Sardinija, ostrvo “najopasnijeg” sira na svetu

Lifestyle 31. mar 202107:00 1 komentar
Shutterstock

Italijansko ostrvo Sardinija nalazi se usred Tirenskog mora, okruženo stotinama kilometara obale s belim peščanim plažama i smaragdnim vodama. Osim prelepih pejzaža, ovo ostrvo poznato je i po “najopasnijem” siru na svetu.

Naime, nedaleko od čarobnih plaža, na kontinentalnom delu ostrva koji se uzdiže u brda i planine, pastiri proizvode „casu marzu“, sir zaražen crvom, koji je 2009. godine Ginisov svetski rekord proglasio najopasnijim sirom na svetu, piše CNN.

Takozvana sirna muva „piophila casei“ polaže jaja u pukotine koje nastaju u siru, a obično je to „Pecorine fiore sardo“, iz čega se izlegu crvi koji vare proteine i tako proizvod pretvaraju u mekani kremasti sir.

Trgovci tada probijaju sir na vrhu, koji je nedirnut crvima, vadeći kremastu poslasticu.

Ipak, ovo nije nešto što bi trebalo da gledaju oni slabijeg želuca.

Ako uspete da nadvladate razumljivo gađenje i probate sir, saznaćete da ‘casu marzu’ ima ukus koji intenzivno podseća na mediteranske pašnjake ali i ukus začinjenosti koji ostaje satima.

Neki kažu da je to afrodizijak. Drugi kažu da bi to moglo biti opasno za ljudsko zdravlje jer bi crvi mogli da prežive ugriz i stvore mijazu, mikro-perforacije u crevima, ali do sada nijedan takav slučaj nije povezan s ‘casu marzu’.

Sir je zabranjen u komercijalnoj prodaji, ali na Sardiniji ga već vekovima jedu.

“Crvi su čaroija i užitak ovog sira“, kaže Paolo Solinas, 29-godišnji sardinski gastronom.

Ističe kako se neki meštani naježe pri pomisli na „casu marz“’, ali oni koji su odrasli na ukusima ovog sira uživaju u njemu.

“Neki pastiri vide sir kao jedinstveno zadovoljstvo, nešto što samo nekoliko izabranih može da proba“, dodaje Solinas.

Kad turisti posete Sardiniju, obično tragaju za restoranima koji poslužuju „porcedu sardo“, lagano pečeno prase, pekare koje prodaju „pane carasau“, tradicionalni somun od tankog papira i pastire koji proizvode „fiore sardo“, ostrvski pecorino sir.

Ipak, ako ste avanturista u duši, moguće je pronaći i „casu marzu“.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare