Pred aukciju izložena strastvena pisma tvorca Džejmsa Bonda

Lifestyle 26. nov 201912:32 > 12:44
Shutterstock

Ljubavna pisma tvorca Džejmsa Bonda Ijana Fleminga i njegove supruge En izložena su u Sodbizu uoči aukcije najavljene za početak decembra.

Par se upoznao 1934. kada je En bila u braku s prvim suprugom barunom O’Nilom, ali se nisu venčali do 1952, godine u kojoj je Fleming napisao svoj prvi roman o fiktivnom superšpijunu „Kazino Rojal“.

Pisma otkrivaju intenzitet njhovog odnosa, posebno pre braka. U jednome je En napisala Flemingu da je „namesti u svom krevetu s bičem od kravlje kože u ruci“.

Kolekcija sadrži 160 pisama koje su pisali jedno drugome.

Stručnjaci ove aukcijske kuće smatraju da vrede između 350.000 i 380.000 evra.

Dopisivanje počinje kada je Fleming radio u obaveštajnoj službi tokom Drugog svetskog rata i nastavlja se tokom njegovog kasnijeg posla u novinarstvu, ali i dok je radio na stvaranju Bonda.

„Džejms Bond umnogome je plod Ijanove veze s En“, kazao je stručnjak za knjige i rukopise Gabrijel Hiton. „Nije slučajno da je napisao prvi roman o Bondu u godini kada su se venčali, kao ispustni ventil za njegov libido i imaginaciju, ali i pokušaj da zaradi novac za ženu koja je bila nezamislivo bogata“, kazao je Hiton.

„Osim što otkriva vezu s neverovatnim erotskim nabojem, ova korespondencija opisuje i meteorski uspon Bonda i živo odslikava život u posleratnom visokom društvu“, dodao je.

Pisma otkrivaju i bol zbog smrti njihove kćeri koja je živela samo par sati. Dogodilo se to dok je En još bila u braku s drugim suprugom, novinskim magnatom viskontom Rotermerom.

„Nemam ništa da kažem što će te utešiti. Bol je gorka. Mogu ti samo poslati svoj zagrljaj, svoju ljubav i sve moje molitve“, napisao joj je Fleming.

Kasnije su dobili sina Kaspara, što je Fleming proslavio kupovinom zlatne pisaće mašine.

Pisma opisuju mnogo glamura i privilegija, ali kasnije i sve više gorčine u zajedničkom životu. „U mome životu nema nikoga, a u tvom ih je cela družina“, pisao joj je Fleming svojevremeno, a ona mu jednom prilikom odgovorila: „Spominješ stare momačke dane, a čini se da sam ja jedina osoba s kojom si prestao spavati kada su oni završili“.

Fleming u pismima opisuje i izvanredan proces nastanka Bonda. „Napisao sam trećinu u jednoj nedelji, poglavlje dnevno. Očekujem da ću uskoro zaglaviti, ali zasad mi jako dobro ide“, pisao je o onome što će postati „Iz Rusije, s ljubavlju“.

„Prva polovina je o Rusiji i to me je uvek interesovalo. Oni su odlučili da ubiju Bonda. Prelepa špijunka Titanija Romanova uskoro dolazi“, pisao je.

Tokom njihovog braka Fleming je napisao 14 romana o Bondu. Nadahnuće je crpio iz svojih obaveštajnih i novinarskih dana. Umro je 1964. od srčanog udara. En je preminula 17 godina kasnije.