Radosavljević: Očekujemo da opozicija formira vlast, makar u Beogradu

Parlamentarni izbori 20. mar 202211:20 > 12:33 10 komentara
N1

"Korupcija i kriminal su nikada veći. Srbija je doživela to da bude na crnoj listi, kao jedina zemlja u Evropi, zemlja gde se pere novac i finansira terorizam. Mi smo na mapi dilera droge i različitih kirminalaca. Kada pogledate našu ekonomiju, pola rasta GDP-ja dolazi iz nekih nelegalnih aktivnosti", ocenio je za N1 Goran Radosavljević, prvi na listi koalicije „Boris Tadić – ajmo ljudi“. "Očekujemo da uđemo u parlament, i očekujemo dobar rezultat čitave opozicije. Očekujemo i da opozicija može da formira vlast, makar u Beogradu", istakao je Radosavljević.

„Planiramo da intenziviramo kampanju, s obzirom da imamo okolnosti rata u Ukrajini, koje su prekrile sve ostale vesti. Malo ćemo više da idemo među građane, da objašanjavamo naše politike i da objašnjavamo ljudima da treba da izađu na izbore. To nam je cilj u naredne dve nedelje“, kaže Radosavljević.

Ističe da je bitno da što više građana izađe na izbore, i navodi da su brojni glasači pali u letargiju, i da ne veruju da njihov glas može išta da promeni.

Povezane vesti

„Bitno nam je da građanima pokažemo da može drugačije, a može“, uveren je Radosavljević.

Šansu za naporedak Srbije vidi u pokretanju četiri od pet pokretačkih privrednih sektora, jer u njima imamo iskustvo.

„Od njih moramo nešto da napravimo, što će naš GDP, sa sadašnjih 50 milijardi, do 2030. ili 2035. godine da poveća na 150 milijardi. Time bi dostigli prosečan dohodak jedne Češke. Građani Srbije bi mogli da žive kao prosečni Česi. Danas, iz ove perspektive, i na način na koji smo ptrethodnih 10 godina rasli,  trebaće nam 50 godina da stignemo Češku. Znači, to moramo da ubrzamo. A da bi smo ubrzali, moramo da drastično promenimo stanje, ne samo ekonomije, već u celom društvu“, istakao je Radosavljević.

Ocenjuje da ova vlast ima pogrešnu viziju, pa tako sve što radi – „radi pogrešno“.

„Najveći broj građana ne živi bolje, i privredni rast koji imamo, mora da se prelije na ravnomerno na sve. Prosečnu zaradu, i veću od nje ima milion građana, četiri i po punoletnih miliona nema. Prošle godine je građanin koji je imao medijalnu zaradu, to je negde polovina isplaćenih plata, zaradio pet hiljada evra. Za godinu dana. To je ništa, toliko zarađuje prosečni Čeh za dva meseca. Mi moramo da gledamo kako ćemo neke korake da preskočimo“, naveo je Radosavljević.

N1

Potrebna nam Laura kao u Rumuniji

Kako bi se problemi rešili u našoj zemlji, Radosavljević napominje da je potrebna „Laura kao u Rumuniji“, odnosno nezavisna tužiteljka, koja sme da započne procese protiv svih građana, bez obzira na funkciju ili stranačku pripadnost.

„Naš plan je da u periodu naredne Vlade Srbije dostignemo presečan dohodak regiona. Kada kažem region, mislim na one koji su članovi Evropske unije, ne na one zemlje koje su lošije od nas. A onda, za 10 do 15 godina da dostignemo prosečni nivo Evrope. I to bi drastično promenilo standard života ljudi“, kazao je sagovornik N1.

„Samo onaj građanin koji živi bolje i koji ima bolje obrazovanje, moći će da razmišlja u pravcu ‘Zašto bih ja za 2000 dinara izašao i prodao svoj glas'“, istakao je Radosavljević.

Govoreći o trenutnom standardu, navodi da lekari u Beogradu imaju platu od 65.000-70.000 dinara, i naglašava da je „nemoguće da oni sa tim prežive“.

Ponavlja da društveni rast koji imamo mora da se „prelije“ na sve građane jednako. Takođe, ističe da mora doći i do promene poreske politke, jer sadašnja ne podstiče zapošljavanje.

N1

On je predizborno obećanje da će insistirati na ukidanju obaveza na zdravtsvo objasnio situacijom u obrazovanju.

„Da li se plaćaju doprinosi za obrazovanje? Ne. A da li ste ikoga čuli da se žali da nema sredstva da ide u osnovu školu? Ne možete da vežete vaše pravo da ste platitli neki doprinos, za to da imate pravo da se lečite. Imamo situaciju da 2,1 milion ljudi koji plaćaju doprinose finansira zdravstvo za sedam miliona ljudi. A to je dugoročno neodrživo“, rekao je Radosavljević i ponovio da je neophodna reforma sistema.

Govoreći o istraživanjima javnog mnjenja, on je istakao da u „njih malo ko veruje“, kao i da postoji velika sumnja u njihovu validnost.

„Jedino pravo istraživanje su izbori. Videli smo na prošlim da su neki koji su imali pet, šest ili sedam procenata, na kraju nisu prešli cenzus. I obrnuto“, rekao je on.

Kao razlog za povlačenje kandidature Dragoslava Šumarca je naveo kratki rok za prikupljanje potpisa, kao i dogovor nakon diskusije sa koalicionim partnerima.

„Žao nam je što opozicija nije sela za isto sto i izabrala strategiju predsedničkih kandidata prema vlasti. Ali, kada je već tako, najbolji neka ide u drugi krug. Svi ćemo da ga podržimo“, zaključio je Radosavljević.

Sve o izbornoj kampanji i aktivnostima kandidata, stranaka i koalicija čitajte na našoj stranici Izbori 2022.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare