Kafić u Bodrumu mesto za okupljanje osoba s oštećenim sluhom

Lifestyle 17. jun 201914:27 > 14:30
anadolija/Ali Ballı

U Bodrumu, u turskoj Mugli, prošle godine je otvoren kafić, u kojem se pretežno okupljaju osobe s oštećenjem sluha. U ovom kafiću osobe s oštećenjem sluha dobijaju i pružaju podršku jedni drugima.

Predsednica Udruženja osoba s oštećenjem sluha s područja regiona Marmare Sebnem Sen kazala je kako su njeni roditelji osobe s oštećenim sluhom zbog čega je htela uraditi nešto korisno za društvo.

Upravo iz tog razloga otvorila je kafić namenjen ovoj populaciji.

„Želela sam na jednom mestu okupiti ljude s oštećenjem sluha koji rade na različitim poslovima. Otvorila sam jedan kafić u kome gosti mogu komunicirati znakovnim jezikom“, rekla je Sen.

anadolija/Ali Ballı

Štaviše, kafić posećuju i gosti iz stranih zemalja koji u Bodrum dolaze na odmor.

„Imamo goste iz Japana, Rusije, Velike Britanije, Francuske i mnogih drugih zemalja. Formirana je lepa sredina“, rekla je Sen koja je pozvala sve da dođu u ovaj kafić.

Pojasnila je i kako je ovo i mesto gde povremeno bivaju održavani besplatni časovi znakovnog jezika.

Ona je skoro četiri godine predsednica udruženja i dodala je kako u Bodrumu postoji mnogo ljudi s određenim stepenom oštećenog sluha.

„I njima pružamo psihološku podršku. Nastojim im pomoći koliko mogu. Smatram to ljudskom dužnošću“, rekla je Sen.

Njena 71-godišnja majka Gulseren Disceken uz pomoć prevodioca za znakovni jezik kazala je kako joj je drago što njena ćerka pomaže ljudima koji poput nje, imaju problema sa sluhom.

U kafić dolaze i njeni prijatelji i prijateljice.

„Veoma sam srećna kad ovde vidim ljude poput nas. Nadam se da će slični objekti biti otvoreni i u drugim mestima“, rekao je Disceken.

Jedan od gostiju je i zaposleni Vatrogasne brigade Muammer Tinastepe koji je kazao kako on i njegova supruga imaju oštećen sluh.

anadolija/Ali Ballı

„Od 2014. radim u Vatrogasnoj brigadi. Srećan sam kada dođem ovamo. Kada odem u neki drugi kafić, teško mi je komunicirati s ljudima koji ne znaju znakovni jezik. Ovde sam miran i dobro raspoložen“, rekao je Tinastepe.

Jedna od gošći je i trudnica Emine Sogutcuk (27) čiji je suprug, kao i ona, osoba s oštećenjem sluha, a uskoro očekuju rođenje ćerke.

U kafić često dolazi i Sevil Once čiji brat, kao i ona, od rođenja ima oštećenje sluha.