Devet stvari koje bi trebalo da znate o jajima

Lifestyle 14. sep 202122:57 0 komentara
Foto: Shutterstock

Jaja su jedna od najsvestranijih namirnica, ali koliko zapravo znate o njima?

Da li ste na primer znali da boja ljuske zavisi od toga koja vrsta koke je snela jaje? Ili da boja žumanca zavisi od ishrane koke? Takođe, da najbolje mesto za čuvanje jaja nisu vrata frižidera jer je to najtoplije mesto u njemu? Da biste produžili vek svojih jaja stavite ih na policu frižidera gde je niža temperatura i obavezno ih držite u njihovom kartonu.

Sveža jaja su bolja za prženje

Svjža jaja lakše je pržiti, belance se ne razliva, a veća je verovatnoća da će žumance ostati tečno (ako tako volite). Takođe, sveža jaja lakše je poširati, ali i kuvati jer je manja verovjatnoća da će se stvoriti zeleni krugovi, da će žumance biti iskrivljeno, kao i da ćete imati ravne delove na jajetu. Nešto starija jaja, pak, laše je oljuštiti nakon kuvanja.

Ako niste sigurni koliko je neko jaje staro najbolje je da proverite tako da ga stavite u posudu s vodom. Ako pluta, znači da je staro.

Dodajte so pre nego što umutite jaja

Kako biste obezbedili da omlet bude mekan i kremast, jaja posolite i pre nego što ih umutite, nikako tek kada su u tiganju ili već pečena. Naime, so sprečava proteine u jajetu da se previše povežu prilikom zagrevanja, a to znači da će jaja biti vlažnija i mekša. Idelano bi bilo kada biste jaja posolili i umutili 15 minuta pre nego što ih bacite na tiganj.

Postoji više od jednog načina prženja jaja

Ako mislite da je ispravan način prženja jaja da ga samo bacite na tiganj, varate se. Postoji nekoliko načina, a sve zavisi od toga šta vam se u kojem trenu jede.

Ako želite nešto začinjeno, dno tiganja pospite maslinovim uljem i zagrejte na srednjoj temperaturi. Kada je ulje toplo dodajte začine koje želite i na to razbijte jaje. Kašikom zahvatajte ulje sa začinima i polivajce po belancetu dok nije pečeno.

Želite nešto mekano i nežno? Na laganoj vatri otopite kašičicu neposoljenog maslaca, razbijte jaje, pokrijte tiganj i čekajte da se belanca stisnu, da se na žumancu stvrdne opna i da maslac malo posmeđi, dakle, oko tri minuta. Takvo jaje prebacite preko prethodno kuvanog pirinča, rezanaca ili preko tosta s avokadom. Prelijte umakom po želji.

„Ako živite na ivici“ u tučani tiganj dodajte priličnu količinu maslinovog ulja i zagrejte ga na visokoj temperaturi dok ne krene da ključa. Razbijte jaje, a temperaturu spustite na srednju. Odmaknite se jer će prskati. Belanca polivajte uljem i pecite dok dno jajeta ne bude hrskavo.

Želite bogat ukus i teksturu? U tiganj koji se ne lepi ulijte pavlaku za kuvanje i razbijte jaja koliko želite. Temperatura neka bude između srednje i visoke i pustite da počne kuvati. Kada se belanca stvrdnu, a pavlaka redukuje, ugasite šporet, poklopite i pustite još minut da se skuva do kraja.

Nabavite tiganj za koji se jaja neće lepiti

Glatko dno takvog tiganja ključno je za mekane kajgane, jaja na oko i hrskava pržena jaja koja se neće lepiti na tiganj.

Ako recept traži jaja sobne temperature, postoji dobar razlog

Ako vam u receptu piše da jaja moraju biti sobne temperature, to je s razlogom. Naime, hladna jaja, iako korisna u nekim situacijama, neće postići jednak volumen niti će se jednako dobro homogenizovati kao ona sobne temperature. Rezultat toga su grudice u testu. Stoga, pre pravljenja kolača za koji vam trebaju jaja sobne temperature, ostavite ih sat vremena van frižidera. Ako nemate toliko vremena, jaja stavite u posudu vruće, ali ne kipuće vode i držite 5 minuta.

Napravite šne, ali ne samo za kolače

Kada pravimo šne od belanaca, proteini stvaraju nove veze oko kojih nastaje gusta “mreža” u kojoj je zarobljen vazduh. Ti mehurići zaslužni su prozračnost museva i biskvita od belanaca. Ipak, šne ne treba ograničiti samo na dezerte. Jaja slobodno istucite za palačinke ili omlete, tako će oni biti laganiji i mekši.

Jaja možete marinirati

Kuvana jaja potopite u marinadu kako biste ih bolje začinili nego da ih jednostavno posolite.

Postoji tačan način ljušćenja kuvanih jaja

Ako želite lako da oljuštite jaja pratite ove smernice:

Prvo, za kuvanje je bolje izabrati jaja iz radnje nego ona domaća. Drugačiji im je sastav i ova domaća, sveža teže je oljuštiti. Njih je bolje ostaviti za kajgane, a ova kupovna za kuvanje.

Sledeći korak je da jaja stavite u vodu tek kada ona počne da vri. To je bolja opcija nego da jaja stavite odmah i da ona stoje u toj vodi dok ona ne dođe do tačke ključanja. Kako vam se jaja ne bi razbila dok ih stavljate u vrelu vodu, polako ih spustite kašikom i onda smanjite temperaturu, dovoljno da voda pomalo kuva, a ne da jako vri.

Za poslastice birajte velika jaja

Ako pravite keks, kolače ili filove, birajte velika jaja. Većina recepata pisana je upravo za velika jaja i ako koristite manja, možete “zeznuti” teksturu i ukus finalnog proizvoda. Ovo je posebno bitno za recepte koji traže 3 i više jaja, a posebno za dezerte u kojima je bitna struktura, piše Bon Appetit.

 

 

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi ko će ostaviti komentar!