politike i zajednice, a zbog toga je diskreditovan i osakaćen i sam proces pomirenja u BiH“, naglasila je premijer Srpske.

Ona je podsetila da su teška stradanja zadesila sve narode tokom rata u BiH, ali pravosudni procesi očito nisu i neće doprineti izlečenju.

Cvijanovićeva je ocenila da je danas sve što nosi prefiks „međunarodni“ u ozbiljnoj krizi. „U krizi je međunarodna zajednica, u krizi je međunarodna bezbednost, u krizi su i međunarodna politika i globalna ekonomija, a u krizi je i međunarodna pravda“, istakla je premijerka.

Čavić: Presuda individualna, ne znači presudu RS

Bivši predsednik Republike Srpske Dragan Čavić kaže da je presuda Radovanu Karadžiću individualna i da ne znači presudu Republici Srpskoj niti pretnju njenoj ustavnoj poziciji.

„Ne treba očekivati da RS ovom presudom može imati bilo kakve institucionalne posledice. Vrlo staloženo treba reagovati na sve provokacije koje će uslediti, jer će presuda sigurno izazvati nezadovoljstvo medju Bošnjacima“, rekao je Čavić za banjalučku ATV.

On je rekao da je smatrao da će presuda biti veća, odnosno da će Karadžić biti osuđen na doživotnu robiju.

Čavić je kazao da je sporan deo presude Karadžiću za genocid u Srebrenici, jer je ona zasnovana na „kratkom šifrovanom razgovoru“ Karadžića sa civilnim poverenikom za Srebrenicu Miroslavom Deronjićem.

Bosić: Presuda nepravedna

Lider Srpske demokratske stranke Mladen Bosić pozvao je na uzdržanost posle presude, da se ne dozvoli rast tenzija u Bosni i Hercegovini i dodao da očekuje da se u drugostepenom postupku ispravi nepravda prema Karadžiću, osuđenom na 40 godina zatvora pred Haškim sudom.

Kako je istakao, presuda Karadžiću je nepravedna i neće doprineti ni istini ni pomirenju u regionu. „Tribunal nas je ostavio u uverenju da je politicki sud“, rekao je on na Palama i istakao da očekuju

da će RS i Srbija u drugom stepenu pomoći Karadžiću, bar kao što je to Hrvatska u slučaju Ante Gotovine.

Očekujemo da se u drugostepenom postupku ispravi nepravda jer većina optužnice bi se lako moglo, sa izmenjenim imenima „prišiti“ i svakom drugom lideru učesnika u ratu, i Bošnjaka i Hrvata, izjavio je Bosić na konferenciji za novinare u sedištu SDS, koju je osnovao Radovan Karadžić.

Komšić: Pravda zadovoljena

Ivo Komšić, gradonačelnik Sarajeva, ocenjuje da je presudom zadovoljena pravda.

„Pravda je zadovoljena time što je Karadžić osuđen za zločine koji su počinjeni nad Sarajevom i Sarajlijama. Kad se sve sabere i u obzir uzme zločin genocida za koji mu je dokazana krivica, Karadžić je trebao dobiti kaznu doživotnog zatvora“, kazao je Komšić.

On je dodao da će se haški tužioci verovatno žaliti na ovu kaznu jer su tražili doživotnu kaznu.

Majke Srebrenice: Nismo dobili pravdu

Munira Subašić kaže da su Majke Srebrenice čekale pravdu 20 godina, ali da je danas nisu dobile.

„Znamo da je za Srebrenicu dokazano 1.000 puta da je bio genocid, ali šta ćemo sa ostalih sedam opština. Presuda je trebala zbog dece koja žive u neistini i lažima. Nadam se da će se nešto promeniti pravosnažno, i da će žalbeno veće doneti pravu i pravednu presudu“, kazala je Subašićeva.

Jasmin Mešković, predsednik Saveza logoraša BiH takođe nije zadovoljan izrečenom presudom.

„Nije mi drago što je rešeno sve ovako. Očekivali smo da mu bude presuđeno za sve tačke. Danas čovek ubije čoveka i dobije 20-30 godina. Nadam se da će u žalbenom postupku Susko veće imati vremena da ispravi grešku“, kaže on.

Sonja Karadžić: RS nije genocidna tvorevina

Ćerka Radovana Karadića, Sonja Jovićević-Karadžić, izjavila je da presudom njenom ocu Republika Srpska definitivno nije proglašena genocidnom tvorevinom. 

„Prvo poluvreme je završeno, videli smo kako. RS definitivno nije genocidna tvorevina i to je najveće dostignuće odbrane Radovana Karadžića u ovoj fazi“, rekla je Sonja Jovićević-Karadžić za bijeljinsku BN TV.

Upravo zbog toga, istakla je ona, RS bi trebalo aktivno da učestvuje žalbenom postupku. 

Ona nije želela da komentariše, kako je kazala, „političko obrazloženje presude, u kojem je nadrobljeno sve i svašta, što je sramota za Sudsko veće“, navodeći da je „jasno da pravdi još nije dozvoljeno da vrati povez na oči nakon dve godine silovanja, koje se nad njim vrši u Haškom tribunalu“.

Ganić: Sud da ispravi grešku

Akademik i bivši član ratnog Predsedništva Bosne i Hercegovine Ejup Ganić rekao je povodom presude Radovanu Karadžiću, da se genocid ne kažnjava brojem, već doživotnom robijom.

„Nadamo se da će sud u obnovljenom procesu pokušati da ispravi ovu grešku, jer je 40 godina kazne slaba poruka – za genocid se ne kažnjava brojem već doživotnom robijom“, navodi se u Ganićevom saopštenju za javnost.

On je rekao da je „kažnjen čovek, ali nije kažnjena ideja“.

„Od najvišeg kolektivnog suda u istoriji čovečanstva za zločine ovakve vrste očekivali smo da će svojom presudom ugasiti ideju etničkog čišćenja i genocida na Balkanu. Ideja velikog srpstva ostaje nažalost da tinja u mnogim glavama“, naveo je Ganić i dodao da veruje da vlasti BiH planiraju obnovu tužbe protiv Republike Srbije kod Međunarodnog suda.

Reakcije iz Hrvatske

PIXSELL/Grgo Jelavić

Predsednica Hrvatske Kolinda Grabar Kitarović kaže da je ovom presudom međunarodna zajednica priznala da se dogodio genocid i da su na području Republike Srpske, sedam opšina i u Gradu Sarajevu udruženim zločinačkim poduhvatom počinjeni najteži zločini s ciljem stvaranja homogenog srpskog prostora.

„Slaba je to uteha porodicama žrtava ovih monstruoznih zločina, koji će ostati neizbrisiva mrlja kako u evropskoj tako i u svetskoj istoriji“, rekla je ona.

Ističe i da veruje da je ova presuda jasna poruka svima koji se i danas upuštaju u zločinačke poduhvate protiv čovečnosti i međunarodni terorizam utemeljen na rasnoj i verskoj netrpeljivosti, da neće proći nekažnjeno.

Lider HDZ-a Tomislav Karamarko smatra da ova presuda predstavlja doprinos pravdi koju žrtve očekuju već dve decenije.

„Ova presuda neće oživeti mrtve, neće vratiti dostojanstvo poniženima i neće izgraditi porušene domove i drugu razorenu imovinu, ali svakako je opomena svima koji se još uvek zanose idejama o tome da je moguće ostvariti ciljeve iz ideološke podloge o stvaranju velike Srbije. Hrvati u BiH su se zaustavljanjem tenkovske kolone između Mostara i Širokog Brijega prvi suprotstavili planiranoj velikosrpskoj agresiji na BiH“, napisao je Karamarko.

On je dodao i da Hrvati imaju razlog da ovu presudu smatraju priznanjem za svoj doprinos u očuvanju suvereniteta BiH čiji su konstitutivni narod.

Bivši premijer Zoran Milanović kaže da nijedna kazna nikada neće moći da otkloni zlo koje je naneseno.

„Kazna od 40 godina zatvora čoveku koji je bio na čelu udruženog zločinačkog poduhvata i čije je delovanje dovelo do smrti hiljada ljudi i užasne patnje, mala je uteha za sve stradale i njihove porodice. Rat u BiH vođen je s ciljem da se iz nje proteraju Hrvati i Bošnjaci i da se stvori Velika Srbija. Presuda Radovanu Karadžiću je jasna opomena svima onima koji još i danas veličaju ratne zločince, posebno u BIH, da je njihova politika opasna i međunarodno okarakterizirana kao zločinačka’, napisao je Zoran Milanović. 

Hrvatski ministar spoljnih i evropskih poslova Miro Kovač istakao je da presuda pruža moralno zadovoljstvo potomcima žrtava njegove politike ubijanja i zlostavljanja.

„Radovanu Karadžiću jeste presuđeno. Ali još uvek nije pobeđen njegov duh, kao ni nasleđe njegove zločinačke i genocidne politike. Tek kada se to postigne, moći će da dođe do pomirenja među ljudima u Bosni i Hercegovini i šire“, kazao je ministar Kovač.

Reakcije iz sveta

Freeimages.com/ Svilen Milev

Evropski komesar za susedsku politiku i pregovore o proširenju Johanes Han ocenjuje da je Haški tribunal izrekao jasnu i nedvosmislenu presudu jednom od najcrnjih poglavlja istorije Zapadnog Balkana.

„Očekujemo da će Bosna i Hercegovina, kao i celi region Zapadnog Balkana poštovati presudu Haškog tribunala kao odluku nezavisnog tela“, naveo je Han na svom tviter nalogu.

Sada je ključno, dodao je on, da da se nastavi proces pomirenja kroz miroljubivu saradnju u interesu naroda i puta zapadnog Balkana ka Evropskoj uniji.

Ban Ki Mun: istorijski dan- Presuda koju je Međunarodni sud za bivšu Jugoslaviju izrekao bivšem političkom vođi bosanskih Srba Radovanu Karadžiću istorijski dan za narode regije i šire, kao i za međunarodno pravosuđe, ocenio je generalni sekretar UN-a Ban Ki-moon.

Ta presuda „šalje snažnu poruku“ svima koji su na odgovornim položajima da će odgovarati za svoja dela, smatra on.